Instrukcja obsługi chorowania – jak rozmawiać z bliskimi o swojej chorobie

05.06.2023

Diagnoza choroby nowotworowej dotyka całą rodzinę, mimo, że dotyczy jednostki. Kojarzona z najgorszym scenariuszem, budząca wiele niewiadomych choroba, związana jest ze zmianami na wielu płaszczyznach. Od sfery fizycznej, ekonomicznej, rodzinnej, zawodowej, po sferę psychiczną. Choroby nowotworowe generują wiele pytań, a my nie jesteśmy specjalistami we wszystkich dziedzinach. Przeżycia lękowe mogą wpływać na odbiór informacji, ich rozumienie i zapamiętywanie. Osoba chora, prócz samej walki z chorobą toczy walkę ze sobą , gdyż nie chcące stanowić obciążenia dla swoich bliskich.

instrukcja-obslugi-chorowania-jak-rozmawiac-z-bliskimi-o-swojej-chorobie.jpg

Spis treści

Dlaczego ważna jest rozmowa z bliskimi?
Jak zatem rozmawiać z rodziną o chorobie?
Czy i jak psychoonkolog może pomóc choremu przygotować się do takich rozmów?

Dlaczego ważna jest rozmowa z bliskimi?

W taki sposób oswajamy się z sytuacją trudną, która warto pamiętać najczęściej jednak jest sytuacją przejściową. Osoba chora nie powinna mierzyć się sama z wyzwaniami, jakie niesie choroba. Wsparcia w komunikacji szukać możemy u specjalistów: lekarzy, i psychoonkologów. Ogromnym wsparciem mogą być także bliscy i przyjaciele. oraz bliskich i przyjaciołach.

Na to jak z sytuacją chorowania radzi sobie chory wpływać może temat tabu jakim jest nowotwór. Mity i wyobrażenia związane z chorobą wynikają z niewiedzy lub osobistych doświadczeń. Istotne jest także nastawienie emocjonalne, wiedza z zakresu zagadnień medycznych oraz umiejętności komunikacyjne wewnętrzne (rozmowa w rodzinie) i zewnętrzne (rozmowa np. z personelem medycznym).

Poniżej znajdują się przykłady tematów jakie należy poruszyć w czasie procesu choroby. Zarówno z osobą chorą jak i wszystkimi członkami rodziny:

  • kwestie egzystencjalne – sens życia, cierpienie, śmierć,
  • straty i zyski wynikające z choroby – aktualne i w przyszłości,
  • rola chorego w rodzinie (pozycja, obowiązki),
  • bezradność – odczuwana najczęściej przez bliskich,
  • trudne emocje i uczucia (lęki, myśli rezygnacyjne, opór przed leczeniem, zwątpienie, złość),
  • zjawiska związane z życiem duchowym,
  • pomoc doraźna podczas leczenia (ból, konsekwencje leczenia).

Jak zatem rozmawiać z rodziną o chorobie?

Najważniejszym aspektem, jaki wpływa na oswojenie się z diagnozą choroby nowotworowej jest komunikacja. Komunikacja stosowana zgodnie z poniższymi wskazówkami, będzie efektywna i wpłynie korzystnie na komunikowanie swoich potrzeb, otrzymanieie wsparciiae i pomocy.

Zaleca się, by:

  • stosować proste komunikaty, krótkie zdania,
  • powtarzać polecenia, a mniej zadawać pytania,
  • unikać konfrontacji,
  • skupiać się na faktach i wyciąganiu wniosków. 

Komunikacja, czyli po prostu rozmowa, pozwoli ustalić plan działania, poruszyć trudne tematy,, ale bezpośrednio związane z procesem choroby np. uzgodnienie pełnomocnictwa, ustalenie kwestii formalnych związanych z obowiązkami zawodowymi chorego, czy innymi zobowiązaniami.

Przykłady:

  • komunikuj swoje pytania oraz to co już wiesz, szukaj gotowości i wsparcia wśród otoczenia na różnych płaszczyznach,
  • bądź szczery, nie udawaj, że Ci łatwo, jeśli tak nie jest – nie mów, że będzie dobrze, bo nie wiesz, jak będzie,
    np. „nie wiem co robić”, „nie chce być sam”, „potrzebuję ciebie/ pomocy/ informacji/ pieniędzy…”, „nie potrafię przewidzieć, kiedy będzie lepiej”, „nie mogę dać z siebie tyle co przed chorobą”
  • zawsze mów prawdę i słuchaj z uwagą – spokojna i empatyczna rozmowa działa uspokajająco. Zatajanie ważnych informacji np. dotyczących leczenia czy samej diagnozy może utrudnić skorzystanie z pomocy,
  • mów o emocjach, nie bój się strachu, smutku. Każdy z nas odczuwa negatywne emocje – „boje się”, „nie dam rady”, „nie chce już, boli mnie, nie mam sił” – tylko poznając twoje odczucia ktoś może zaproponować odpowiednie działania, uzyskasz wtedy wsparcie co stanowić będzie twoje wzmocnienie,
  • nie czuj się winny/ winna – choroba jak każda inna nie wybiera, zachorować może każdy z nas i każdy potrzebować może pomocy,
  • mów tyle ile chcesz – nie jest możliwe przekazanie informacji o chorobie nowotworowej wszystkim osobom jednocześnie. To, ile i jakie informacje zostanie przekazana, zależy od samego chorego,
  • nie musisz odpowiadać na pytania, które pojawiają się wielokrotnie. Najbliższe osoby z pewnością zrozumieją, że nie chcesz rozmawiać na niektóre tematy związane z chorobą nowotworową.

Osoba zmagająca się z chorobą powinna komunikować swoje potrzeby i oczekiwania w sposób bezpośredni jak i również pośredni – urozmaicając rozmowę i czas spędzany razem.

  • chory może np. napisać list, by wyrazić swoje uczucia i przemyślenia. Czasami łatwiej przelać czarne myśli i trudne emocje na papier,
  • skupiajmy się na pozytywach zamiast negatywach. Przeżywajmy wspólne wspomnienia zamiast analizować negatywne scenariusze,.
  • mówmy z czego jesteśmy dumni – takie działania wzbudzają pozytywne uczucia. 

Dobrze jest przygotować się do takiej rozmowy, możemy też wcześniej poradzić się psychoonkologa, jak rozmawiać o chorobie. Pamiętajmy jednak, że rozmowa, choć trudna, jest niezbędna. To pierwszy etap walki z chorobą – odkrycie jej, nazwanie, obmyślenie planu leczenia i zmian jakie choroba ze sobą niesie.

Czy i jak psychoonkolog może pomóc choremu przygotować się do takich rozmów?

Psycholog i psychoonkolog ma pomóc pacjentowi oraz rodzinie w zrozumieniu i akceptacji rozpoznania i leczenia, sięgnięciu do doświadczeń w radzeniu sobie w sytuacjach trudnych.
Psycholog pomoże także w poradzeniu sobie z lękiem, przygnębieniem, rozpaczą, zmianą hierarchii ważności i wartości. Ważne są przekonania jakie posiada chory i jego bliscy na temat mówienia prawdy, czy też zatajania pewnych informacji z obawy przed obciążeniem czy zmartwieniem.

Skonsultuj swoje problemy z psychoonkologiem

Bliscy chorego i chorzy potrzebują rzetelnych informacji i wskazówek dotyczących wspierania chorego oraz wspierania siebie. Wsparcie psychologiczne może być pomocne w odreagowaniu nagromadzonych emocji, poprawie efektywności poradzenia sobie z sytuacjami trudnymi. Omawiane zostają możliwości zmiany struktur rodziny.

Psycholog pomaga choremu i jego bliskim w zrozumieniu i akceptacji rozpoznania i leczenia, a także uświadomieniu długoterminowości działań.. Pokazuje techniki radzenia sobie z lękiem, przygnębieniem, rozpaczą, wspiera w zmianie hierarchii ważności i wartości.
W dynamicznym procesie przyjmowania do wiadomości choroby i oswajania się z leczeniem, pojawienie się gniewu i agresji skierowanej na świat, ludzi i siebie jest naturalnym stanem uczuciowym.
Bliscy chorego mogą doświadczyć także agresji z jego strony i sami także mogą ją czuć. Warto pamiętać że agresja spełnia rolę czynnika mobilizującego do walki z chorobą.

Źródła

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.