W placówce
Tomografia komputerowa angio tętnic szyjnych

Stawy kolanowe odgrywają kluczową rolę w naszej codziennej aktywności. Niestety mogą być podatne na różnego rodzaju urazy i schorzenia, które pogarszają ich funkcjonowanie i zmniejszają komfort życia. W celu dokładnej diagnozy i monitorowania stanu stawu kolanowego coraz częściej zaleca się przeprowadzenie tomografii komputerowej. Sprawdź, jak przygotować się do niej, jak przebiega badanie i jakie choroby można dzięki niej wykryć.

Szczegóły

Co to jest angio-TK?

Angiografia tętnic szyjnych to badanie obrazowe wykorzystujące promienie rentgenowskie. To małoinwazyjna metoda, która pozwala na obrazowanie stanu naczyń krwionośnych w badanym obszarze. Do badania jest wykorzystywany kontrast, podobnie jak w przypadku tomografii komputerowej angio klatki piersiowej. Dzięki angio-TK można obrazować nawet niewielkie naczynia, o średnicy mniejszej niż 1 mm. Zdjęcia wykonane podczas badania pozwalają lekarzowi na stworzenie modelu 3D, który umożliwia bardziej precyzyjną diagnostykę i dobór leczenia.

Tomografia komputerowa angio obecnie jest jednym z precyzyjniejszych narzędzi przeznaczonych do diagnozowania chorób układu krążenia będących częstą przyczyną zgonów. Może być wykonana także jako uzupełnienie USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych, jeśli wyniki tego badania nie będą jednoznaczne.

Zobacz także: Tomografia komputerowa angio aorta piersiowa

Wskazania do badania tomografii komputerowej angio tętnic szyjnych

Angio-TK przydaje się do obrazowania całego ciała. W ten sposób można przebadać struktury naczyniowe głowy, klatkę piersiową, tętnice wieńcowe, aortę piersiową, aortę brzuszną, tętnice szyjne czy tętnice kończyn dolnych.

Wskazaniami do wykonania tomografii angio są:

  • urazy głowy, krwawienia śródczaszkowe;
  • urazy rdzenia kręgowego;
  • wady wrodzone i rozwojowe;
  • choroby onkologiczne;
  • choroby neurologiczne;
  • urazy narządów wewnętrznych;
  • stany zapalne narządów wewnętrznych.

U pacjentów mogą pojawiać się różne dolegliwości, które powinny skłonić lekarza do wykonania badania. Angio tętnic szyjnych można przeprowadzić, jeśli pojawia się:

  • chroniczny ból głowy o niewyjaśnionej przyczynie;
  • zaburzenia widzenia;
  • zawroty głowy;
  • omdlenia;
  • chrypka, kaszel, duszności;
  • zaburzenia neurologiczne.


Chociaż tomografia komputerowa szyi  często okazuje się wystarczająca, w poważniejszych przypadkach, takich jak podejrzenie tętniaka, lepiej zrobić TK-angio. Badanie to jest również dobrym wyborem przed niektórymi operacjami, a także w sytuacji, gdy lekarz chce ocenić efekty przeprowadzonego zabiegu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku konieczności oceny ślinianek, przełyku czy tarczycy lepszym rozwiązaniem będzie rezonans magnetyczny szyi

Zobacz także: Tętniak aorty.

Przeciwwskazania do wykonania badania angio-TK tętnic szyjnych

Przeciwwskazaniem do wykonania angio-TK jest ciąża. Badanie wykorzystuje bowiem promieniowanie rentgenowskie, które jest szkodliwe dla płodu. W pilnych przypadkach lub w sytuacji zagrożenia życia może zostać przeprowadzone, jednak należy poinformować kobietę o wpływie promieniowania jonizującego.

Angiografia-TK tętnic szyjnych nie może zostać wykonana (lub wymaga specjalistycznego przygotowania i nadzoru lekarza) w przypadku:

  • uczulenia na środek kontrastujący;
  • uczulenia na jod;
  • nadczynności tarczycy;
  • zaburzeń pracy nerek.

Przed wykonaniem badania warto zweryfikować, czy pacjent może zostać poddany promieniowaniu rentgenowskiemu. W przypadku kobiet ciężarnych lub podejrzewających ciążę, a także dzieci i obciążonych chorobowo osób starszych, można rozważyć inne badanie obrazowe, np. rezonans magnetyczny angio.[5] 

Zobacz też: Ból szyi.

Jak przebiega badanie?

Na angio-TK należy się zgłosić wcześniej, z wynikami badań. Przed tomografią komputerową angio pielęgniarka zakłada wenflon, przez który zostanie podany kontrast. W miejscu wskazanym przez pracownika pacjent musi zostawić swoje rzeczy osobiste, takie jak torebka, telefon komórkowy, biżuteria, zegarek czy okulary korekcyjne.

Badanie zazwyczaj trwa około 20 minut i przeprowadzane jest w osobnym pomieszczeniu. Pacjent kładzie się na stole, w wygodnej pozycji. Następnie wjeżdża na nim do urządzenia i rozpoczyna się wykonywanie skanów. Podczas badania konieczne jest, aby badany pozostawał nieruchomo. W odpowiednim momencie podawany jest dożylnie środek kontrastujący, po którym pacjent może mieć dziwny posmak w ustach. W przypadku złego samopoczucia należy o tym poinformować personel wykonujący badanie.

Po zakończonym badaniu, dla bezpieczeństwa, konieczne jest pozostanie w placówce przynajmniej 30–60 minut. Warto w tym czasie wypić wodę, aby przyspieszyć wypłukiwanie kontrastu z organizmu. W kolejnych dniach również należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów.

Jak wygląda przygotowanie do badania angio-TK tętnic szyjnych?

Na badanie pacjent powinien zabrać wyniki badań, w tym stężenia kreatyniny, które jest niezbędne do podania kontrastu. W przypadku pacjentów z chorobami tarczycy warto również wykonać TSH. Na badanie należy przyjść na czczo lub – jeśli jest wykonywane w godzinach popołudniowych – nie jeść przynajmniej przez 6 godzin przed TK. Płyny można przyjmować do 4 godzin przed badaniem.

Na dwa dni przed tomografią angio powinno się zwiększyć ilość przyjmowanych płynów, aby lepiej nawodnić organizm. Badanie jest wykonywane w ubraniu, dlatego warto mieć na sobie wygodną odzież.

Jakie choroby wykrywa angio-TK tętnic szyjnych?

Badanie angio-TK tętnic szyjnych pozwala na wykrycie chorób związanych z układem krwionośnym, takich jak miażdżyca, zakrzepica żył, tętniak, zwężenie tętnicy szyjnej, a także inne anomalie naczyniowe. Tomografia komputerowa angio pozwala również na wykrycie zmian, które mogły się pojawić w wyniku urazu. O jej przeprowadzeniu decyduje lekarz.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Informacje przydatne przed wizytą

Informacje przydatne przed wizytą


Podobne usługi:

sport-fizjoterapia.jpg
Trening funkcjonalny

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

rak-prostaty.jpg
DiagnostykaZdrowie na co dzieńOnkologia

Nowoczesna diagnostyka raka prostaty - rezonans prostaty MRI, płynna biopsja, badania 4K

W Polsce co tydzień ponad 300 mężczyzn dowiaduje się, że ma raka prostaty. Najczęściej rozpoznaje się go u mężczyzn po 60. roku życia, ale wciąż diagnozuje się go za późno. Tymczasem nowoczesna diagnostyka sprawia, że raka można rozpoznać o wiele szybciej i skutecznie z nim walczyć.

mammografia.jpg
Diagnostyka

Mammografia - na czym polega i jak przygotować się do badania?

Badanie mammograficzne to główna metoda wykrywania raka piersi i najskuteczniejsze badanie przesiewowe wykonywane u Kobiet powyżej 50. roku życia. Przeprowadzanie go umożliwia wykluczenie raka piersi na jak najwcześniejszym etapie rozwoju. Wczesne wykrycie nowotworu pozwala na natychmiastowe, skuteczne leczenie, co zapewnia niemal 100% gwarancji powrotu do zdrowia.

Rezonans magnetyczny.jpg
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Rezonans magnetyczny – co to za badanie? Wskazania i przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe. Przeciwwskazaniem do wykonania go jest obecność w ciele metalowych elementów, np. aparatu ortodontycznego, rozrusznika serca, płytek, klipsów czy gwoździ.