Badania okulistyczne

W szpitalu
null

Centrum Medyczne MAVIT zapewnia swoim pacjentom szybką i trafną diagnozę dzięki wybitnym specjalistom, którzy do dyspozycji mają najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny z Japonii, USA oraz Niemiec. To daje możliwość wykonania szeregu specjalistycznych badań – niezbędnych na drodze do postawienia właściwej diagnozy i określenia metod leczenia.

Szczegóły

Badania okulistyczne wykonywane w CM MAVIT:

  • USG gałki ocznej w prezentacji A i B – badanie, które pozwala ocenić zmiany w gałce ocznej oraz w anatomicznych strukturach w obrębie oczodołu. USG można wykonać w prezentacji A, która obrazuje struktury anatomiczne znajdujące się wzdłuż jednej płaszczyzny, oraz w prezentacji B obrazującej struktury anatomiczne znajdujące się wzdłuż kilku płaszczyzn.
  • biometria optyczna, bezdotykowa (IOL MASTER) – badanie, które jest wykonywane techniką bezdotykową przy użyciu światła lasera diodowego. Aparat mierzy odległość rogówki do nabłonka barwnikowego siatkówki RPE.
  • badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka. Jest to nowoczesne badanie, które pozwala na precyzyjną ocenę narządu wzroku. Służy wykryciu m.in. zwyrodnienia plamki żółtej czy jaskry.
  • badanie pola widzenia – perymetria statyczna i kinetyczna – badanie, podczas którego mierzony jest zakres przestrzeni, którą pacjent obejmuje wzrokiem. Perymetrię można wykonać metodą kinetyczną, podczas której pacjentowi prezentowany jest punkt, który w czasie badania przemieszcza się w polu widzenia. W metodzie statycznej punkt prezentowany jest jedynie przez chwilę, po czym znika i pojawia się w innym miejscu.
  • angiografia fluorescencyjna (fluoresceinowa) i indocyjaninowa (Szpital Specjalistyczny CM MAVIT w Katowicach) – angiografia fluorescencyjna polega dożylnej aplikacji fluoresceiny – środka cieniującego - wykonaniu serii zdjęć dna oka robionej za pomocą odpowiedniej kamery lub niektórych aparatów OCT. Badanie to służy do diagnozy naczyń krwionośnych na dnie oka. Angiografia indocyjaninowa różni się od angiografii fluorescencyjnej podaniem innego środka cieniującego – zieleni indocyjaninowej.
  • topografia rogówki (przy użyciu topografu i Pentacamu) – badanie kształtu rogówki, podczas który tworzona jest mapa lokalnych krzywizn rogówki. Na jej podstawie lekarz może wykryć nieprawidłowości rogówki. Badanie można przeprowadzić przy użyciu topografu, czyli urządzeniu, które tworzy dokładną barwną mapę krzywizn rogówki, lub Pentacamu, który dostarcza informacji na temat struktur od przedniej powierzchni rogówki do tylnej torebki soczewki.
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego – tonometria bezdotykowa i aplanacyjna. Tonometria to badanie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Badanie można wykonać bezdotykowo z wykorzystaniem delikatnego podmuchu sprężonego powietrza lub aplanacyjnie – wówczas pacjentowi znieczula się powierzchnię oka, a film łzowy zabarwia się roztworem fluoresceiny, która pod wpływem światła zaczyna świecić.
  • wczesna diagnostyka jaskry – pomiar grubości włókien nerwu wzrokowego (badanie OCT-RNFL, OCT i komórek zwojowych OCT-GCC) – badanie OCT-RNFL wykonuje analizę tarczy nerwu wzrokowego wraz z pomiarami i analizą grubości włókien nerwowych siatkówki RNFL. Pozwala wykryć jaskrę w bardzo wczesnym stadium choroby i śledzi zmiany jaskrowe w czasie. Badanie OCT GCC to badanie grubości kompleksu komórek zwojowych siatkówki, dzięki któremu jesteśmy w stanie wykryć bardzo subtelne zaburzenia jaskrowe w plamce żółtej.
  • badanie na synoptoforze – badanie, które głównie służy do wykrywania zeza i określania jego kąta oraz do oceny stopnia obuocznego widzenia. Za pomocą synoptoforu lekarz jest w stanie ocenić jednoczesną percepecję, fuzję i stereopsję.

Dobór okularów przez optometrystę

Centrum Medyczne MAVIT oferuje usługę optometryczną. W ramach wizyty wykwalifikowany optometrysta przeprowadza: pełne optometryczne badanie wzroku oraz dobór korekcji okularowej.

Wizyta optometryczna w CM MAVIT obejmuje:

  • sprawdzenie funkcji wzrokowych, takich jak widzenie obuoczne (współpraca jednego oka z drugim) i akomodacja (zdolność wyostrzania obrazu z różnych odległości).
  • pomiar i ocena widzenia obuczonego przestrzennego i akomodacji
  • pomiar mocy refrakcji i krzywizny rogówki wraz z pomiarem ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz grubości rogówki
  • dobór i przepisywanie okularów
  • udzielanie porad związanych ze stanem narządu wzroku.
Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach ul. Szopienicka 65, Katowice

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat okulistyki i problemów ze wzrokiem

Jaskra.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistykaSzpital Mavit

Jaskra – jak się objawia? Jak ją diagnozować i leczyć?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jaskra to choroba oczu, która może dotyczyć ok. 80 mln na całym świecie, a najczęściej zmagają się z nią osoby w wieku 40–80 lat. Choroba stopniowo niszczy nerw wzrokowy, prowadząc do pogorszenia widzenia. Jej wczesne wykrycie jest kluczowe, aby zapobiec utracie wzroku w przyszłości. Sprawdź, jakie są przyczyny i objaw jaskry oraz jak wygląda jej leczenie.

Okulista a optometrysta.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistyka

Kiedy należy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Wady wzroku to problem, z którym zmaga się większość ludzi. Specjalistami od zdrowia oczu są optometrysta i okulista. Zawody te nierzadko są ze sobą mylone lub utożsamiane. Sprawdź, czym się różnią.

Leczenie zaćmy – jak przebiega? Kiedy warto operować?
Zdrowie na co dzieńOkulistyka

Czym jest zaćma? Jak ją leczyć?

Leczenie zaćmy ma wyłącznie charakter zabiegowy. Operacja polega na usunięciu naturalnej zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki. Obecnie przyjmuje się, że zaćmę należy usunąć, gdy zaczyna przeszkadzać pacjentowi w dobrym widzeniu i zmniejsza jego komfort funkcjonowania.