Jak rozmawiać z dziećmi, gdy potrzebują pomocy psychologicznej?

24.05.2023

Jako rodzice jesteśmy pierwszą linią wsparcia dla naszych dzieci. Dlatego ważne jest, by budować poczucie zaufania i otwartość w komunikacji. Kiedy Twoja pociecha ma trudności i zmaga się z problemami, bardzo ważna jest umiejętność rozpoznania sygnałów oraz stworzenie przestrzeni, w której dziecko może się zwrócić do ciebie o pomoc.

jak-rozmawiac-z-dziecmi-gdy-potrzebuja-pomocy-psychologicznej.jpg

Gdy pojawi się coś niepokojącego dziecko nie zawsze o tym powie wprost i poprosi o wsparcie. Może nie zdawać sobie sprawy, że pomoc jest dostępna. Dlatego rodzice powinni być w stanie wykryć, kiedy coś jest nie tak i jak najszybciej zareagować.

Przekonanie dzieci do otwarcia się i szczerej rozmowy z rodzicem może czasami wydawać się wyzwaniem. Poniższe wskazówki będą pomocne w rozpoczęciu rozmowy i zrozumieniu tego, co dzieje się w życiu dziecka. 

Psycholog dziecięcy

1. Aktywnie słuchaj i nie oceniaj:
Poświęć trochę czasu, aby aktywnie wysłuchać tego, co ma do powiedzenia twoje dziecko. Bardzo często dzieci i młodzież potrzebują kogoś, kto ich wysłucha. Spróbuj zrozumieć ich punkt widzenia, zanim cokolwiek zaproponujesz. W wielu przypadkach najlepszą pomocą, jaką możesz zaoferować, jest uważne słuchanie. Postaraj się nie oceniać i nie krytykować sytuacji w jakiej znajduje się twoje dziecko – to może spowodować odwrotną reakcję i być jak dolanie oliwy do ognia. 

2. Postaraj się zapewnić bezpieczną przestrzeń na rozmowę:
Jako rodzic chcesz, aby dzieci czuły się swobodnie rozmawiając z tobą – musi być dla nich jasne, dlaczego z nimi rozmawiasz. Szczególnie młodsze dzieci są bardzo wyczulone i boją się, że mogą mieć kłopoty lub zostać ukarane, jeśli zostaną poproszone na bok, aby porozmawiać. Zapewnij dziecko, że to nie jest tak – że jesteś po to, by oferować wsparcie. Jako rodzic możesz rozważyć zaplanowanie czasu na regularną rozmowę z dzieckiem, na przykład co tydzień lub co dwa tygodnie po obiedzie. 

3. Potwierdź i wspieraj potrzebę pomocy dziecka:
Jeśli dziecko mówi Ci, że jest smutne lub zdenerwowane – daj mu znać, że jesteś z niego dumny. Pokaż, że doceniasz odwagę, jakiej wymagało podzielenie się swoimi uczuciami i zaufanie oraz zapewnij, że pomożesz. 

4. Bądź szczera/szczery:
Staraj się unikać mówienia jak ze scenariusza. Dzieci – a zwłaszcza nastolatkowie, potrafią rozpoznać, kiedy nie jesteś szczery. Jeśli jesteś otwarty, autentyczny i zrelaksowany, ułatwi to dziecku prowadzenie rozmowy. 

5. Nie bój się powiedzieć „nie wiem”:
Jako rodzic możesz przyznać, że nie znasz wszystkich odpowiedzi. Jeśli jednak dziecko zapyta Cię o coś, powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć odpowiedź lub kogoś, kto może pomóc.

6. Nie bój się skorzystać z pomocy specjalistów:
Jeśli wydaje się, że Twoje dziecko potrzebuje więcej pomocy, niż możesz mu udzielić lub jego stan psychiczny przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu w życiu społecznym lub w edukacji warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą lub psychologiem. W Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia wykwalifikowani specjaliści służą pomocą Tobie oraz Twojemu dziecku. 

Autor: Kamil Chludziński

Źródła

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

Do czego prowadzi nieleczone ADHD?
Psychologia

Do czego prowadzi nieleczone ADHD?

Wiemy, że nieleczone ADHD u dorosłych oraz u dzieci zwiększa ryzyko zachorowania na choroby psychiczne i fizyczne. Potencjalnych konsekwencji jest jednak więcej. Dotyczą one już wspomnianego zdrowia psychicznego oraz fizycznego, a także uzależnień, zaburzeń snu, nadwagi i otyłości. Badania wykazują duży związek między ADHD a przestępczością i przemocą. Konsekwencje widoczne są również w życiu społecznym, obszarach pracy i edukacji.

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
CiążaPsychologia

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

Autyzm – objawy, diagnostyka i leczenie
Psychologia

Autyzm – objawy, diagnostyka i leczenie

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to szeroka gama schorzeń rozwojowych, które najczęściej diagnozowane są we wczesnym dzieciństwie między 3. a 10. rokiem życia. Dowiedz się dokładnie, na czym polega autyzm, jakie są objawy i przyczyny autyzmu, a także, jak przebiega leczenie tego zaburzenia.

Wszystkie artykuły i poradniki