Czym jest nadwrażliwość zębiny?

Wysoką jakość treści zapewnia LUX MED Stomatologia.

LX Stomatologia.png
01.12.2022

Nadwrażliwość zębiny objawia się w postaci ostrego, krótkotrwałego bólu o różnym natężeniu w odpowiedzi na m.in. bodźce termiczne (ciepło, zimno), chemiczne czy mechaniczne. Jest to reakcja bólowa tkanki zębinowej niewspółmierna do działającego na nią bodźca. Ból ten jest wywołany bodźcami czuciowymi z powodu odsłonięcia zębiny i otwarcia jej kanalików. Nadwrażliwość zębiny jest zjawiskiem powszechnym, wg badań epidemiologicznych dotyczy ponad połowy populacji osób dorosłych. Częstość jej występowania jest wyższa u pacjentów z przewlekłymi zapaleniami przyzębia i w tej grupie sięga nawet 90%.

Czym jest nadwrażliwość zębiny.jpg

Nadwrażliwość zębiny najczęściej dotyka osoby w wieku 20-50 lat, częściej obserwowana jest wśród kobiet aniżeli mężczyzn. Dotyczy najczęściej kłów, zębów przedtrzonowych, siekaczy a najrzadziej zębów trzonowych. Może obejmować jeden ząb lub grupę zębów.

Stomatolog

Pacjenci, u których występuje nadwrażliwość zębiny zgłaszają ból wywołany np. zimnym powietrzem, szczotkowaniem zębów czy spożywaniem pokarmów i napojów, głównie kwaśnych oraz słodkich.

Pierwszym etapem leczenia nadwrażliwości jest wnikliwa diagnostyka, która pozwala na wykluczenie czynników ryzyka oraz dobranie odpowiedniej formy terapii.

Zobacz także

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.

Wszystkie artykuły i poradniki