
Witrektomia tylna przez część płaską ciała rzęskowego jest operacją mikrochirurgiczną stosowaną w leczeniu schorzeń ciała szklistego i siatkówki.
Przejdź do:
Wskazania do zabiegu witrektomii
- odwarstwienie siatkówki
- retinopatia cukrzycowa
- urazy gałki ocznej
- krwotoki do komory ciała szklistego, przedsiatkówkowe i podsiatkówkowe
- otwory w plamce
- błony nasiatkówkowe i podsiatkówkowe
- powikłania po wcześniejszych operacjach okulistycznych.
Na czym polega witrektomia oka
Witrektomia to często zabieg ostatniej szansy na poprawę widzenia, kiedy konieczna jest natychmiastowa ingerencja w siatkówce czy też plamce żółtej. W wielu schorzeniach jest to jedyna skuteczna metoda lecznicza.
Witrektomia może przynieść następujące korzyści:
- poprawić lub ustabilizować ostrość wzroku
- spowolnić lub zahamować proces chorobowy
- odtworzyć warunki anatomiczne w gałce ocznej.
Przebieg zabiegu witrektomii
Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (pozagałkowe wstrzyknięcie środka znieczulającego), wspomaganym sedacją farmakologiczną. W trakcie zabiegu wykonuje się 3 linijne wejścia w ścianie gałki ocznej o długości od 0,5 do 1 mm, 4 mm od rąbka rogówki, przez które wprowadza się do oka narzędzia chirurgiczne i substancje niezbędne podczas wykonywanego zabiegu. Po wykonaniu operacji, w zależności od jej przyczyn, gałkę oczną wypełnia się:
- jałowym płynem
- przefiltrowanym powietrzem
- gazem rozprężającym wskazanym zwykle w przypadkach wymagających przedłużonej tamponady – po jego podaniu konieczne może być przebywanie w wymuszonej pozycji, np. głowa pochylona czy leżenie we wskazany sposób
- olejem silikonowym.
W niektórych przypadkach istnieje konieczność usunięcia soczewki i wszczepienia sztucznej, jeśli taka procedura nie została przeprowadzona wcześniej.
Ewentualne powikłania po zabiegu: wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, odwarstwienie siatkówki, stany zapalne, krwotoki do wnętrza gałki ocznej, postęp zmętnienia soczewki.
W niektórych najbardziej skomplikowanych przypadkach, aby uzyskać pozytywny efekt terapeutyczny, zachodzi konieczność powtórzenia procedury chirurgicznej.
Witrektomia 27G
W Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Warszawie, jako jednym z pierwszych prywatnych ośrodków w Polsce, przeprowadzamy witrektomię 27G. Stosowane w tej technologii narzędzia są bardzo drobne, co wpływa na wysoką precyzję i skuteczność zabiegu. Dzięki temu, że uszkodzenie gałki ocznej jest niewielkie, zminimalizowane zostaje ryzyko zakażenia pooperacyjnego. System zapewnia też wysoką szczelność, więc ciśnienie wewnątrzgałkowe po operacji utrzymuje się na właściwym poziomie.
Technologia 27G:
- zapewnia pacjentom wysoki poziom bezpieczeństwa w trakcie zabiegu
- wpływa na mniejszy stan zapalny oka po zabiegu
- obniża ryzyko powikłań
- skraca czas rekonwalescencji.
Lekarze i specjaliści wykonujący usługę
LUX MED Szpital MAVIT w Warszawie ul. Podleśna 61, Warszawa
LUX MED Szpital MAVIT w Katowicach ul. Szopienicka 65, Katowice
LUX MED Szpital MAVIT Centrum Okulistyczne ul. Migdałowa 4, Warszawa
Miejsca, w których zrealizujesz usługę
Szpitale
Zarezerwuj wizytę
Artykuły i poradniki na temat okulistyki i problemów ze wzrokiem

Jaskra – jak się objawia? Jak ją diagnozować i leczyć?
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jaskra to choroba oczu, która może dotyczyć ok. 80 mln na całym świecie, a najczęściej zmagają się z nią osoby w wieku 40–80 lat. Choroba stopniowo niszczy nerw wzrokowy, prowadząc do pogorszenia widzenia. Jej wczesne wykrycie jest kluczowe, aby zapobiec utracie wzroku w przyszłości. Sprawdź, jakie są przyczyny i objaw jaskry oraz jak wygląda jej leczenie.

Kiedy należy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty?
Wady wzroku to problem, z którym zmaga się większość ludzi. Specjalistami od zdrowia oczu są optometrysta i okulista. Zawody te nierzadko są ze sobą mylone lub utożsamiane. Sprawdź, czym się różnią.

Czym jest zaćma? Jak ją leczyć?
Leczenie zaćmy ma wyłącznie charakter zabiegowy. Operacja polega na usunięciu naturalnej zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki. Obecnie przyjmuje się, że zaćmę należy usunąć, gdy zaczyna przeszkadzać pacjentowi w dobrym widzeniu i zmniejsza jego komfort funkcjonowania.