W placówce
null

Pod skrótem CBCT kryje się tomografia wiązki stożkowej. To nowoczesne badanie obrazowe, które jest wykorzystywane w stomatologii m.in. w planowaniu zabiegów implantacyjnych, w diagnostyce chorób stawów skroniowo-żuchwowych, zębów zatrzymanych czy nadliczbowych. Sprawdź, jak przebiega badanie CBCT i dowiedz się, jak należy się do niego przygotować. Poznaj wskazania do wykonania tomografii CBCT.

Czym jest tomografia CBCT?

Tomografia komputerowa wiązki stożkowej (CBCT) to rodzaj tomografii komputerowej opierającej swoje działanie na promieniowaniu rentgenowskim. W badaniu CBCT zastosowano metodę stożkowej wiązki promieniowania. To innowacyjne rozwiązanie sprawiło, że podczas jednego obrotu aparatu powstaje wiele zdjęć, które następnie zostają wykorzystane do stworzenia niezwykle dokładnego, trójwymiarowego  obrazu struktur twarzowo-szczękowych, w odróżnieniu od standardowej tomografii komputerowej szczękowo-twarzowej, podczas której konieczne są wielokrotne obroty aparatu.

W ramach tomografii CBCT może być wykonywane badanie zatok, jamy nosowej, szczęki, żuchwy i poszczególnych zębów. Obrazuje się zarówno struktury kostne, jak i tkanki miękkie. W krótkim czasie i przy ograniczonej dawce promieniowania X badanie pozwala uzyskać obrazy o wysokiej jakości, które pomagają w dokładnej analizie stanu pacjenta, postawieniu prawidłowej diagnozy oraz szczegółowym przeprowadzeniu zabiegu.

Dowiedz się więcej o innych metodach obrazowania w stomatologii – radiowizjografii oraz RTG zęba.

Wskazania do wykonania tomografii CBCT

Tomografia stożkowa CBCT ma szerokie zastosowanie w stomatologii. Wykorzystuje się ją w implantologii m.in. do oceny struktur zębowych i kości, a także do dopasowania najbardziej odpowiedniego dla pacjenta rodzaju implantu. CBCT jest pomocne w planowaniu leczenia ortodontycznego, w przypadkach, w których zdjęcia pantomograficzne lub cefalometryczne nie są wystarczające.

Wskazaniem do tomografii CBCT jest podejrzenie zębów zatrzymanych (poprawnie zbudowany i anatomicznie wykształcony ząb, który z różnych powodów nie wyrżnął się w łuku zębowym), dodatkowych i nadliczbowych.

Badanie to wykonuje się również po urazach twarzoczaszki, gdyż pozwala ono chirurgom szczękowo-twarzowym na dostrzeżenie nawet niewielkich urazów (złamań, pęknięć). Tomografia CBCT bywa zlecana przez periodontologów przy podejrzeniu chorób przyzębia czy endodontów przed rozpoczęciem leczenia kanałowego do oceny liczby korzeni zębów, kanałów, określenia ich morfologii, drożności czy stanu wypełnienia kanałów korzeniowych po zakończonym leczeniu.

Tomografię CBCT wykonuje się zazwyczaj wtedy, gdy inne badania – np. RTG, pantomogram – nie dostarczają wystarczających informacji do postawienia rozpoznania i ustalenia procesu leczenia.

Jak przygotować się do badania tomografii CBCT?

Tomografia CBCT nie wymaga ze strony pacjenta specjalnego przygotowania. Przed rozpoczęciem badania pacjent jest proszony o zdjęcie wszelkich metalowych elementów, takich jak kolczyki, spinki do włosów, łańcuszki czy okulary. Jeśli pacjent nosi ruchome uzupełnienia protetyczne, to jest proszony o wyjęcie ich z ust na czas badania. To samo dotyczy aparatów słuchowych.

Badanie CBCT jest bezbolesne i nieinwazyjne. Nie powinno być jednak wykonywane bez uzasadnionego wskazania u kobiet w ciąży ze względu na narażenie na promieniowanie rentgenowskie, które może być szkodliwe dla płodu. W przypadku pacjentki w ciąży lekarz ustali, czy korzyści z wykonania badania przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Przebieg badania tomografii CBCT

Tomografia stożkowa CBCT jest wykonywana na podstawie skierowania od lekarza. W gabinecie pacjent nakłada na siebie ołowiany fartuch ochronny (jego zadaniem jest ograniczenie przyjmowanej dawki promieniowania). Następnie zajmuje wskazane miejsce przy tomografie, gdzie jest proszony o zaciśnięcie w zębach specjalnego ustnika oraz wyciągnięcie rąk przed siebie i chwycenie za aparat we wskazanym miejscu. Podczas badania powinien pozostać w bezruchu.

CBCT jest wykonywane zazwyczaj w pozycji stojącej, choć może być też przeprowadzone w pozycji siedzącej. Badanie jest bardzo krótkie – trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Przez ten czas aparat emitujący promieniowanie i detektor, czyli część, która je pochłania, obracają się o 360 stopni wokół głowy pacjenta, tworząc dużą liczbę obrazów. Zdjęcia są przesyłane do komputera, na którym przy użyciu specjalnych algorytmów powstaje z nich trójwymiarowy obraz analizowanego obszaru.

Co wykrywa tomografia CBCT?

Badanie CBCT pozwala na rozpoznanie wielu problemów stomatologicznych. Na jego podstawie diagnozuje się m.in.:

  • wady zgryzu,
  • wady twarzoczaszki,
  • próchnicę,
  • choroby periodontologiczne, tj. dziąseł i błony śluzowej,
  • ubytki kostne w szczęce/żuchwie,
  • torbiele,
  • zmiany w obrębie zatok szczękowych,
  • urazy kości szczęki i żuchwy,
  • schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego,
  • nowotwory głowy i szyi.
Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.