COVID Kraken, czyli nowy wariant zakażenia SARS-CoV-2 – jak się objawia?

25.02.2024

Kraken to najnowsza odmiana wirusa SARS-CoV-2. Polacy mają już dostęp do szczepionki przeciw COVID-19 zaktualizowanej o ten wariant. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zakażeniu wywołanym przez Krakena i jak zmniejszyć ryzyko infekcji

Kobiecie jest pobierany wymaz z nosa

Spis treści

Czy Kraken występuje w Polsce?
Jak dochodzi do zakażenia nową odmianą wirusa SARS-CoV-2?
Najnowsza odmiana COVID-19 – objawy
Jak uchronić się przed nowym wariantem COVID-19?
Jak rozpoznać Krakena?

Kraken to odmiana wirusa SARS-CoV-2. Okrzyknięto go superwariantem koronawirusa. Podwariant Omikronu XBB.1.5 jest wyjątkowo zaraźliwy. W doniesieniach naukowych spotkać można się nawet ze stwierdzeniem, że to prawdopodobnie najbardziej problematyczna  mutacja koronawirusa. Dowiedz się więcej na temat zakażenia Krakenem.

Czy Kraken występuje w Polsce?

Najnowsza odmiana koronawirusa – Kraken – dotarła już do naszego kraju. Co gorsza, obecnie w Polsce przeżywamy znaczny wzrost zachorowań. Trudno przewidzieć, kiedy i jak silny będzie szczyt nowej fali COVID-19. Oprócz tego zakażenia wywołane przez Krakena najprawdopodobniej zbiegną się w czasie z infekcjami spowodowanymi przez inne wirusy, w tym wirus grypy, który daje podobne objawy. Z tego powodu liczba nowych zakażeń może być niedoszacowana.

Zobacz także: Jak bezpiecznie powrócić do aktywności fizycznej po COVID-19?

Jak dochodzi do zakażenia nową odmianą wirusa SARS-CoV-2?

Kraken szerzy się w taki sam sposób jak inne odmiany wirusa SARS-CoV-2. Transmisja patogenu następuje drogą kropelkową. Zarazić się można podczas bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub nosicielem wirusa. Cząsteczki wirusa przenoszą się podczas mówienia, kichania, kasłania, śpiewania, ziewania itd. Możliwe jest też zakażenie w sposób pośredni, poprzez kontakt z przedmiotami i powierzchniami, na których znajdują się cząsteczki patogenu. Zakażeniu sprzyja wiele czynników, zwłaszcza:

  • obniżona odporność;
  • wiek podeszły;
  • współistniejące choroby przewlekłe;
  • przebywanie w dużych zbiorowiskach ludzkich;
  • niestosowanie się do zasad higieny;
  • panujące warunki pogodowe – większe zawilgocenie powietrza, w którym wirusy lepiej się transmitują;
  • palenie papierosów;
  • brak szczepienia przeciwko COVID-19;
  • rzadkie wietrzenie pomieszczeń zamkniętych;
  • nieodpowiednia dezynfekcja powierzchni w miejscach publicznych.

Najnowsza odmiana COVID-19 – objawy

Nowa odmiana COVID-19 wywołana przez wariant wirusa Kraken ma obraz kliniczny zbliżony do innych infekcji górnych dróg oddechowych. Towarzyszą jej takie dolegliwości jak:

  • katar, uczucie zatkania nosa, obrzęk błony śluzowej nosa;
  • ból gardła, kaszel, chrypa;
  • wysoka gorączka;
  • ogólne złe samopoczucie;
  • osłabienie, szybka męczliwość;
  • problemy z koncentracją;
  • ból głowy;
  • wymioty, biegunka, spadek apetytu;
  • bóle mięśniowo-stawowe.

Zaburzenia węchu lub smaku, uważane do niedawna za charakterystyczne dla COVID-19, dziś są rzadko spotykane. U chorych obserwuje się częściej zmiany skórne i świąd skóry oraz cechy zapalenia mięśnia sercowego.

Zobacz także: COVID-19 u dzieci – objawy i leczenie

Objawy nowej odmiany COVID-19 pojawiają się w ciągu 2–14 dni od kontaktu z wirusem. Najczęściej, bo w około 95% przypadków, dają o sobie znać w ciągu 11 dni. U poszczególnych pacjentów choroba może przybrać nieco inny obraz – różne dolegliwości, o różnej skali nasilenia. Możliwe są zarówno przypadki bezobjawowe, jak i zakażenia o bardzo ciężkim przebiegu w postaci zapalenia płuc z ostrą niewydolnością oddechową. Jednak te drugie występują znacznie rzadziej. Szacuje się, że stanowią około 5% przypadków.

Jak uchronić się przed nowym wariantem COVID-19?

Najlepszą bronią wobec nowemu wariantowi wirusa SARS-CoV-2 są szczepienia. Mimo że Kraken potrafi omijać odpowiedź immunologiczną organizmu, jaka utworzyła się w wyniku przyjęcia szczepionki, warto skorzystać ze szczepienia przeciwko COVID-19. Szczepionka znacząco zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i niebezpiecznych powikłań. Oprócz tego profilaktyka zakażenia Krakenem obejmuje unikanie zatłoczonych miejsc, noszenie maseczek i innych środków ochrony osobistej, dbanie o higienę osobistą, częste mycie rąk, zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, utrzymywanie zdrowej diety i regularne uprawianie aktywności fizycznej.

Szczepienia przeciwko covid-19

Sprawdź, jak wygląda powrót do zdrowia po COVID-19.

Jak rozpoznać Krakena?

Rozpoznanie zakażenia wariantem wirusa Kraken rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Informacje o doświadczanych objawach, prowadzonym stylu życia, historii medycznej itp. mogą być bardzo pomocne. Lekarz wykonuje badanie przedmiotowe, w którym skupia się zwłaszcza na ocenie dróg oddechowych poprzez oglądanie gardła, osłuchiwanie klatki piersiowej. Pacjentowi zlecone mogą zostać podstawowe badania laboratoryjne. Ostateczne rozpoznanie zapewnia test na koronawirusa – dodatni wynik badań RT-PCR lub testu antygenowego. Diagnostyka w kierunku COVID-19 powinna być proponowana osobom z objawami infekcji dróg oddechowych lub gorączką, należącym do grupy zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia Krakenem.

Źródła
  1. M. Babicki, Pacjent z COVID-19 w gabinecie lekarza POZ – możliwości diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki w sezonie infekcyjnym 2023/2024, „Lekarz POZ” 2023, nr 5, s. 283–292.
  2. D. V. Parums, The XBB.1.5 (‘Kraken’) subvariant of Omicron SARS-CoV-2 and its rapid global spread, „Medical Science Monitor” 2023, nr 29, s. e939580-1.
  3. A. Szuster-Ciesielska, Obserwujemy wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2, https://www.termedia.pl/koronawirus/Obserwujemy-wzrosty-zakazen-wirusem-SARS-CoV-2,53007.html [dostęp: 12.12.2023].

Zobacz także

Małpia ospa – jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Szczepienie i profilaktyka

Małpia ospa – jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Małpia ospa – choć wcześniej ograniczona do krajów afrykańskich – w ostatnich latach coraz częściej pojawia się także w innych częściach świata. To wirusowa choroba odzwierzęca, która budzi coraz większe obawy ze względu na możliwość jej transmisji między ludźmi. Aby lepiej zrozumieć tę chorobę i skutecznie się jej przeciwstawić, warto przyjrzeć się bliżej objawom, sposobom diagnostyki oraz dostępnym metodom leczenia małpiej ospy.

Czym jest medycyna podróży? Kiedy z niej korzystać?
Szczepienie i profilaktyka

Czym jest medycyna podróży? Kiedy z niej korzystać?

Podróżowanie do odległych zakątków świata z każdym rokiem staje się powszechniejsze, a turyści coraz chętniej wybierają egzotyczne miejsca. Udając się np. do Afryki, trzeba uwzględnić ryzyko zachorowania na choroby tropikalne. Medycyna podróży i lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie pozwalają to ryzyko zminimalizować poprzez profesjonalne porady i stosowanie skutecznej profilaktyki (szczepień ochronnych). Sprawdź, kiedy warto udać się na wizytę i kto powinien to zrobić

Bąblowica – objawy i przyczyny pasożytniczego zagrożenia
Zdrowie na co dzieńSzczepienie i profilaktyka

Bąblowica – objawy i przyczyny pasożytniczego zagrożenia

Bąblowica to choroba pasożytnicza. Jej powstawaniu sprzyja nieprzestrzeganie zasad higieny i spożywanie posiłków lub wody z niepewnego bądź zanieczyszczonego źródła. Sprawdź, jakie jeszcze są drogi szerzenia się bąblowicy.