Jak rozmawiać z dziećmi, gdy potrzebują pomocy psychologicznej?

24.05.2023

Jako rodzice jesteśmy pierwszą linią wsparcia dla naszych dzieci. Dlatego ważne jest, by budować poczucie zaufania i otwartość w komunikacji. Kiedy Twoja pociecha ma trudności i zmaga się z problemami, bardzo ważna jest umiejętność rozpoznania sygnałów oraz stworzenie przestrzeni, w której dziecko może się zwrócić do ciebie o pomoc.

jak-rozmawiac-z-dziecmi-gdy-potrzebuja-pomocy-psychologicznej.jpg

Gdy pojawi się coś niepokojącego dziecko nie zawsze o tym powie wprost i poprosi o wsparcie. Może nie zdawać sobie sprawy, że pomoc jest dostępna. Dlatego rodzice powinni być w stanie wykryć, kiedy coś jest nie tak i jak najszybciej zareagować.

Przekonanie dzieci do otwarcia się i szczerej rozmowy z rodzicem może czasami wydawać się wyzwaniem. Poniższe wskazówki będą pomocne w rozpoczęciu rozmowy i zrozumieniu tego, co dzieje się w życiu dziecka. 

Psycholog dziecięcy

1. Aktywnie słuchaj i nie oceniaj:
Poświęć trochę czasu, aby aktywnie wysłuchać tego, co ma do powiedzenia twoje dziecko. Bardzo często dzieci i młodzież potrzebują kogoś, kto ich wysłucha. Spróbuj zrozumieć ich punkt widzenia, zanim cokolwiek zaproponujesz. W wielu przypadkach najlepszą pomocą, jaką możesz zaoferować, jest uważne słuchanie. Postaraj się nie oceniać i nie krytykować sytuacji w jakiej znajduje się twoje dziecko – to może spowodować odwrotną reakcję i być jak dolanie oliwy do ognia. 

2. Postaraj się zapewnić bezpieczną przestrzeń na rozmowę:
Jako rodzic chcesz, aby dzieci czuły się swobodnie rozmawiając z tobą – musi być dla nich jasne, dlaczego z nimi rozmawiasz. Szczególnie młodsze dzieci są bardzo wyczulone i boją się, że mogą mieć kłopoty lub zostać ukarane, jeśli zostaną poproszone na bok, aby porozmawiać. Zapewnij dziecko, że to nie jest tak – że jesteś po to, by oferować wsparcie. Jako rodzic możesz rozważyć zaplanowanie czasu na regularną rozmowę z dzieckiem, na przykład co tydzień lub co dwa tygodnie po obiedzie. 

3. Potwierdź i wspieraj potrzebę pomocy dziecka:
Jeśli dziecko mówi Ci, że jest smutne lub zdenerwowane – daj mu znać, że jesteś z niego dumny. Pokaż, że doceniasz odwagę, jakiej wymagało podzielenie się swoimi uczuciami i zaufanie oraz zapewnij, że pomożesz. 

4. Bądź szczera/szczery:
Staraj się unikać mówienia jak ze scenariusza. Dzieci – a zwłaszcza nastolatkowie, potrafią rozpoznać, kiedy nie jesteś szczery. Jeśli jesteś otwarty, autentyczny i zrelaksowany, ułatwi to dziecku prowadzenie rozmowy. 

5. Nie bój się powiedzieć „nie wiem”:
Jako rodzic możesz przyznać, że nie znasz wszystkich odpowiedzi. Jeśli jednak dziecko zapyta Cię o coś, powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć odpowiedź lub kogoś, kto może pomóc.

6. Nie bój się skorzystać z pomocy specjalistów:
Jeśli wydaje się, że Twoje dziecko potrzebuje więcej pomocy, niż możesz mu udzielić lub jego stan psychiczny przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu w życiu społecznym lub w edukacji warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą lub psychologiem. W Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia wykwalifikowani specjaliści służą pomocą Tobie oraz Twojemu dziecku. 

Autor: Kamil Chludziński

Źródła

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?
Psychologia

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?

„Dlaczego dostałaś czwórkę, a nie piątkę?”, „Musisz się bardziej starać, jeżeli chcesz coś osiągnąć w życiu. Z takimi ocenami Cię nigdzie nie przyjmą”, „Nie możesz iść się pobawić, niedługo idziesz na korepetycje z matematyki, a jeszcze masz przecież tyle nauki”. To tylko kilka zdań, które już od najwcześniejszych momentów edukacji dziecko może usłyszeć od swojego nadmiernie wymagającego rodzica. Współcześnie można odnieść wrażenie, że duża część dzieci od najmłodszych lat wystawiona jest na ogromną presję oczekiwań swoich opiekunów. Rodzice mogą nie być świadomi tego, w jaki sposób ta presja wpływa na rozwijającego się człowieka. Dowiedz się więcej na temat presji oczekiwań i tego, jak wpływa ona na dziecko.

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?
Psychologia

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?

Style przywiązania kształtują się we wczesnym dzieciństwie w oparciu o interakcje z głównymi opiekunami, najczęściej rodzicami. Te wzorce wpływają na sposób, w jaki budujemy relacje z innymi ludźmi w późniejszym życiu. Dowiedz się więcej na ich temat. Sprawdź, jak się kształtują i czy możliwa jest zmiana stylu przywiązania na inny.

 Jak poradzić sobie ze zdradą?
Psychologia

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Zdrada to częsty temat pojawiający się w gabinecie psychologa. Odwiedzają mnie zarówno pary, które chciałyby przepracować temat zdrady i nadal być razem, jak i osoby cierpiące po zdradzie i zakończonym związku. Nierzadko są to także pacjenci, którzy „utknęli” na którymś z etapów żałoby po zdradzie i nie potrafią zaufać ponownie. Dowiedz się więcej na temat zdrady i tego, jak sobie z nią poradzić.