W placówce
Rezonans magnetyczny serca

Rezonans magnetyczny serca jest wszechstronnym narzędziem diagnostycznym, które umożliwia wykrycie wielu różnych chorób oraz stanów patologicznych serca i naczyń krwionośnych. Dzięki tak zaawansowanej metodzie diagnostycznej możliwe jest wykrywanie wczesnych zmian lub dokładne monitorowanie już istniejących. Badanie dostępne jest w placówkach LUX MED.

Czym jest rezonans magnetyczny serca?

Rezonans magnetyczny serca, zwany również kardiologicznym badaniem rezonansu magnetycznego (CMR), to zaawansowane badanie obrazowe, które umożliwia dokładną ocenę struktury, funkcji i przepływu krwi w sercu.

CMR pozwala na dokładną wizualizację mięśnia sercowego, zastawek, naczyń krwionośnych oraz innych struktur serca. Dzięki temu możliwa jest ocena funkcji pompy serca (ocena frakcji wyrzutowej), przepływu krwi przez naczynia wieńcowe oraz główne tętnice. Badanie wykrywa uszkodzenia mięśnia sercowego, w tym blizny, które świadczą o tym, że pacjent przeszedł zawał serca.

Czy rezonans magnetyczny serca jest bezpieczny? Tak, badanie jest bezpieczne i nieinwazyjne, nie zawsze wymaga podawania kontrastu dożylnego, co może być korzystne dla niektórych pacjentów. Rezonans serca z kontrastem stosuje się w celu dokładnej oceny przepływu krwi przez naczynia wieńcowe, badania zmian strukturalnych serca, oceny przepływu krwi przez tętnice płucne oraz do innych zastosowań, które wymagają lepszej wizualizacji detali.

Diagnostyka chorób serca obejmuje również inne badania obrazowe, m.in.:

Zobacz także: Tomografia komputerowa angio klatki piersiowej

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego serca

Kiedy robi się rezonans serca? To badanie, które pomaga ocenić anatomię mięśnia sercowego i zastawek. Rezonans magnetyczny serca (CMR) może być wykorzystywany w diagnostyce różnych chorób i stanów patologicznych serca, takich jak:

  • kardiomiopatie;
  • choroba niedokrwienna serca;
  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • choroby naciekowe – sarkoidoza i amyloidoza.

Oprócz tego rezonans serca wykorzystuje się w ocenie blizn pozawałowych, zwłóknień, wykrywania zmian nowotworowych. Takie badanie wykonuje się również przed planowanymi zabiegami i operacjami kardiologicznymi.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego serca?

Tak, czynnikami bezwzględnymi, czyli wykluczającymi zastosowanie tej metody diagnostycznej u danego pacjenta, są:

  • rozrusznik serca;
  • kardiowerter-defibrylator;
  • implanty ślimakowe;
  • neurostymulatory;
  • metaliczne ciała obce;
  • ciężkie zaburzenia rytmu serca, wymagające intensywnej obserwacji.

Względne przeciwwskazania, które w niektórych przypadkach mogą wykluczać badanie to:

  • ciąża;
  • klaustrofobia;
  • tatuaże starego typu;
  • niektóre endoprotezy;
  • ciężkie zaburzenia pracy nerek.

Zobacz także: Choroba niedokrwienna serca.

Jak wygląda rezonans serca?

Przed planowanym rezonansem serca z kontrastem pacjent musi wykonać badanie kreatyniny we krwi. Wynik powinien być jak najnowszy – najlepiej zbadać się bezpośrednio przed planowanym rezonansem.

Przed rozpoczęciem CMR pacjent jest informowany o procedurze i zostaje poproszony o usunięcie metalowych przedmiotów, takich jak biżuteria czy protezy, które mogą zakłócać obrazowanie rezonansem magnetycznym.

Badany jest umieszczany na stole rezonansu magnetycznego, który przesuwa się do wnętrza cylindrycznego aparatu. Pacjent powinien leżeć nieruchomo, aby uniknąć powstawania artefaktów podczas badania.

Podczas badania CMR badana osoba jest poddawana serii sekwencji impulsów radiowych i pola magnetycznego, które generują obrazy serca o różnych parametrach. Rezonans może obejmować różne sekwencje, takie jak obrazowanie strukturalne, funkcjonalne, przepływ krwi czy perfuzja mięśnia sercowego.

W niektórych przypadkach, gdy wymagana jest lepsza wizualizacja pewnych struktur serca lub naczyń krwionośnych, może zostać podany dożylnie kontrast. To substancja zawierająca związki gadolinu, które pomagają poprawić kontrast obrazów. Po rezonansie pacjent powinien bardzo dużo pić, aby jak najszybciej wypłukać kontrast z organizmu.

Rezonans magnetyczny serca zazwyczaj trwa około 30–60 minut. Czas ten może się różnić w zależności od protokołu badania i potrzeb diagnostycznych.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego serca?

Przed badaniem należy poinformować personel medyczny o wszelkich chorobach przewlekłych (w tym chorobach nerek), przebytych zabiegach operacyjnych, stanie zdrowia, alergiach, lub jakichkolwiek implantach metalowych w ciele, takich jak metalowe protezy.

Na rezonans najlepiej włożyć luźny, wygodny strój. Przed badaniem należy pozostawić w szatni telefon, okulary i biżuterię.

Jeśli planowane jest podanie kontrastu dożylnego podczas CMR, pacjent może zostać poproszony o ograniczenie spożycia pokarmów przed badaniem. Badany powinien także poinformować personel medyczny o ewentualnej alergii na środki kontrastowe.

Dla niektórych osób badanie rezonansem magnetycznym bywa stresujące. Ważne, aby pacjent był odpowiednio przygotowany psychicznie i mógł skorzystać z pomocy psychologicznej, jeśli okaże się to konieczne.

Dowiedz się więcej o rezonansie magnetycznym.

Jakie choroby wykrywa rezonans magnetyczny serca?

CMR może być wykorzystywany do oceny przepływu krwi przez naczynia wieńcowe oraz wykrywania zwężenia tętnic wieńcowych, niedokrwienia mięśnia sercowego oraz blizn po zawale serca. Rezonans magnetyczny wykorzystywany jest również do oceny zmian zapalnych w obrębie mięśnia sercowego.        

CRM ułatwia wykrywanie różnych typów kardiomiopatii, takich jak kardiomiopatia przerostowa, rozstrzeniowa czy restrykcyjna. Pozwala na ocenę grubości ścian, objętości komór, funkcji skurczowej i rozkurczowej serca oraz obecności blizn w mięśniu sercowym.    

Rezonans magnetyczny serca może być stosowany do oceny anatomicznej serca oraz wykrywania wad wrodzonych, takich jak ubytki przegrody międzykomorowej, wady zastawek serca czy wady wrodzone naczyń. Pozwala również na ocenę struktury i funkcji mięśnia sercowego oraz wykrywanie zmian patologicznych, takich jak blizny, guzy czy tłuszczaki.   

MRI serca może być też stosowany do oceny przepływu krwi przez tętnice i żyły, wykrywania zakrzepów, tętniaków czy zwężeń naczyń krwionośnych.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania



Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi