W placówce
Tomografia komputerowa piramid kości skroniowych

Tomografia komputerowa kości skroniowych i piramid kości skroniowych to specjalistyczne badanie obrazowe, które jest szczególnie cenne w diagnostyce różnych schorzeń ucha, nerwów i struktur kostnych w tej delikatnej części czaszki. Poznaj inne wskazania do wykonania tomografii komputerowej piramid kości skroniowej.

Czym jest kość skroniowa i piramida kości skroniowej?

Kość skroniowa wchodzi w skład mózgoczaszki. Znajduje się pomiędzy kością potyliczną (kość z tyłu, u nasady szyi) a kością klinową (część środkowa podstawy czaszki). Poza funkcją strukturalną kość skroniowa odgrywa dodatkowe role:

  • w jej wnętrzu znajduje się błędnik kostny, a w nim błędnik błoniasty – narząd słuchu i równowagi;
  • współtworzy staw skroniowo-żuchwowy – stanowi dla niego panewkę, amortyzuje ruchy żuchwy w czasie żucia;
  • stanowi miejsce przyczepu więzadeł i ścięgien mięśni szyi oraz powięzi gardłowo-podstawnej – w ten sposób dźwiga trzewia szyi, czyli krtań, tchawicę, przełyk, gardło.

Kość skroniową tworzy kilka elementów, a jednym z nich jest część skalista, zwana również piramidą kości skroniowej. Piramida kości skroniowej stanowi najtwardszy element ludzkiego organizmu.

Zobacz także: Tomografia komputerowa oczodołów

Czym jest tomografia komputerowa piramid kości skroniowej?

Tomografia komputerowa kości skroniowej to wysokiej jakości bezpieczne badanie diagnostyczne, które zleca się, gdy wstępne badania obrazowe (zdjęcia RTG lub badania audiometryczne) nie pozwalają na postawienie precyzyjnej diagnozy. Tomografia komputerowa piramid kości skroniowej wykonywana jest w przypadku konieczności przeprowadzenia bardziej szczegółowej analizy. Dzięki niej uzyskuje się wysoką rozdzielczość obrazów, co jest szczególnie ważne w przypadku nieprawidłowości toczących się w obrębie delikatnych i złożonych struktur, jakimi są kości skroniowe. W placówkach LUX MED tomografia komputerowa kości skroniowej wykonywana jest przy użyciu techniki spiralnej, a tkanki oceniane są w warstwach o grubości poniżej 1 mm (submilimetrowych).

Wskazania do wykonania tomografii komputerowej piramid kości skroniowej

Lista wskazań do wykonania tomografii komputerowej kości skroniowej jest dość długa. Badanie to wykorzystuje się do oceny zakresu i natury uszkodzeń kości skroniowych po urazach głowy. Pozwala zidentyfikować złamania piramidy kości skroniowej, zwłaszcza w obszarze zatoki skalistej i innych struktur kostnych, które są trudne do oceny w badaniu RTG.

Badanie tomografii komputerowej kości skroniowej zlecane bywa w przypadku problemów ze słuchem i zaburzeń równowagi. Wskazaniem do wykonania go są m.in. szumy uszne, utrata słuchu przewodzeniowego lub odbiorczego, zawroty głowy. Tomografia komputerowa piramid kości skroniowych pomaga w określeniu przyczyny tych problemów, a mogą nią być: zwapnienie, zmiany degeneracyjne, anomalie struktur kostnych.

Przeczytaj więcej na temat rezonansu magnetycznego głowy.

Tomografia komputerowa kości skroniowych znajduje zastosowanie w diagnostyce i ocenie stopnia zaawansowania chorób zapalnych i infekcyjnych ucha. Wymienia się wśród nich m.in.: zapalenie ucha środkowego, zapalenie ucha zewnętrznego, zapalenie wyrostka sutkowatego, ropnie. Tomografia komputerowa piramid kości skroniowej stosowana jest do oceny wrodzonych anomalii strukturalnych kości skroniowych i piramid, które mogą zaburzać funkcjonowanie ucha i równowagi.

Tomografia komputerowa piramid kości skroniowych wykorzystywana jest w ocenie guzów ucha środkowego i wewnętrznego. Badanie to służy do wykrywania pierwotnych i wtórnych zmian nowotworowych, które mogą wpływać na kości skroniowe i piramidy. Korzysta się z niego w celu wskazania miejsca pobrania materiału biopsyjnego. Tomografia komputerowa kości skroniowych pozwala również na ocenę stopnia zaawansowania choroby nowotworowej.

Tomografia komputerowa kości skroniowych stanowi źródło szczegółowych informacji o anatomii ucha i okolicznych struktur, co jest nieocenione przy planowaniu operacji, np. zabiegu rekonstrukcji kosteczek słuchowych. Tomografia komputerowa piramid kości skroniowych może być używana do oceny prawidłowości umiejscowienia implantu oraz oceny stanu otaczających go struktur kostnych.

Jak przebiega tomografia komputerowa kości skroniowych?

Tomografia komputerowa piramid kości skroniowej wymaga ze strony pacjenta pewnego przygotowania. Powinien on pamiętać przede wszystkim o:

  • dostarczeniu wyników wcześniejszych badań;
  • udzieleniu dokładnego wywiadu medycznego;
  • skrupulatnym uzupełnieniu ankiet medycznych;
  • usunięciu wszelkich metalowych akcesoriów ciała, takich jak np. okulary, proteza zębowa, pasek do spodni;
  • pozostawieniu w szatni portfela, telefonu komórkowego i innych urządzeń elektrycznych;
  • włożeniu wygodnego stroju.

Tomografia komputerowa piramid kości skroniowej jest z reguły przeprowadzana bez podania środka cieniującego. Wyjątek stanowią osoby z podejrzeniem unaczynionych guzów. Pacjent musi wówczas być na czczo, dostarczyć aktualne wyniki badania poziomu kreatyniny we krwi i zgłosić się nieco wcześniej, aby założyć mu wkłucie, którym poda się środek cieniujący.

Sprawdź też informacje o tomografii komputerowej zatok oraz tomografii komputerowej żył mózgowych.

Po przygotowaniu pacjent zajmuje miejsce leżące na stole, na którym wprowadzony zostaje do aparatu TK. Przez całe badanie nie wolno mu się poruszać, a dla dodatkowego zabezpieczenia przed ruchem ma ustabilizowaną głowę za pomocą specjalnych poduszek lub uchwytów. W trakcie badania zapewnia się pacjentowi kontakt z personelem medycznym. Po zakończeniu skanowania badany wysuwa się na stole z aparatu i zostaje poinformowany o sposobie odbioru wyników.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Informacje przydatne przed wizytą

Informacje przydatne przed wizytą


Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi