Choroba Dariera – objawy, przyczyny. Dlaczego jest tak rzadka?

01.06.2024

Choroba Dariera to choroba skóry o podłożu genetycznym, czyli tzw. genodermatoza. Typowe są dla niej zaburzenia rogowacenia w obrębie mieszków włosowych i poza nimi. Dowiedz się więcej na temat choroby Dariera.

Choroba Dariera – objawy, przyczyny. Dlaczego jest tak rzadka?

Spis treści

Czym jest choroba Dariera?
Jakie są objawy choroby Dariera?
Na czym polega diagnostyka choroby Dariera?
Jak leczy się chorobę Dariera?

Czym jest choroba Dariera?

Choroba Dariera, znana również jako dyskeratoza folikularna, jest rzadką chorobą genetyczną skóry, która charakteryzuje się przewlekłymi, nasilonymi wykwitami. Stanowi zaburzenie dziedziczone w sposób autosomalny dominujący, co oznacza, że wystarczy odziedziczyć zmutowany gen od jednego z rodziców, aby schorzenie mogło się rozwinąć. Przyczyną choroby Dariera jest mutacja w genie ATP2A2, który koduje białko odpowiedzialne za regulację poziomu wapnia w komórkach skóry.

Jakie są objawy choroby Dariera?

W przebiegu choroby mogą występować grudkowate wykwity skórne, które pojawiają się głównie w okolicach części ciała bogatych w gruczoły łojowe, takich jak skóra głowy, czoło, skóra za uszami, klatka piersiowa, plecy, a czasami także pachwiny. Wykwity mogą być pokryte łuskami i lekko wystawać nad powierzchnię skóry.

Wśród objawów wymienia się także ból i świąd – zmiany skórne mogą być bolesne i swędzące, szczególnie gdy występują oprócz nich infekcje bakteryjne lub grzybicze – białe plamy na błonie śluzowej, które pojawiają się np. w jamie ustnej, są bezbolesne i zazwyczaj nie wymagają leczenia. Dodatkowo pacjentów charakteryzuje szorstka, łuszcząca się skóra i jej nadmierna wrażliwość na słońce.

Ponadto pacjenci mogą doświadczać zaburzeń w rozwoju paznokci, takich jak rowkowanie, pofragmentowanie czy też zgrubienia.

Objawy mogą się nasilać z powodu różnych czynników, takich jak stres, wysoka temperatura, ekspozycja na słońce czy niektóre leki. Schorzenie ma charakter przewlekły z okresami zaostrzeń i remisji.

Przeczytaj też, skąd biorą się brodawki i opryszczka.

Na czym polega diagnostyka choroby Dariera?

Rozpoznanie choroby Dariera zazwyczaj opiera się na historii medycznej pacjenta oraz wynikach badań dodatkowych. Proces diagnozowania może obejmować takie elementy jak:

  1. Badanie przedmiotowe – dermatolog dokładnie ocenia charakterystyczne zmiany, takie jak grudki, łuski i inne typowe dla choroby Dariera objawy skórne. Lokalizacja i rozkład tych zmian mogą być kluczowe dla postawienia wstępnej diagnozy.
  2. Wywiad medyczny – lekarz może zapytać o historię medyczną pacjenta i jego rodziny, ponieważ choroba Dariera jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący. Informacje o ewentualnych przypadkach podobnych objawów skórnych w rodzinie mogą wesprzeć diagnozę.
  3. Biopsja skóry – do potwierdzenia diagnozy zazwyczaj wymagana jest biopsja skóry. Polega ona na pobraniu niewielkiego fragmentu zmienionej chorobowo tkanki do analizy mikroskopowej. Charakterystyczne zmiany widoczne pod mikroskopem, takie jak dyskeratoza (nieprawidłowe rogowacenie komórek skóry) i formowanie się specyficznych ciałek wewnątrzkomórkowych, mogą potwierdzić obecność choroby Dariera.
  4. Badania genetyczne – ponieważ choroba Dariera jest zaburzeniem genetycznym, badania genetyczne mogą zostać użyte do identyfikacji odpowiedzialnej za chorobę mutacji w genie ATP2A2. Chociaż takie testy nie są niezbędne do postawienia diagnozy, bywają pomocne w niejasnych przypadkach.

Jak leczy się chorobę Dariera?

Leczenie choroby Dariera skupia się na łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia pacjenta, ponieważ nie istnieje lekarstwo mogące w pełni wyleczyć to zaburzenie. Metody leczenia mogą obejmować stosowanie kremów i maści kortykosteroidowych, retinoidów, antybiotyków (w przypadku infekcji), a także zabiegów takich jak laseroterapia. Ważne, aby pacjenci z chorobą Dariera byli pod stałą opieką dermatologiczną – pozwoli to kontrolować przebieg schorzenia i zapobiegać powikłaniom.

Dowiedz się więcej na temat usuwania zmian skórnych i przebarwień.

Źródła
  1. E. Bachar-Wikstrom, Darier disease is associated with heart failure: a cross-sectional casecontrol and population based study, „Scientific Reports” 2020, nr 10, s. 6886.
  2. D. Kozłowska, T. Reduta, J. Bacharewicz-Szczerbicka i wsp., Choroba Dariera o ciężkim przebiegu u 39-letniego pacjenta, „Przegląd Dermatologiczny” 2018, nr 105, s. 738–745.
  3. H. Nardin, Therapeutic Options for the Treatment of Darier’s Disease: A Comprehensive Review of the Literature, „Journal of Cutaneous Medicine & Surgery” 2022, t. 26, nr 3, s. 280–290.

Zobacz także

pielęgnacja cery trądzikowej.jpg
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

Trądzik, czyli jeden z najczęściej występujących problemów skórnych, może być powodem kompleksów i obniżonej samooceny. Podstawą do zminimalizowania zmian skórnych i poprawy kondycji cery jest diagnoza podłoża trądziku, zbalansowana dieta oraz odpowiedni dobór codziennej pielęgnacji do potrzeb problematycznej skóry. Jaką kolejność schematu pielęgnacji stosować? Jakie składniki kosmetyków są szczególnie polecane, a których lepiej unikać? Co z makijażem cery trądzikowej? Odpowiadamy.

łojotokowe zapalenie skóry głowy.jpg
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak sobie z nim radzić?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy dotyka około 5% populacji i może znacząco obniżać komfort życia. Nadmierna produkcja sebum, żółte, tłuste łuski na skórze głowy – z tym kojarzy się najczęściej. Ale czy to jedyne objawy? Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry głowy i co je powoduje? Czy istnieje skuteczny lek na łojotokowe zapalenie skóry głowy? Odpowiadamy na te i inne pytania – omówimy przyczyny i objawy wspomnianej dolegliwości, metody leczenia, a także to, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy jest zaraźliwe oraz jaki może być przebieg u dziecka.

choroby paznokcia.jpeg
Dermatologia

Choroby zakaźne paznokci – skąd się biorą? Jak je leczyć?

Paznokcie u dłoni i stóp – podobnie jak inne części ciała – są narażone na choroby zakaźne, wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Najłatwiej zarazić się nimi poprzez nieodpowiednią higienę i brak obuwia ochronnego w publicznych toaletach czy na basenach. Sprawdź, jak rozpoznać takie zakażenia i właściwie je leczyć!

Wszystkie artykuły i poradniki