Bezpieczeństwo na wakacjach – jak chronić się przed słońcem, owadami i bezpiecznie spędzać czas nad wodą?

24.07.2024

Lato to czas wytchnienia, przygód i relaksu. Aby jednak w pełni cieszyć się wakacyjnym odpoczynkiem, kluczowe jest zadbanie o nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Ważne są zarówno odpowiednie przygotowania do wyjazdu, jak i bezpieczne zachowania w trakcie trwania urlopu: ostrożność nad wodą (szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży), ochrona przed owadami i słońcem oraz odpowiednie nawodnienie. Sprawdź, jak powinny wyglądać bezpieczne wakacje.

Bezpieczeństwo na wakacjach – jak chronić się przed słońcem, owadami i bezpiecznie spędzać czas nad wodą?

Spis treści

Przygotowania przed wyjazdem
Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo na miejscu
Bezpieczeństwo w nagłych sytuacjach

Przygotowania przed wyjazdem

Bez względu na to, czy wybierasz się nad morze, w góry, nad jezioro czy w zupełnie inne miejsce, bezpieczne wakacje wymagają odpowiedniego przygotowania.

Sprawdź informacje o miejscu docelowym

Podczas planowania wakacji zapoznaj się z aktualnymi informacjami na temat sytuacji w miejscu, do którego się wybierasz. Przeczytaj informacje zawarte na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby dowiedzieć się o możliwych zagrożeniach zdrowotnych, wymaganych szczepieniach czy obostrzeniach związanych z ewentualnym stanem epidemii.

Zadbaj o dokumenty i ubezpieczenie

Dowód osobisty i paszport to nie wszystko! Równie ważnym dokumentem jest ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszt ewentualnego leczenia, wizyty u lekarza specjalisty za granicą, badań czy transportu medycznego. Przed wykupieniem polisy dokładnie zapoznaj się z jej zakresem.

Spakuj apteczkę

Zaopatrz się w apteczkę, która pozwoli na sprawne udzielenie pierwszej pomocy przy oparzeniach, zranieniach czy innych urazach. Powinny się w niej znaleźć podstawowe środki opatrunkowe, preparaty do dezynfekcji, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe itp. Przydadzą się także preparaty odstraszające owady i krem z odpowiednim filtrem UV. Jeśli twoje plany wakacyjne obejmują intensywny kontakt z naturą, kilka miesięcy przed urlopem rozważ szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu – nie uchroni ono przed ugryzieniem kleszcza, jednak może zapobiec poważnym powikłaniom choroby odkleszczowej.

Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo na miejscu

Bezpieczne wakacje to przede wszystkim ochrona zdrowia w miejscu wypoczynku. Uważaj na słońce, chroń się przed owadami i przypomnij sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa nad wodą i w górach.

Chroń się przed słońcem

Promienie słoneczne mogą być bardzo szkodliwe dla skóry, dlatego zawsze używaj kremu z filtrem UV – nakładaj go regularnie, co 2 godziny i po każdym kontakcie skóry z wodą. Przed nadmierną ekspozycją na słońce chroń również głowę. Pamiętaj, że w przypadku zauważenia na skórze niepokojących zmian możesz skonsultować się z dermatologiem, który wykona  wideodermatoskopię – to bezbolesne badanie pozwala na ocenę zmian skórnych, które mogą powstać na skutek długotrwałego kontaktu z promieniami UV.

Uważaj na owady

W niektórych regionach świata owady mogą przenosić niebezpieczne choroby, takie jak malaria czy denga. Stosuj repelenty, noś odzież z długimi rękawami i nogawkami, a w nocy śpij pod moskitierą. Unikaj także obszarów, gdzie jest duże zagęszczenie owadów, zwłaszcza o zmierzchu i świcie. Jeśli – mimo stosowania odpowiednich zabezpieczeń – nie uda ci się uniknąć ugryzienia kleszcza, pamiętaj aby przez kilka tygodni obserwować miejsce po ukąszeniu. Jeśli zauważysz w tej okolicy rumień (zaczerwienienie skóry) koniecznie zgłoś się do lekarza, wdroży od odpowiednie leczenie lub zasugeruje  badania na boreliozę, które pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnej choroby.

Zobacz także: Jak wyciągnąć kleszcza?

Bezpieczeństwo nad wodą

Zachowuj ostrożność podczas pływania i uprawiania sportów wodnych. Korzystaj tylko z wyznaczonych stref kąpielowych, pod nadzorem ratowników. Przed skokiem do wody upewnij się, że woda jest wystarczająco głęboka. Jeśli korzystasz ze sprzętu wodnego, zawsze zakładaj kamizelkę ratunkową. Gdy podróżujesz z dziećmi, zapoznaj je z zasadami bezpieczeństwa nad wodą i nie pozostawiaj ich bez nadzoru na kąpieliskach.

Bezpieczeństwo w górach

Podczas wakacji w górach zwracaj uwagę na warunki atmosferyczne i odpowiednio przygotuj się do wędrówki. Sprawdzaj aktualne prognozy pogody, dostosuj długość i trudność trasy do swoich umiejętności oraz pamiętaj o odpowiednim ubiorze i wyposażeniu, takim jak mapa, kompas czy czołówka. Podczas upalnych dni łatwo o odwodnienie, dlatego pamiętaj o regularnym piciu wody. Unikaj napojów alkoholowych i kofeinowych, które mogą nasilać utratę płynów.

Bezpieczeństwo w nagłych sytuacjach

Zapisz numer alarmowy 112 w telefonie, abyś mógł szybko wezwać pomoc w razie niebezpiecznej sytuacji. Pamiętaj, aby poinformować dyspozytora o lokalizacji i stanie osoby poszkodowanej. Naucz się udzielania pierwszej pomocy – szybka i prawidłowa reakcja może uratować czyjeś życie. Warto więc odświeżyć podstawy resuscytacji krążeniowo-oddechowej lub nauczyć się ich, a także poznać zasady postępowania w przypadku omdlenia, krwotoku, zatrucia czy innych nagłych sytuacji.

Zobacz także: Rany i ich rodzaje.

Źródła
  1. R. Horowitz, Borelioza i koinfekcje. Co można zrobić, by poczuć się lepiej?, Wydawnictwo Purana, Wrocław 2019.
  2. T. Szewczyk (red.), Leczenie ran przewlekłych, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
  3. D. Zawadzki i in., Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia i zdrowia, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2021.
  4. M. Nittner-Marszalska, Alergia na owady, Wydawnictwo Mediton, Łódź 2016.

Zobacz także

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Zdrowie na co dzień

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to złożona grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które wynikają z defektów w strukturze i funkcjonowaniu kolagenu. Ta rzadka choroba – po raz pierwszy opisana w XIX wieku – charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, od nadmiernej elastyczności skóry po komplikacje naczyniowe zagrażające życiu. Sprawdź, jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć!

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.