W placówce
Rezonans magnetyczny głowy

Badanie rezonansu magnetycznego głowy pozwala na ocenę tkanki mózgowej z uwidocznieniem istoty białej i szarej korowej oraz struktur głębokich, układu komorowego, wewnątrzczaszkowych odcinków nerwów czaszkowych.

Ze względu na brak artefaktów pochodzenia kostnego, typowych dla tomografii komputerowej głowy, badanie MR jest główną metodą oceny struktur tylnej jamy czaszki, ze szczególnym uwzględnieniem mostu i rdzenia przedłużonego.

Sprawdź dostępne terminy w wybranym mieście:

Jako badanie wielopłaszczyznowe o wysokiej rozdzielczości przestrzennej rezonans magnetyczny umożliwia ocenę w płaszczyźnie strzałkowej struktur linii pośrodkowej, w tym ciała modzelowatego, pnia mózgu, z uwzględnieniem drożności wodociągu Sylwiusza, oraz pokazuje położenie migdałków móżdżku w stosunku do płaszczyzny otworu wielkiego.

Co to jest rezonans magnetyczny głowy? Kiedy go wykonać?
 

Rezonans magnetyczny to badanie obrazowe, które wykonuje się przy podejrzeniu udaru, w diagnostyce bólów głowy, w chorobach neurodegeneracyjnych, w celu wykrycia przyczyny padaczki i w wielu chorobach neurologicznych. Dowiedz się, jak przygotować się do badania i dlaczego warto wybrać tę metodę diagnostyczną.

Rezonans magnetyczny (MRI – magnetic resonance imaging) jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym i bezbolesnym. Niektórzy pacjenci mogą jednak odczuwać lekki dyskomfort związany z zamkniętą przestrzenią. Diagnostyka za pomocą nowoczesnych metod obrazowania jest obecnie bardzo dokładna i umożliwia wczesne wykrycie licznych chorób układu nerwowego i naczyniowego, a także monitorowanie postępów leczenia.

Czym jest rezonans magnetyczny?


Rezonans magnetyczny głowy przedstawia dokładne obrazy struktur ośrodkowego układu nerwowego w różnych płaszczyznach i przekrojach. Pacjenta umieszcza się w specjalnej tubie, w której działa silne pole magnetyczne. Urządzenie wykorzystuje prawa fizyki mówiące o właściwościach magnetycznych atomów budujących ludzkie ciało. Jak powszechnie wiadomo, organizm człowieka składa się w większości z wody, czyli z atomów wodoru i tlenu. Protony w polu magnetycznym ustawiają się w określony sposób – równolegle. Fale elektromagnetyczne działające na tkanki ludzkie pobudzają je, sygnał w czasie powrotu do energetycznego stanu wyjściowego wysyłany jest do tomografu, a następnie odczytywany przez doświadczonego specjalistę. Pozwala to uwidocznić m.in. zmiany ogniskowe w tkankach miękkich głowy, a przy podaniu kontrastu – w naczyniach. Badanie rezonansu magnetycznego można powtórzyć, a w razie wątpliwości skierować pacjenta na dalsze badania.

Cena rezonansu magnetycznego zależy od placówki i miejscowości, w której jest wykonywany. Mieści się ona w zakresie od 450 do 600 złotych. RM można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), jednak wtedy czas oczekiwania na badanie jest dłuższy.

Rezonans magnetyczny – z kontrastem czy bez?


Rezonans magnetyczny głowy można wykonać z kontrastem lub bez. Kontrast w tym badaniu stosuje się wtedy, gdy istnieją ku temu wskazania medyczne. Niektóre stany chorobowe, np. guzy mózgu, mogą być odpowiednio zobrazowane jedynie po jego podaniu. Kontrast podaje się dożylnie. Pomaga on wykryć m.in. aktywne ogniska zapalne przy stwardnieniu rozsianym.

“Rezonans magnetyczny (MR) jako jedyna metoda diagnostyki obrazowej uwidacznia obszar udarowy w czasie „okienka udarowego” co daje możliwość skutecznej trombolizy/trombectomii z maksymalnym zniwelowaniem skutków niedokrwienia mózgu” – zaznacza lek. med. Maciej Jarmuszewski, Kierownik Medyczny Centrum Diagnostycznego LUX MED Diagnostyka w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

Zobacz także: Guz mózgu – objawy, przyczyny powstawania i sposoby rozpoznania

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny?


Wskazaniami do wykonania rezonansu magnetycznego głowy są m.in.:

Pacjent może być skierowany na badanie rezonansu magnetycznego głowy, jeśli ma często powtarzające się lub długo utrzymujące się szumy uszne, zawroty i bóle głowy, zaburzenia równowagi, ogniskowe objawy neurologiczne lub upośledzenia w przewodnictwie nerwowym.

Przygotowania do rezonansu magnetycznego głowy są konieczne, aby badanie zostało przeprowadzone w sposób miarodajny, bezpieczny i dokładny. Przed wejściem do pomieszczenia, w którym znajduje się sprzęt, należy zdjąć całą biżuterię i pozbyć się wszystkich metalowych przedmiotów (nawet niewielkich dodatków przy paskach do spodni czy butach). Kobiety nie powinny mieć na sobie żadnego makijażu, ponieważ w kosmetykach kolorowych mogą znajdować się drobinki metalu, co powoduje zafałszowanie badania. Należy odłożyć także telefony komórkowe, karty płatnicze i okulary oraz zdjąć ozdoby z włosów.

Podczas badania pacjent powinien czuć się w pełni komfortowo, dlatego warto ubrać się w luźną, nie krępującą ruchów odzież. Przy podaniu kontrastu konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów (zarówno przed, jak i po badaniu). Czas badania uzależniony jest od badanego pacjenta – może trwać od 20 do 45 minut. W trakcie badania należy stosować się do poleceń personelu medycznego.

Zobacz także: Rezonans magnetyczny – jaka jest różnica między aparatem 1,5 T a 3 T?

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego


Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego głowy. Są nimi:

  • metalowe ciała obce,
  • wszczepione rozruszniki serca, neurostymulatory, implanty ślimakowe – niektóre z nich, zwłaszcza te nowsze, nie są przeszkodą do wykonywania rezonansu magnetycznego,
  • stały aparat ortodontyczny,
  • implanty zębowe.

Zobacz także: Czy rezonans magnetyczny w ciąży jest bezpieczny?

Większe kawałki w ciele pacjenta mogą nie tylko przemieścić się, ale także pod wpływem pola magnetycznego zwiększyć swoją temperaturę. To z kolei niesie ryzyko poparzenia wewnątrztkankowego, co może być bardzo groźne dla zdrowia badanego. Wszystkie urządzenia o właściwościach ferromagnetycznych są zatem przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego głowy. Pacjent zawsze musi zgłosić lekarzowi, że ma protezy i implanty, przy czym należy pamiętać, że nie wszystkie z nich są bezwzględną przeszkodą do wykonania badania rezonansu magnetycznego głowy.

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania


Badania na NFZ i płatne

Pon-Pt 07.00 - 19.00
Sobota 08.00 - 16.00

Badania płatne

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi