Jak radzić sobie z bezsennością? Czym jest higiena snu?

05.12.2023

Problemy ze snem są bardzo powszechne, bo dotyczą około 50% ludzi na świecie. Badania wskazują, że około 10% osób cierpi na bezsenność o przewlekłym charakterze. A to tylko jedno z oblicz zaburzeń snu. Dowiedz się więcej o przyczynach bezsenności i sposobach radzenia sobie z tym zaburzeniem.

Młoda kobieta w łóżku

Spis treści

Po czym poznać, że to już bezsenność? Objawy
Jak bezsenność działa na mózg?
Co jest przyczyną bezsenności?
Co jest dobre na bezsenność? Leczenie bezsenności
Czy bezsenność to objaw depresji?
Bezsenność w trakcie ciąży
Bezsenność u dzieci

Po czym poznać, że to już bezsenność? Objawy

Jeśli czeka nas stresujące wydarzenie możemy doświadczyć problemów z zasypianiem i jeszcze jakiś czas później mogą się one utrzymywać. Kiedy cieszymy się na wyjazd w góry – obudzić się 2 godziny przed budzikiem. Na nasz sen wpływa więc oczekiwanie na trudne jak i wyczekiwane przez nas wydarzenia. Możemy pogrążać się w myślach o jutrzejszym dniu i czuć pobudzenie związane z lękiem lub entuzjazmem, które uniemożliwi nam zaśnięcie. Na to czy obudzimy się zregenerowani ma wpływ wiele sytuacji, np.: spanie w nowym miejscu, konflikty w relacjach, pojawienie się lub zaostrzenie choroby, zmiany w przestrzeni, w której mieszkamy / śpimy. Z reguły taka bezsenność jest krótkotrwała i wynika z normalnej reakcji na stres. Kiedy więc staje się chorobą?

O chorobie mówimy wtedy, kiedy opisywany problem trwa już miesiąc z częstotliwością przynajmniej 3 razy w tygodniu, powoduje cierpienie, gorsze samopoczucie i trudności w codziennym funkcjonowaniu. Musi to być wynikiem przynajmniej jednego z objawów:

  • Trudności z zaśnięciem – dłużej niż 30 do 45 minut.
  • Przebudzenia w trakcie nocy – czyli tzw. „czuwanie wtrącone” między zaśnięciem a ostatecznym przebudzeniem, które występuje kilkakrotnie lub jednorazowo przekracza 30 minut.
  • Przedwczesne wybudzanie – minimum 30 minut przed planowaną pobudką lub takie, które skutkuje snem krótszym niż 6 godzin.
  • Wydajność snu i jego jakość – czyli ile czasu spędzamy w łóżku, a ile w tym czasie faktycznie śpimy oraz czy sen jest płytki czy regenerujący.
  • Unikanie i odraczanie – unikanie chodzenia spać lub przesuwanie momentu zaśnięcia.

Bezsenność jest diagnozowana na podstawie subiektywnie odczuwanych przez pacjenta objawów. Mamy pewne ramy, które pomagają w rozpoznaniu choroby, jednak ważna jest tu perspektywa pacjenta. Dlaczego, skoro powyższe wytyczne są konkretne? Różnimy się od siebie od wyglądu po preferencje. Nie inaczej jest z zapotrzebowaniem na sen. Przyjmuje się, że od 18 do 65 roku życia wysypiamy się w 7–9 godzin. Po 65 roku życia jest to 7–8 godzin. Jest to jednak średnia, która dotyczy większości, a i tak zawiera pewien przedział. Niektórzy z nas mogą czuć się dobrze po mniej niż 6 godzinach snu lub potrzebować ich ponad 10. Dopóki nie wywołuje to zmęczenia, obniżonego nastroju i gorszego funkcjonowania społeczno-zawodowego – nie ma się czym martwić.

Jak bezsenność działa na mózg?

Ponieważ bezsenność jest związana z brakiem skutecznej regeneracji, to główne konsekwencje są związane z naszym funkcjonowaniem i dotyczą osłabienia koncentracji uwagi, osłabienia motywacji, senności, obniżenia nastroju i niekontrolowanego zasypiania. Może to wpływać na większą ilość błędów, czy uleganie wypadkom, a także drażliwość.

Zwiększa się też ryzyko rozwoju chorób psychicznych, np. depresji, zaburzeń afektywnych, lękowych. Konsekwencje bezsenności nie zatrzymują się tylko „w mózgu” i mogą manifestować się obniżeniem odporności, chorobami układu sercowo-naczyniowego, żołądkowo-jelitowego oraz chorobami metabolicznymi, np. cukrzycą typu drugiego.

Co jest przyczyną bezsenności?

Przyczyny są bardzo różne i nie na wszystkie mamy wpływ. Jednak ich wspólnym mianownikiem jest mechanizm, który pozwalał przetrwać naszym przodkom. Kiedyś stres był ściśle związany z przetrwaniem. W sytuacji zagrożenia życia organizm reagował zgodnie z zasadą „walcz lub uciekaj”, mobilizując ciało do natychmiastowego działania. Serce przyspieszało i podnosiło się ciśnienie krwi, oddech przyspieszał, a to wszystko dotleniało nasze mięśnie, dostarczało im paliwa w postaci glukozy. Rozładowanie następowało w walce lub ucieczce i wiązało się z wykorzystaniem tej dostarczonej energii i wzbudzenia. Obecnie jednak bardzo rzadko występują w naszym życiu sytuacje związane z przetrwaniem, a mimo to mechanizm jest taki sam. Wzbudzenie nie wspiera zasypiania, a nawet po zaśnięciu może sprawić, że będzie to sen płytki i czujny.

Czynniki wpływające na rozwój bezsenności możemy podzielić na predyspozycje, wyzwalacze i utrwalacze.

Skonsultuj swoje problemy z psychologiem

  1. Czynniki predysponujące – geny, bezsenność w rodzinie i cechy osobowości (wrażliwość, reaktywność emocjonalna i tendencja do zamartwiania się i rozmyślania, perfekcjonizm).
  2. Czynniki wyzwalające – choroby somatyczne i psychiczne, zmiana strefy czasowej jet-lag, zmiana miejsca lub w miejscu snu, praca na zmiany, stresowe sytuacje, używki.
  3. Czynniki utrwalające – zła higiena snu, zamartwianie się, nadmierne skupienie na temacie snu, nieprawidłowe nawyki związane ze snem.

Co jest dobre na bezsenność? Leczenie bezsenności

Jeśli mówimy już o jednostce chorobowej, to rozwiązaniem jest zdecydowanie podjęcie leczenia, w tym konsultacja z psychologiem. Bezsenność krótkotrwała jest normalną fizjologiczną reakcją na stres i u większości osób minie wraz z ustąpieniem problemu, który ją wywołał. Ponieważ na czynniki predysponujące nie mamy wpływu lub jest on mały, a wyzwalające już się wydarzyły i nie cofniemy czasu, to w terapii skupiamy się na czynnikach utrwalających bezsenność. Są one też powodem, dla którego bezsenność krótkotrwała przechodzi w bezsenność przewlekłą.

Terapia poznawczo-behawioralna

Według Europejskiego Towarzystwa Badań nad Snem, Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego i Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu terapia poznawczo-behawioralna jest pierwszoplanowym leczeniem zaburzeń snu u osób dorosłych w każdym wieku. Leczenie farmakologiczne jest włączane w przypadku braku dostępności terapii lub gdy odpowiedź na terapię nie jest wystarczająca.

W terapii poznawczo-behawioralnej prowadzi się psychoedukację na temat snu i mechanizmów rozwoju bezsenności, czyli błędnego koła zaabsorbowania swoim snem, lękiem przed konsekwencjami bezsenności i zmianami zachowań wokół snu.

Kolejnym etapem jest edukacja i praca z zakresu higieny snu. To na przykład ograniczanie wieczornej ekspozycji na światło, ale ekspozycja na nie o poranku, zadbanie o ograniczenie hałasu, a także kofeiny, alkoholu, nikotyny i innych wzbudzaczy. Ważne jest ograniczanie pór snu z unikaniem drzemek w ciągu dnia.

Kolejnym elementem terapii są techniki kontroli bodźców. Skupiamy się na niełączeniu aktywności ze snem niezwiązanych z naszą sypialnią czy łóżkiem, tzn. nie czytamy, nie oglądamy filmów i nie jemy. Nie spędzamy też czasu w bezczynności i nie będąc śpiącym. Treningi relaksacyjne ułatwią wyciszenie i skupienie na „tu i teraz”, a terapia poznawcza pomoże w wieczornej gonitwie myśli.

Terapia poznawczo-behawioralna snu może być prowadzona w formie indywidualnej i grupowej, a zweryfikowane poradniki samopomocowe też mogą okazać się skuteczne.

W farmakoterapii snu korzysta się z wielu różnych substancji. Takie leczenie prowadzi najczęściej lekarz psychiatra. Wiele osób stosuje preparaty bez recepty na własną rękę. Jednym z popularniejszych są te z melatoniną. Jest ona zarejestrowana do stosowania maksymalnie 13 tygodni u osób powyżej 55 roku życia. Osoby młodsze nie mają z reguły problemu z jej poziomem.

Czy bezsenność to objaw depresji?

Tak, jak najbardziej. Najczęściej dotyczy ona wczesnego wybudzania się. Inne zaburzenia psychiczne, których objawem może być bezsenność, to: epizod manii/hipomanii, zaburzenia odżywiania, zaburzenia lękowe, schizofrenia, zespół abstynencyjny, nadużywanie i uzależnienie od substancji i zaburzenia organiczne (guzy mózgu i jego urazy, choroby neurodegeneracyjne i inne). Bezsenność jest też często obecna przy chorobach wątroby i nerek, bezdechu obturacyjnym, chorobach tarczycy.

Bezsenność w trakcie ciąży

Najczęściej jest związana z częstszym oddawaniem moczu, a także bólami nóg, pleców, problemem ze znalezieniem komfortowej pozycji. W ciąży zaawansowanej może pojawić się jeszcze zgaga. Konsekwencją może być „dosypianie” w ciągu dnia. W tym przypadku działamy zapobiegawczo i objawowo. Jeśli trudnością jest zgaga, to warto ograniczyć produkty, które mogą ją zmagać, a także nie jeść obficie i ciężko przed snem. Warto ograniczyć pod koniec dnia ilość płynów – w związku z refluksem, ale też potrzebą nocnego wstawania do toalety.

Psychoterapia indywidualna

W znalezieniu komfortowej pozycji i w ograniczeniu dyskomfortu może pomóc spanie z poduszką ciążową lub podkładanie pojedynczych poduszek pod brzuch i między nogi. Ważne jest też pilnowanie stałych pór kładzenia się spać i wybudzania.

Bezsenność u dzieci

Przyczyny bezsenności u dzieci i młodzieży są w większości takie same jak u osób dorosłych. Specyficznymi problemami mogą być kolki czy wyżynanie się zębów, jednak powodem zaburzenia snu jest tutaj ból, który uniwersalnie uniemożliwia lub spłyca nasz sen. W dzieciństwie często zaburzenia snu mogą wynikać z trudności w oddychaniu, np. w przebiegu alergii i astmy. Tak jak stres wpływa na problemy ze snem u dorosłych, nie inaczej będzie w przypadku dzieci i młodzieży.

Autor Magdalena Rybicka

Zobacz także

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?
Psychologia

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?

„Dlaczego dostałaś czwórkę, a nie piątkę?”, „Musisz się bardziej starać, jeżeli chcesz coś osiągnąć w życiu. Z takimi ocenami Cię nigdzie nie przyjmą”, „Nie możesz iść się pobawić, niedługo idziesz na korepetycje z matematyki, a jeszcze masz przecież tyle nauki”. To tylko kilka zdań, które już od najwcześniejszych momentów edukacji dziecko może usłyszeć od swojego nadmiernie wymagającego rodzica. Współcześnie można odnieść wrażenie, że duża część dzieci od najmłodszych lat wystawiona jest na ogromną presję oczekiwań swoich opiekunów. Rodzice mogą nie być świadomi tego, w jaki sposób ta presja wpływa na rozwijającego się człowieka. Dowiedz się więcej na temat presji oczekiwań i tego, jak wpływa ona na dziecko.

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?
Psychologia

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?

Style przywiązania kształtują się we wczesnym dzieciństwie w oparciu o interakcje z głównymi opiekunami, najczęściej rodzicami. Te wzorce wpływają na sposób, w jaki budujemy relacje z innymi ludźmi w późniejszym życiu. Dowiedz się więcej na ich temat. Sprawdź, jak się kształtują i czy możliwa jest zmiana stylu przywiązania na inny.

 Jak poradzić sobie ze zdradą?
Psychologia

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Zdrada to częsty temat pojawiający się w gabinecie psychologa. Odwiedzają mnie zarówno pary, które chciałyby przepracować temat zdrady i nadal być razem, jak i osoby cierpiące po zdradzie i zakończonym związku. Nierzadko są to także pacjenci, którzy „utknęli” na którymś z etapów żałoby po zdradzie i nie potrafią zaufać ponownie. Dowiedz się więcej na temat zdrady i tego, jak sobie z nią poradzić.