Czym jest nadwrażliwość zębiny?
Nadwrażliwość zębiny objawia się w postaci ostrego, krótkotrwałego bólu o różnym natężeniu w odpowiedzi na m.in. bodźce termiczne (ciepło, zimno), chemiczne czy mechaniczne. Jest to reakcja bólowa tkanki zębinowej niewspółmierna do działającego na nią bodźca. Ból ten jest wywołany bodźcami czuciowymi z powodu odsłonięcia zębiny i otwarcia jej kanalików. Nadwrażliwość zębiny jest zjawiskiem powszechnym, wg badań epidemiologicznych dotyczy ponad połowy populacji osób dorosłych. Częstość jej występowania jest wyższa u pacjentów z przewlekłymi zapaleniami przyzębia i w tej grupie sięga nawet 90%.
Nadwrażliwość zębiny najczęściej dotyka osoby w wieku 20-50 lat, częściej obserwowana jest wśród kobiet aniżeli mężczyzn. Dotyczy najczęściej kłów, zębów przedtrzonowych, siekaczy a najrzadziej zębów trzonowych. Może obejmować jeden ząb lub grupę zębów.
Pacjenci, u których występuje nadwrażliwość zębiny zgłaszają ból wywołany np. zimnym powietrzem, szczotkowaniem zębów czy spożywaniem pokarmów i napojów, głównie kwaśnych oraz słodkich.
Pierwszym etapem leczenia nadwrażliwości jest wnikliwa diagnostyka, która pozwala na wykluczenie czynników ryzyka oraz dobranie odpowiedniej formy terapii.