Tomografia komputerowa tętnic kończyn dolnych jest wykonywana w celu dokładnej oceny struktur naczyniowych, takich jak tętnice i żyły. To niezwykle przydatne badanie diagnostyczne w wykrywaniu i ocenie różnych chorób naczyniowych, takich jak miażdżyca, zakrzepica, tętniaki czy choroby zapalne naczyń. Dowiedz się więcej o badaniu.
Co to jest angio-TK tętnic kończyn dolnych?
Tomografia komputerowa angio tętnic kończyn dolnych (CTA kończyn dolnych) to szczegółowe badanie obrazowe, które umożliwia ocenę struktur naczyniowych w kończynach dolnych, takich jak tętnice udowe, podudzia i stopy.
Po co robi się badanie angio-TK? Wykorzystuje się je przede wszystkim do diagnostyki chorób naczyń tętniczych, takich jak miażdżyca, rozwarstwienie czy tętniaki. Jest również stosowana w celu oceny przepływu krwi, stopnia zwężenia lub zablokowania tętnic oraz do planowania ewentualnego leczenia.
W sytuacji, gdy CT angio nie może być wykonane u pacjenta z powodów zdrowotnych, podobny cel diagnostyczny da się osiągnąć, wykonując rezonans magnetyczny angio. Oba badania są zlecane w celu potwierdzenia i dokładnej oceny zmian, które wykazało badanie USG Doppler.
Zobacz także: Obrzęk okolicy stawów skokowych.
Wskazania do tomografii komputerowej angio tętnic kończyn dolnych
Wskazania do wykonania angio-TK tętnic kończyn dolnych są szerokie i obejmują wiele różnych schorzeń naczyniowych. Najczęściej badanie zalecane jest w przypadku:
- podejrzenia miażdżycy tętnic kończyn dolnych i późniejszej oceny zaawansowania zmian;
- diagnozowania tętniaków lub wrodzonych anomalii tętnic kończyn dolnych i monitorowania ich stanu;
- oceny przepływu krwi przez tętnice kończyn dolnych, co jest istotne w diagnostyce chorób naczyniowych i planowaniu leczenia.
Angio-TK kończyn dolnych ma zastosowanie również przed planowanymi operacjami i zabiegami. Jest pomocna do oceny struktury i stanu naczyń tętniczych przed angioplastyką czy wszczepieniem by-passów.
Jakie są przeciwwskazania do angio-TK kończyn dolnych?
Wśród przeciwwskazań znajdują się:
- pierwszy trymestr ciąży;
- niewydolność nerek;
- nadwrażliwość na kontrast;
- metalowe elementy w badanym obszarze;
- zaburzenia pracy tarczycy;
- klaustrofobia.
Zobacz także: Żylaki.
Jak przebiega tomografia komputerowa angio tętnic kończyn dolnych?
Zanim rozpocznie się skan, Pacjentowi zostaje założony wenflon, przez który podczas badania w odpowiednim momencie zostanie podany automatycznie środek kontrastowy. Wypełni on naczynia krwionośne i umożliwi ich lepszą wizualizację. Następnie Pacjent zostaje umieszczony na stole badawczym, który wsuwa się do wnętrza cylindrycznego aparatu tomografu komputerowego. Podczas badania należy pozostać nieruchomo, aby uzyskać szczegółowy obraz.
Na czym polega tomografia angio kończyn dolnych? W trakcie badania CTA wykonywane są serie szybkich skanów tomograficznych, które generują precyzyjne obrazy poprzeczne struktur naczyniowych w dolnych kończynach. Uzyskane obrazy są następnie analizowane przez specjalistę radiologa, który ocenia struktury naczyniowe, obecność ewentualnych zwężeń, tętniaków czy zakrzepów. Raport z badania jest przekazywany lekarzowi prowadzącemu, który na podstawie wyników podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu diagnostycznym i terapeutycznym.
Jak się przygotować do angio-TK tętnic kończyn dolnych?
Do badania z kontrastem wymagane jest oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi. Wynik musi zostać dostarczony do centrum diagnostycznego. To badanie należy wykonać w ciągu kilku dni przez planowaną tomografią. Zaleca się założenie luźnych i wygodnych ubrań, które można łatwo zdjąć. W niektórych przypadkach może się okazać konieczne specjalny strój, który dobrze odsłania badany obszar.
Przed rozpoczęciem badania pacjent zostanie poproszony o zdjęcie metalowych przedmiotów i biżuterii. W szatni należy zostawić zegarki, klucze czy telefony komórkowe, ponieważ mogą one zakłócać jakość obrazów tomografii komputerowej.
Angiotomografia trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, w zależności od powyższych czynników, indywidualnych cech pacjenta oraz specyfiki badania.
Zaleca się zachowanie spokoju w trakcie angio-TK, aby podczas skanowania uniknąć zbędnych ruchów, które mogłyby wpłynąć na jakość uzyskanych obrazów.
Jakie choroby wykrywa tomografia komputerowa angio tętnic kończyn dolnych?
Diagnostyka naczyniowa z wykorzystaniem angio-TK tętnic kończyn dolnych może pomóc w wykrywaniu chorób, takich jak:
- miażdżyca tętnic kończyn dolnych;
- zakrzepica tętnicza;
- tętniaki tętnic kończyn dolnych;
- choroby zapalne naczyń;
- zespoły kompresyjne;
- choroby naczyń żylnych kończyn dolnych (w niektórych przypadkach);
- choroby zwyrodnieniowe stawów kończyn dolnych (w przypadku oceny struktur kostnych);
- guzy oraz nowotwory kości i tkanek miękkich kończyn dolnych (w niektórych przypadkach).
Dzięki precyzyjnemu obrazowaniu tomograficznemu możliwe jest szybkie i dokładne postawienie diagnozy oraz zaplanowanie odpowiedniego leczenia.