Brodawki (kurzajki) – czym są i skąd się biorą?

18.03.2022

Brodawka, potocznie zwana kurzajką, to choroba wirusowa skóry i błony śluzowej, wywołana przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV (ang. Human Papilloma Virus). Występuje głównie u młodych ludzi i dzieci, ale może się także pojawić u osób dorosłych, w tym u seniorów powyżej 60 roku życia. Brodawkami można zarazić się poprzez kontakt z osobą chorą bądź styczność z materiałem zakaźnym wirusa.

Brodawki (kurzajki) – czym są i skąd się biorą?

Spis treści

Brodawki – objawy
Brodawki – leczenie

Brodawki – objawy

Objawem brodawki jest pojawienie się grudki w kolorze cielistym bądź szarobrunatnym. Jej powierzchnia jest szorstka, czasami złuszczająca się. Na dłoniach brodawki występują zazwyczaj w okolicy palców, ale również w obrębie wałów okołopaznokciowych i pod płytką paznokciową - w tym przypadku osoba zakażona może również odczuwać ból. Na stopach brodawki pojawiają się w okolicach podeszwy.

Co ciekawe, istnieje ponad 100 odmian wirusa brodawczaka, jednak tylko niektóre z nich wywołują brodawki w wyżej wymienionych okolicach. Część pozostałych odmian może powodować choroby przednowotworowe oraz nowotworowe.

Brodawki – leczenie

Każda niepokojąca zmiana o charakterze brodawki, a szczególnie ta w nietypowym miejscu, powinna być skonsultowana ze specjalistą. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zmiany, które szybko się rozrastają oraz krwawią.

Po zauważeniu zmian na skórze i/lub błonie śluzowej należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem dermatologiem w celu określenia typu brodawki i ustalenia sposobu leczenia.

Usuń brodawki w LUX MED Szpital Puławska

Pierwszą z form leczenia jest samodzielne stosowanie preparatów OTC kwasu salicylowego w domu, np. preparatem Brodacid. Przestrzeń dookoła brodawki należy zabezpieczyć za pomocą wazeliny lub innego tłustego kremu (np. Linomag, maść z witaminą A). Preparaty dostępne na rynku są bardzo agresywne dla skóry, dlatego istotne jest, aby nakładać je w niewielkiej ilości i wyłącznie na obszar objęty zmianą brodawkowatą.

Przed aplikacją usuwamy nadmiar substancji ze szpatułki, na przykład poprzez kilkukrotne otarcie jej o brzeg buteleczki. Po nałożeniu czekamy, aż preparat wyschnie - przeważnie trwa to od 30 sekund do 1 minuty. Czynność powtarzamy 2 razy dziennie przez 4-6 tygodni. Przed kolejną aplikacją oczyszczamy obszar na powierzchni zmiany, dzięki czemu preparat zostanie wchłonięty do głębszych warstw skóry.

Drugą formą leczenia jest stosowanie preparatów  miejscowych na bazie 5-fluorouracylu.

Oprócz tego, możliwa jest także krioterapia miejscowa wykonywana w warunkach Centrum Medycznego przy użyciu ciekłego CO2 lub ciekłego azotu. Jednak tego typu leczenie powinno być wdrożone nie wcześniej niż po 2 miesiącach nieefektywnego leczenia wcześniej wymienionymi metodami.

W przypadku brodawek płaskich często dochodzi do samoistnego ustąpienia zmian. Wtedy krioterapia nie jest rekomendowana z uwagi na ryzyko pozostawienia blizny, natomiast dobrze sprawdzają się miejscowe preparaty kwasu retinowego. Krioterapia nie jest zalecana również w przypadku brodawek zwykłych zlokalizowanych na wałach paznokciowych z uwagi na możliwość trwałego zaburzenia wzrostu paznokcia.

Zobacz także

skora.jpg
DermatologiaPorady w razie choroby

Sucha skóra

Sucha skóra może występować u osób zdrowych oraz w przebiegu rozmaitych chorób skóry. Pojawia się też na skutek starzenia się skóry.

Co oznaczają plamy wątrobowe? Kiedy udać się do lekarza?
DermatologiaZdrowie na co dzień

Co oznaczają plamy wątrobowe? Kiedy udać się do lekarza?

Skóra pełni funkcje ochronne, a oprócz tego stanowi ważne źródło informacji na temat stanu zdrowia. Źródłem niepokoju bywają plamy pigmentacyjne, zwane potocznie plamami wątrobowymi. Choć sama nazwa może sugerować powiązanie z chorobami wątroby, w rzeczywistości nie ma z nimi nic wspólnego. Sprawdź, jakie są przyczyny takich zmian, jak je rozpoznać i poznaj sposoby zmniejszenia ryzyka ich powstania..

Ostuda – niespodziewany gość na skórze
Dermatologia

Ostuda – niespodziewany gość na skórze

Ostuda, inaczej zwana melasmą, to niezwykle powszechne, nieestetyczne przebarwienie skóry, które dotyczy milionów ludzi na całym świecie. Jego charakterystyczną cechą są ciemne, nierównomierne plamy pojawiające się najczęściej na skórze twarzy, szyi, dekolcie i ramionach. Ostuda sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak może wpływać na komfort psychiczny osób, które się z nią zmagają.