Laparoskopowe leczenie kamicy woreczka żółciowego to inaczej cholecystektomia laparoskopowa. Ma ona liczne zalety, w tym m.in. krótszą hospitalizację, mniejsze ryzyko zakażenia, mniejsze dolegliwości bólowe. Sprawdź, na czym polega laparoskopowe leczenie kamicy pęcherzyka żółciowego.
Czym jest laparoskopowe leczenie kamicy woreczka żółciowego?
Pęcherzyk żółciowy to jeden z głównych elementów budujących drogi żółciowe. Odpowiada on za gromadzenie, zagęszczanie i wydalanie do przewodu pokarmowego żółci, która rozbija tłuszcz. Pęcherzyk żółciowy narażony jest na wiele schorzeń, a jedno z częściej występujących to kamica. To choroba uwarunkowana wieloczynnikowo, w której dochodzi do powstania kamieni żółciowych.
W zależności od ich rozmiarów i liczby Pacjent narażony jest na różne przykre dolegliwości. Leczenie kamicy woreczka żółciowego polega na jego operacyjnym usunięciu. Można to zrobić metodą tradycyjną, która polega na przecięciu powłok brzusznych i usunięciu pęcherzyka razem ze złogami albo metodą laparoskopową, bez konieczności otwierania jamy brzusznej.
Sprawdź, jakie zabiegi wykonywane są w ramach chirurgii ogólnej i naczyniowej.
Wskazania do laparoskopowego leczenia kamicy woreczka żółciowego
Kamica pęcherzyka żółciowego wymaga leczenia operacyjnego. Laparoskopia to często wybierana metoda postępowania terapeutycznego. Wśród wskazań do tego typu leczenia eksperci wymieniają:
- objawową kamicę woreczka żółciowego, której towarzyszy stan zapalny, podwyższona temperatura ciała, stwierdzone w USG pogrubienie ścian woreczka i nagromadzenie płynu wokół niego – w tym przypadku zabieg wykonywany jest w trybie pilnym;
- przypadki kamicy żółciowej u osób należących do grupy zwiększonego ryzyka rozwoju raka pęcherzyka żółciowego;
- obecność powikłań związanych z kamicą i zastojem żółci (np. zwężenie dróg żółciowych);
- napady kolki żółciowej w przeszłości, brak zakażenia, ale obecność przykrych objawów chorobowych – w tym przypadku zabieg wykonywany jest w trybie planowym.
Podkreślić trzeba, że niepodjęcie leczenia kamicy żółciowej wiąże się z ryzykiem szeregu niebezpiecznych powikłań, takich jak, m.in. zapalenie pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych lub trzustki, niedrożność jelit. Stanowi również czynnik ryzyka zachorowania na raka pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.
Inne wskazania do zabiegu to m.in.: zapalenie pęcherzyka żółciowego, ropniak pęcherzyka żółciowego, wodniak pęcherzyka żółciowego, polipy pęcherzyka żółciowego oraz pęcherzyk żółciowy porcelanowy.
Przeczytaj także: Ból nerki – co go może powodować? Jakie są domowe sposoby na łagodzenie go?
Przeciwwskazania do laparoskopowego leczenia kamicy woreczka żółciowego
Laparoskopowe leczenie kamicy woreczka żółciowego nie zawsze jest możliwe. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie operacji metodą tradycyjną, z otwarciem powłok brzusznych. Wśród przeciwwskazań do cholecystektomii laparoskopowej eksperci wymieniają przede wszystkim:
- znaczną otyłość;
- ropniaka pęcherzyka żółciowego;
- zrosty po poprzednio wykonanych operacjach w obrębie jamy brzusznej;
- zmiany nowotworowe w obrębie jamy brzusznej;
- ostre zapalenie dróg żółciowych lub trzustki;
- zapalenie otrzewnej;
- ciążę;
- ciężkie zaburzenia krzepnięcia;
- nadciśnienie wrotne;
- marskość wątroby;
- infekcję, opryszczkę;
- niedawno przebyty zawał serca;
- niewydolność krążeniowo-oddechową;
- przewlekłe zapalenie oskrzeli.
Przygotowanie do zabiegu laparoskopowego leczenia kamicy woreczka żółciowego
Laparoskopowe leczenie kamicy pęcherzyka żółciowego wymaga od Pacjenta specjalnego przygotowania. Szczegółowe wytyczne przedstawia lekarz kierujący na zabieg, w tym decyzje odnośnie odstawienia przyjmowanych przez Pacjenta leków (dotyczącą głównie leków przeciwkrzepliwych). Średnio 3 tygodnie przed zabiegiem wskazane jest: wyeliminowanie lub przynajmniej ograniczenie palenia tytoniu, usunięcie z diety alkoholu.
Na laparoskopowe leczenie kamicy pęcherzyka żółciowego należy zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną oraz wyniki badań zleconych przez lekarza w związku z podaniem znieczulenia. To m.in.: morfologia, grupa krwi, glikemia na czczo, koagulogram (układ krzepnięcia), mocznik, kreatynina, jonogram (zawartość elektrolitów), antygen Hbs, anty-HCV, RTG klatki piersiowej, EKG i inne badania, jeśli zostały zlecone przez chirurga. Na zabieg pacjent musi zgłosić się na czczo.
Przebieg zabiegu laparoskopowego leczenia kamicy woreczka żółciowego
Cholecystektomia laparoskopowa wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg polega na wykonaniu kilku (z reguły 3–4) niewielkich nacięć. Na początku do jamy brzusznej wkłuwa się igłę, przez którą podaje się dwutlenek węgla. Ma to na celu oddzielenie narządów, które fizjologicznie do siebie przylegają. Następnie do jamy brzusznej wprowadza się trokary (zaostrzone rurki), a przez nie laparoskop, który przesyła obraz z wnętrza ciała, oraz odpowiednie narzędzia chirurgiczne. Zabieg polega na wypreparowaniu i zaklipsowaniu tętnicy oraz przewodu pęcherzykowego, a następnie odpreparowaniu pęcherzyka żółciowego od wątroby i usunięciu go z ciała. Na koniec zaopatruje się rany.
Zabieg trwa ok. 2 godzin. Pacjent wymaga krótkotrwałej hospitalizacji. Przy wypisie do domu lekarz przekazuje mu zalecenia pozabiegowe i harmonogram wizyt kontrolnych. Stosowanie się do nich wpływa w znaczącym stopniu na pomyślność rekonwalescencji.
Jakie są efekty zabiegu laparoskopowego leczenia kamicy woreczka żółciowego?
Cholecystektomia laparoskopowa to skuteczna metoda leczenia kamicy woreczka żółciowego, która wiąże się z wieloma korzyściami. Wśród głównych z nich wymienić można:
- ograniczoną do minimum utratę krwi i uszkodzenia tkanek;
- krótki czas hospitalizacji;
- szybszy powrót do zdrowia;
- mniej zrostów w jamie brzusznej;
- lepszy efekt estetyczny – rany pooperacyjne są niewielkie;
- mniejsze ryzyko zakażenia i powikłań pozabiegowych.