W placówce
Konsultacja telefoniczna
Konsultacja wideo
null

Leczenie nowotworów to bardzo skomplikowany proces, a psychika odgrywa w nim istotną rolę. Psychoonkolog oferuje pomoc pacjentom, którzy otrzymali diagnozę choroby nowotworowej, są w trakcie leczenia lub zmagają się z jej nawrotem. Specjalista wspiera nie tylko samego chorego, lecz również jego rodzinę – pokazuje im, jak odzyskać równowagę psychiczną, która wzmacnia proces zdrowienia. Sprawdź, jak wygląda konsultacja u psychoonkologa i jak się do niej przygotować!

Szczegóły

Czym zajmuje się psychoonkolog?

Psychoonkolog to najczęściej psycholog, który skończył studia w zakresie psychoonkologii, czyli interdyscyplinarnej, dość młodej dziedziny nauki. Jej początków należy szukać w 1984 roku. To właśnie wtedy powstało Międzynarodowe Towarzystwo Psychoonkologiczne. Analogiczne stowarzyszenie w Polsce (Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne) rozpoczęło swoją działalność w 1992 roku.

Psychoonkolodzy pracują w szpitalach i poradniach, a zakres ich działań obejmuje następujące obszary:

  • pomoc psychologiczna pacjentom onkologicznym i ich rodzinom – polega na łagodzeniu bólu psychicznego po diagnozie, przedstawieniu obiektywnego obrazu choroby, próbie jej zaakceptowania i wypracowania własnej strategii radzenia sobie z nią. Bliscy mogą liczyć na wsparcie psychologiczne oraz pomoc w pozytywnej komunikacji z chorym członkiem rodziny. Psychoonkolog może poprowadzić zarówno psychoterapię indywidualną, jak i terapię z udziałem całej rodziny;
  • profilaktyka przeciwnowotworowa – to suma wszystkich inicjatyw, które mają podnieść społeczną świadomość na temat chorób nowotworowych oraz metod ich zapobiegania;
  • edukacja personelu medycznego na oddziałach onkologicznych – psychoonkolog pomaga lekarzom, pielęgniarkom i studentom medycyny wypracować prawidłowy wzór komunikacji z pacjentem chorym na nowotwór.

Na pomoc psychoonkologa mogą liczyć wszyscy pacjenci onkologiczni, bez względu na rodzaj i stadium choroby.

Kiedy udać się do psychoonkologa? Wskazania

Do psychoonkologa warto zgłosić się w następujących przypadkach:

  1. Tuż po otrzymaniu diagnozy choroby nowotworowej – dla wielu osób rak jelita grubego czy szyjki macicy to przede wszystkim szok. Informacja często wywraca życie do góry nogami, a psychoonkolog może pomóc zaakceptować chorobę, „oswoić się z nią” i podejść do niej bez lęku.
  2. W trakcie obciążającego leczenia, bez względu na to, czy jest to długotrwała chemioterapia, czy np. leczenie raka endometrium nieco łagodniejszymi metodami, zarówno pacjent, jak i jego rodzina mogą mieć chwile zwątpienia. Rozmowy z psychoonkologiem pomogą odnaleźć motywację do aktywnego zaangażowania się w proces zdrowienia.
  3. W trakcie nawrotu choroby – aby na nowo wypracować metody radzenia sobie z nią, „oswoić” lęk.
  4. W okresie remisji choroby – psychoonkolog pomoże odnaleźć się w nowej sytuacji, jaką jest życie bez objawów choroby i nauczy, jak spokojnie obserwować swój organizm i bez paniki reagować na niepokojące symptomy.
  5. Przed operacją, kiedy często następuje eskalacja stresu zarówno u chorego, jak i u jego rodziny.
  6. W jakiejkolwiek sytuacji, gdy pojawi się apatia, marazm lub zwątpienie związane z chorobą nowotworową.

Przeczytaj także: Jak wspierać chorego onkologicznie?

Co leczy psychoonkolog?

Psychoonkolog to specjalista, który ma bardzo konkretne zadanie – wspiera chorego w procesie zdrowienia, odpowiadając na potrzeby jego psychiki. Nie od dziś wiadomo, że nastawienie człowieka ma ogromny wpływ na leczenie chorób – jeśli jest dobre, proces leczenia może przebiegać szybciej i łatwiej, a jeśli pojawia się marazm czy zniechęcenie, terapia często nie przynosi oczekiwanych skutków.

Jeśli psychoonkolog jest psychologiem, nie ma uprawnień do wystawiania skierowań i recept. Potrafi jednak świetnie rozpoznać objawy depresji. A ta choroba – niezależnie od terapii nowotworu – wymaga konsultacji z psychiatrą i ustalenia bezpiecznego leczenia farmakologicznego.

Psychoonkolog dąży również do poprawy relacji w rodzinie chorego. Choroba nowotworowa dotyka nie tylko jednostkę, lecz także cały system rodzinny – bliskich chorego, rodziców, dzieci, małżonków i partnerów. Oni też chcą odnaleźć się w nowej sytuacji i dowiedzieć się, jak właściwie wspierać swojego bliskiego. W tym sensie psychoonkolog może „leczyć” relacje rodzinne.

Jak przebiega konsultacja u psychoonkologa?

Pomoc psychologiczna jest przede wszystkim dostosowana do indywidualnych potrzeb chorego. Różni się w zależności od tego, w jakiej sytuacji znajduje się obecnie pacjent – czy to etap diagnozy, etap przedoperacyjny, pooperacyjny, leczenie długotrwałe, remisja itd.

Podczas pierwszej konsultacji psychoonkolog przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, zadaje mu pytania o największe trudności i obawy związane z chorobą nowotworową. Podczas kolejnych spotkań – na które chory może zgłosić się sam lub z członkami rodziny – specjalista nadal uważnie słucha i prezentuje metody radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami.

Przeczytaj także: Depresja osób starszych.

Ile trwa konsultacja u psychoonkologa?

Konsultacja psychoonkologiczna trwa zazwyczaj ok. 50 min, a zdecydowaną większość tego czasu zajmuje rozmowa. Najlepsze efekty przynosi terapia, która składa się z ok. 10–12 regularnych spotkań. Czas trwania leczenia zależy od indywidualnych potrzeb chorego.

Jak przygotować się do wizyty u psychoonkologa?

Aby dobrze przygotować się do wizyty u psychoonkologa, pacjent może zanotować wszystkie trudności oraz psychiczne dolegliwości, jakie odczuwa w związku z chorobą nowotworową. Podczas pierwszej wizyty warto mieć przy sobie dokumentację medyczną, aby psychoonkolog zobaczył, na jakim etapie jest pacjent i z jakimi problemami zdrowotnymi się zmaga

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

diagnoza.jpg
Psycholog
konsultacje_psychiatry_mm.png
Psychoterapia indywidualna
Chirurg onkologiczny – konsultacja
Onkolog

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?
Psychologia

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?

„Dlaczego dostałaś czwórkę, a nie piątkę?”, „Musisz się bardziej starać, jeżeli chcesz coś osiągnąć w życiu. Z takimi ocenami Cię nigdzie nie przyjmą”, „Nie możesz iść się pobawić, niedługo idziesz na korepetycje z matematyki, a jeszcze masz przecież tyle nauki”. To tylko kilka zdań, które już od najwcześniejszych momentów edukacji dziecko może usłyszeć od swojego nadmiernie wymagającego rodzica. Współcześnie można odnieść wrażenie, że duża część dzieci od najmłodszych lat wystawiona jest na ogromną presję oczekiwań swoich opiekunów. Rodzice mogą nie być świadomi tego, w jaki sposób ta presja wpływa na rozwijającego się człowieka. Dowiedz się więcej na temat presji oczekiwań i tego, jak wpływa ona na dziecko.

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?
Psychologia

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?

Style przywiązania kształtują się we wczesnym dzieciństwie w oparciu o interakcje z głównymi opiekunami, najczęściej rodzicami. Te wzorce wpływają na sposób, w jaki budujemy relacje z innymi ludźmi w późniejszym życiu. Dowiedz się więcej na ich temat. Sprawdź, jak się kształtują i czy możliwa jest zmiana stylu przywiązania na inny.

 Jak poradzić sobie ze zdradą?
Psychologia

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Zdrada to częsty temat pojawiający się w gabinecie psychologa. Odwiedzają mnie zarówno pary, które chciałyby przepracować temat zdrady i nadal być razem, jak i osoby cierpiące po zdradzie i zakończonym związku. Nierzadko są to także pacjenci, którzy „utknęli” na którymś z etapów żałoby po zdradzie i nie potrafią zaufać ponownie. Dowiedz się więcej na temat zdrady i tego, jak sobie z nią poradzić.