Czym jest nadwrażliwość zębiny?

01.12.2022

Nadwrażliwość zębiny objawia się w postaci ostrego, krótkotrwałego bólu o różnym natężeniu w odpowiedzi na m.in. bodźce termiczne (ciepło, zimno), chemiczne czy mechaniczne. Jest to reakcja bólowa tkanki zębinowej niewspółmierna do działającego na nią bodźca. Ból ten jest wywołany bodźcami czuciowymi z powodu odsłonięcia zębiny i otwarcia jej kanalików. Nadwrażliwość zębiny jest zjawiskiem powszechnym, wg badań epidemiologicznych dotyczy ponad połowy populacji osób dorosłych. Częstość jej występowania jest wyższa u pacjentów z przewlekłymi zapaleniami przyzębia i w tej grupie sięga nawet 90%.

Czym jest nadwrażliwość zębiny.jpg

Nadwrażliwość zębiny najczęściej dotyka osoby w wieku 20-50 lat, częściej obserwowana jest wśród kobiet aniżeli mężczyzn. Dotyczy najczęściej kłów, zębów przedtrzonowych, siekaczy a najrzadziej zębów trzonowych. Może obejmować jeden ząb lub grupę zębów.

Stomatolog

Pacjenci, u których występuje nadwrażliwość zębiny zgłaszają ból wywołany np. zimnym powietrzem, szczotkowaniem zębów czy spożywaniem pokarmów i napojów, głównie kwaśnych oraz słodkich.

Pierwszym etapem leczenia nadwrażliwości jest wnikliwa diagnostyka, która pozwala na wykluczenie czynników ryzyka oraz dobranie odpowiedniej formy terapii.

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.