Czym jest tokofobia? Jakie są jej objawy?

28.03.2024

Tokofobia (toko, z greckiego poród, fobia – strach, lęk) to patologiczny strach przed porodem. Jest zaliczana do zaburzeń lękowych, ale wciąż brakuje konkretnych kryteriów diagnostycznych potrzebnych do zdefiniowania tego zjawiska. Patologiczny strach przed porodem opisywany był w literaturze już w 1897 roku przez Knauera. Jego pacjentka po trudnym porodzie zachorowała na depresję i przejawiała silny lęk związany z ciążą i porodem. W dalszych latach wielu badaczy pogłębiało badania nad tym zjawiskiem. Jak rozpoznać strach przed porodem? Jakie są objawy oraz przyczyny tokofobii? Jak leczyć lęk przed porodem? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Smutna młoda kobieta siedzi na łóżku szpitalnym

Spis treści

Przyczyny tokofobii
Rozpowszechnienie
Objawy tokofobii
Jak przebiega leczenie tokofobii?

Przyczyny tokofobii

Ciąża i poród to bardzo ważne wydarzenia w życiu wielu kobiet. Jest to czas wielkiej radości, ale może być to również źródło ogromnego stresu i niepokoju. Kobiety częściej martwią się bólem porodowym, tym jak go zniosą oraz jak przebiegnie poród. Są to normalne objawy, których w pewnym stopniu doświadczają wszystkie kobiety będące w ciąży.

Lęk przed porodem jest uzasadniony. Poród siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie może wiązać się z wieloma powikłaniami. W takich sytuacjach warto porozmawiać z personelem medycznym i wyjaśnić wątpliwości. Jeśli jednak lęk się nasila lub przybiera formę skrajną objawiającą się zaburzeniami snu, atakami paniki lub zachowaniami związanymi z unikaniem czynności możemy mówić o patologicznym lęku przed porodem, tj. tokofobią. Wyróżniamy dwa rodzaje tokofobii – pierwotną oraz wtórną.

Tokofobia pierwotna

Tokofobię pierwotną obserwuje się u kobiet, które nigdy nie były w ciąży. Zjawisko to ma podłoże nerwicowe. Lęk u kobiet z tokofobią pierwotną może wynikać z:

Skonsultuj swoje problemy z psychologiem

  • traumy z przeszłości związanej z doświadczeniem gwałtu, przemocy seksualnej,
  • problemów natury psychicznej, czyli depresji, zaburzeń lękowych, niskiego poczucia własnej wartości, braku wiary we własną skuteczność lub przekonaniu o małych umiejętnościach rodzicielskich,
  • zaburzeń odżywiania i zmiany wyglądu ciała,
  • osobowości neurotycznej tj. skłonności do martwienia się, przygnębienia,
  • młodego wieku,
  • braku wsparcia najbliższego otoczenia – rodziny, partnera, przyjaciół,
  • wspomnień innych kobiet, których poród był trudnym wydarzeniem w życiu.

Tokofobia wtórna

Dotyczy kobiet, u których:

  • przebieg poprzedniej ciąży był traumatyczny,
  • przebieg ciąży był trudnym okresem, np. w związku z poronieniem,
  • dzieci urodzone są obciążone niepełnosprawnością,
  • zdiagnozowano depresję poporodową lub cierpią na PTSD.

Badania pokazują również inną przyczynę tokofobii, a mianowicie może być ona związana z zaburzeniem homeostazy neurohormonalnej, czyli zaburzenia mechanizmów regulujących poczucie lęku. Osoby o cechach introwertycznych, labilności emocjonalnej są bardziej narażone na konieczność porodu poprzez cesarskie cięcie. Tak samo ekstrawertyzm oraz stabilność emocjonalna będą wpływać pozytywnie na rozwiązanie i przebieg porodu. Ponadto wpływ mogą mieć czynniki biologiczne jak zdolność do uwalniania oksytocyny, dopaminy, próg bólu i reaktywność fizjologiczna oraz czynniki psychologiczne, takie jak mechanizmy radzenia sobie ze stresem, wsparcie osób bliskich, partnera, poczucie własnej skuteczności. Innym predykatorem tokofobii może być depresja. W jednych z badań prawie 9% kobiet w ciąży cierpiało na depresję (Therese Storksen i inni 2012). Należy również dodać informację, którą uzyskaliśmy dzięki badaniom Laursen i inni w 2008  – ryzyko wystąpienia tokofobii wzrasta pięciokrotnie u kobiet z zaburzeniami lękowymi przed ciążą.

Przeczytaj także: Czym jest depresja poporodowa?

Rozpowszechnienie

Badania na temat tokofobii zostały zapoczątkowane przez szwedzkich położników w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Szacuje się, że około 80% ciężarnych doświadcza objawów związanych z porodem w łagodnej postaci. Duże nasilenie strachu występuje u 6-10% kobiet oczekujących na narodziny dziecka. Skrajnie wysoki poziom zaobserwowano u 2% kobiet.

Psychoterapia indywidualna

Istnieją teorie, które mówią, że na obawy związane z rodzeniem duży wpływ ma przekaz społeczny. Relacje traumatycznych porodów mogą stanowić źródło lęku dla ciężarnych. Jak wynika z badań Fava kobiety ciężarne wciąż boją się również śmierci swojego dziecka podczas porodu. Badania Hofberg pokazują również, że ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych i problemów emocjonalnych u kobiet ciężarnych z tokofobią, którym nie pozwalano wybrać sposobu przyjścia na świat dziecka, jest wyższy niż u kobiet, które ten wybór mają. Wśród kobiet z tokofobią częściej pojawiają się ciężarne z doświadczeniem przemocy fizycznej lub seksualnej.

Zobacz również: Aktywność seksualna w ciąży

Objawy tokofobii

Lęk przed porodem wiąże się z wieloma objawami. Mogą wystąpić:

  • zaburzenia snu, np. w postaci koszmarów sennych lub bezsenności,
  • ataki paniki,
  • chwiejność emocjonalna związana z rozdrażnieniem, odczuwaniem niepokoju, poddenerwowaniem,
  • trudności ze skupieniem uwagi oraz koncentracji, zapamiętywaniem,
  • dezorientacja,
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,
  • trudności w odczuwaniu radości i pozytywnych emocji,
  • trudności w sferze seksualnej, tj. unikanie kontaktów seksualnych lub stosowanie kilku metod antykoncepcji jednocześnie,
  • objawy psychosomatyczne, które mogą się pojawić – kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, przyspieszone tętno, bóle brzucha, nudności i wymioty.

Jak przebiega leczenie tokofobii?

W klasyfikacjach diagnostycznych nie ma wyodrębnionego zaburzenia lękowego w postaci tokofobii, natomiast ICD-10 podaje dwie inne kategorie, które mogą być kodowane jako tokofobia, tj. specyficzna postać fobii lub zaburzeń psychicznych i chorób układu nerwowego wikłających ciążę, poród, połóg.

Patologiczny strach przed porodem może być zdiagnozowany przez lekarza psychiatrę. Natomiast leczenie tokofobii wymaga pomocy z zakresu zarówno psychologii, jak i położnictwa. Duże znaczenie w leczeniu tokofobii może mieć również środowisko, najbliższa rodzina, wsparcie partnera. Podstawową metodą leczenia może być psychoterapia poznawczo-behawioralna. Wsparciem może być również lekarz prowadzący lub położna. Udzielają oni informacji merytorycznych na każde pytanie kobiet w ciąży. Uzupełnieniem leczenia mogą być lekcje w szkole rodzenia. To od strony praktycznej może przygotować kobietę do roli matki. Leczenie może obejmować również farmakoterapię. Dotyczy to kobiet jeszcze przed zajściem w ciążę, których funkcjonowanie z powodu lęku jest znacznie utrudnione.

Autor: Paula Wyka - psycholog

Źródła
  1. Terapia poznawcza zaburzeń lękowych, Adrian Wells
  2. Tokofobia - problem multidyscyplinarny, Hanna Biller
  3. Ciąża i poród w opiniach młodych kobiet, Ewelina Kamasz, Natalia Pilarska, Agata Włodarczyk
  4. Tokofobia ciężarnych - mit czy rzeczywistość?, Joanna Onik, Magdalna Rusin, Aleksandra Materkowska, Anna Gryboś, Marian Gryboś
  5. Ocena lęku przed porodem u kobiet ciężarnych, Marzena Kaziemierczak, Marzena Sołdyńska, Małgorzata Gierszewska, Grażyna Gebuza, Estera Mieczkowska

Zobacz także

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?
Psychologia

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?

„Trauma pokoleniowa” to określenie odnoszące się do pewnych doświadczeń lub przekonań przekazywanych z jednej generacji na drugą, wiążących się z negatywnymi konsekwencjami. W psychologii pojęcie to nazywane jest również traumą transgeneracyjną i ma związek z długotrwałym procesem, a nie z jednorazowymi sytuacjami. Czym dokładnie charakteryzuje się trauma pokoleniowa i jak wpływa na kolejne generacje? Dowiedz się więcej na ten temat.

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?
Psychologia

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?

Dorosłe dzieci alkoholików, w skrócie DDA, to osoby, które w swoim życiu mogą napotkać wiele różnego rodzaju trudności i problemów, skorelowanych z dzieciństwem oraz z doświadczeniami ze środowiska, w którym wyrastały. Jednym z poważnych problemów jest sposób nawiązywania głębszych relacji, w tym również związków romantycznych oraz przyjaźni. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda budowanie związku z osobami DDA.

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Psychologia

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?

Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.