W szpitalu
null

Powieka to miejsce, gdzie rozwinąć się może wiele rozmaitych zmian, takich jak m.in. gradówka, kaszak, brodawczak, torbiel, kępki żółte, mięczaki zakaźne, rogi skórne oraz zmiany nowotworowe. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany obierają sobie taką lokalizację. Przeczytaj, na czym polega ich leczenie i czy istnieją ku temu jakieś przeciwwskazania.

Czym są zmiany na powiekach?

Wśród zmian powiek znajdują się:

  • gradówka na powiece – czerwono-żółte zgrubienie lub guzek, osiągający od 2 do 8 mm średnicy, wypełniony ropno-krwistą masą, najczęściej rozwijający się na brzegu dolnej lub górnej powieki; do jego powstania prowadzi niedrożność gruczołów Meiboma (gruczołów łojowych, które znajdują się w tarczkach powiek);
  • kaszak na powiece – żółta, okrągła zmiana skórna o gładkiej powierzchni, rozwijająca się na skutek zatkania ujścia mieszka włosowego lub gruczołu łojowego; częściej występuje na górnej powiece;
  • brodawczak – jedna z najczęściej występujących narośli skórnych, zmiana spojówkowa wywołana wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV); przyjmuje postać jasnoróżowego guzka z wgłębieniem na szczycie lub brązowego uszypułkowanego guzka, a w górnej części ma zagłębienie, w którym gromadzi się łój i zrogowaciały naskórek;
  • torbiel na powiece – niewielkich rozmiarów cysta, która pojawić się może w obrębie powieki dolnej, górnej lub spojówki i jest wypełniona płynem o różnej konsystencji, a przyczyną jej powstania może być stosowanie niewłaściwych kosmetyków lub zatkany kanalik łzowy;
  • kępki żółte – grudkowe zmiany skórne w kolorze żółtym, pojawiające się na powiekach w pobliżu kąta wewnętrznego oka i mogące przybierać różne kształty, choć zazwyczaj są płaskie lub nieco wypukłe, a w dotyku miękkie, półtwarde bądź twarde; występują u osób ze zwiększonym stężeniem lipidów w surowicy;
  • mięczaki zakaźne – grudki koloru skóry lub perłowe, osiągające średnicę od 2 do 10 mm, z zagłębieniem w części centralnej; czynnikiem etiologicznym jest DNA-wirus z grupy ospy (moluscum contagiosum virus — MCV);
  • rogi skórne – grudki na powiece, które mogą mieć różny kształt, niekiedy wyglądem przypominają małe rogi (skąd też wzięła się ich nazwa); są efektem wzmożonego rogowacenia naskórka i gromadzenia się żółtobrunatnych mas rogowych;
  • zmiany nowotworowe – stanowią 5–10% wszystkich nowotworów złośliwych skóry i powstają zazwyczaj na powiece dolnej oraz w okolicy przyśrodkowego kąta oka.

Dzięki szerokiej ofercie chirurgii plastycznej w placówkach LUX MED możliwe jest skuteczne pozbycie się tych nieestetycznych, utrudniających codzienne funkcjonowanie, a niekiedy i zagrażających zdrowiu zmian.

Wskazania do zabiegu usunięcia zmian na powiekach

Wskazaniami do usunięcia zmian na powiekach są m.in.:

  • szybko powiększająca się zmiana;
  • obecność zmiany w widocznym miejscu, co stanowi dla pacjenta defekt kosmetyczny;
  • zmiany sporych rozmiarów, które utrudniają widzenie;
  • dolegliwości ze strony zmiany;
  • dyskomfort psychiczny pacjenta spowodowany obecnością zmiany na powiece;
  • podejrzenie choroby nowotworowej.

Kiedy zgłosić się na konsultację do okulisty i jak ona przebiega?

Przeciwwskazania do zabiegu usunięcia zmian na powiekach

Przeciwwskazaniem do zabiegu usunięcia zmian na powiece jest miejscowy stan zapalny w obrębie gałki ocznej i otaczającej jej skóry (np. zapalenie spojówek). Zabieg można zaplanować po wyleczeniu zapalenia. Ograniczeniem są również:

  • ogólny zły stan zdrowia pacjenta;
  • zaawansowane choroby ogólnoustrojowe;
  • czynne fazy chorób autoimmunologicznych i endokrynologicznych;
  • ciężkie zaburzenia krzepnięcia;
  • brak współpracy pacjenta z lekarzem;
  • tocząca się infekcja układu oddechowego i opryszczka lub stan tuż po tej dolegliwości.

Przygotowanie do zabiegu usunięcia zmian na powiekach

Operacje usunięcia zmiany typu gradówka, kaszak, brodawki na powiece wiążą się z pewnym przygotowaniem przez pacjenta. W czasie konsultacji z lekarzem, który ma przeprowadzić zabieg, ma miejsce wywiad medyczny, analiza ewentualnej dokumentacji medycznej pacjenta oraz badanie przedmiotowe. W przypadkach wątpliwych i budzących niepokój lekarz onkologiczny może zlecić przed operacją dodatkowe badania. Pacjenci chorzy przewlekle mogą potrzebować dodatkowej konsultacji i przygotowania przez specjalistę z danej dziedziny.

Przebieg zabiegu usunięcia zmian na powiekach

Zazwyczaj zmiany na powiekach usuwane są chirurgicznie. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym – pacjent jest przytomny, ale nie odczuwa dolegliwości bólowych. Istnieją różne sposoby usuwania zmian na powiece, które dostosowuje się indywidualnie do sytuacji danej osoby. Przykładowo, spore kaszaki na powiece mogą polegać na wycięciu z bezpiecznym marginesem skóry, a z kolei gradówka na przecięciu guzka, otwarciu go i wyłyżeczkowaniu zmiany. Na zakończenie w miejsce po usunięciu zmiany aplikuje się antybiotyk i zakłada opatrunek na oko. W niektórych przypadkach zaopatrzenie rany po wycięciu zmian może wymagać założenia szwów.

Pacjent po zabiegu może od razu powrócić do codziennych zajęć. Z uwagi na to, że zmiany na powiece mają tendencję do nawrotów, oprócz zabiegu chirurgicznego konieczne jest leczenie przyczynowe. Dla przykładu, w kępkach żółtych jest to zmniejszenie poziomu lipidów we krwi. Usunięta zmiana zostaje przekazana do analizy histopatologicznej, aby jednoznacznie określić jej charakter.

Sprawdź, czym zajmuje się dermatolog i jak wygląda konsultacja u tego specjalisty.

Rekonwalescencja po zabiegu

Informacje na temat indywidualnego postępowania w czasie rekonwalescencji pacjent otrzyma od lekarza prowadzącego. Oto najważniejsze zalecenia:

  • prowadzenie oszczędzającego trybu życia przez kilka dni po usunięciu zmian na powiece;
  • regularne zmienianie opatrunków i unikanie zamoczenia operowanej okolicy;
  • stosowanie środków przeciwbólowych, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości bólowe po zabiegu;
  • stawienie się na wizytę kontrolną zazwyczaj po tygodniu od zabiegu usunięcia zmian na powiece – lekarz oceni stan, trzeba jednak zaznaczyć, że ostateczny efekt zabiegu można ocenić po upływie około 6 miesięcy.

Przez kilka dni po zabiegu utrzymywać się będzie zasinienie, obrzęk i krwiaki operowanej okolicy. Ich obecność nie powinna stanowić źródła niepokoju – to naturalne konsekwencje zabiegu. Często występuje też świąd w okolicy rany, który jest objawem gojenia się.

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital MAVIT w Warszawie ul. Podleśna 61, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat okulistyki i problemów ze wzrokiem

Jaskra.jpg
Szpital MavitOkulistykaZdrowie na co dzień

Jaskra – jak się objawia? Jak ją diagnozować i leczyć?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jaskra to choroba oczu, która może dotyczyć ok. 80 mln na całym świecie, a najczęściej zmagają się z nią osoby w wieku 40–80 lat. Choroba stopniowo niszczy nerw wzrokowy, prowadząc do pogorszenia widzenia. Jej wczesne wykrycie jest kluczowe, aby zapobiec utracie wzroku w przyszłości. Sprawdź, jakie są przyczyny i objaw jaskry oraz jak wygląda jej leczenie.

Okulista a optometrysta.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistyka

Kiedy należy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Wady wzroku to problem, z którym zmaga się większość ludzi. Specjalistami od zdrowia oczu są optometrysta i okulista. Zawody te nierzadko są ze sobą mylone lub utożsamiane. Sprawdź, czym się różnią.

Leczenie zaćmy – jak przebiega? Kiedy warto operować?
Zdrowie na co dzieńOkulistyka

Czym jest zaćma? Jak ją leczyć?

Leczenie zaćmy ma wyłącznie charakter zabiegowy. Operacja polega na usunięciu naturalnej zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki. Obecnie przyjmuje się, że zaćmę należy usunąć, gdy zaczyna przeszkadzać pacjentowi w dobrym widzeniu i zmniejsza jego komfort funkcjonowania.