W placówce
Rezonans magnetyczny ręki

Rezonans magnetyczny ręki to precyzyjne badanie obrazowe, które najczęściej wykonuje się w sytuacji, gdy doszło do urazu lub planuje się leczenie operacyjne tej okolicy. Jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Rezonans magnetyczny można wykonać bez podawania środka kontrastującego bądź z kontrastem – o tym decyduje lekarz. Badanie pozwala wykryć różnego rodzaju choroby i patologie zarówno kości, jak i tkanek miękkich ręki.

Czym jest rezonans magnetyczny ręki?

Rezonans magnetyczny (ang. magnetic resonance imaging, MRI) to badanie obrazowe, które wykorzystuje fale radiowe oraz pole magnetyczne. Charakteryzuje się bardzo wysoką rozdzielczością kontrastową i przestrzenną, dzięki czemu jest w stanie precyzyjnie scharakteryzować urazy i patologie w obrębie kości oraz tkanek miękkich ręki. Badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne, nie wykorzystuje też promieniowania jonizującego.

W uzasadnionych przypadkach ortopeda może postanowić wykonać rezonans magnetyczny ręki z podaniem środka kontrastującego. Uzyskuje się wówczas jeszcze lepszą jakość obrazu, co pozwala rozstrzygnąć ewentualne wątpliwości dotyczące stanu zdrowia danego obszaru. Na rezonans magnetyczny bardzo często kierowane są osoby, które zawodowo uprawiają sport bądź regularnie wykonują czynności polegające na długotrwałych i jednostajnych ruchach rąk, przez co mogą być bardziej narażone na wszelkiego rodzaju przeciążenia i urazy.

Środek kontrastowy wykorzystywany w rezonansie magnetycznym sprawia, że badanie staje się dokładniejsze. Zostaje wydalony przez nerki, dlatego ważne jest, aby po MRI pić duże ilości wody.

W placówkach LUX MED rezonans magnetyczny można wykonać zarówno na NFZ, jak i prywatnie bez skierowania, po wcześniejszej rezerwacji terminu.

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego ręki

Rezonans magnetyczny ręki pozwala precyzyjnie pokazać anatomiczną strukturę tej części ciała, a tym samym wykluczyć bądź potwierdzić istnienie zmian zwyrodnieniowych, przeciążeniowych, różnego rodzaju urazów czy chorób. Wskazaniem do wykonania badania są:

  • złamania lub podejrzenie złamania;
  • zmiany pourazowe (mięśni, ścięgien, aparatu więzadłowego);
  • obrzęk ręki;
  • ograniczenia zakresu ruchu ręki;
  • zmiany w ścięgnach i aparacie więzadłowym;
  • zanik mięśni;
  • mrowienie lub drętwienie ręki;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • monitorowanie postępu leczenia reumatycznych schorzeń stawów;
  • zwichnięcia;
  • guzek np. w okolicy nadgarstka;
  • pęknięcie kości;
  • podejrzenie choroby nowotworowej w obrębie tkankach miękkich.

Zobacz także: RTG ręki

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego ręki

Rezonans magnetyczny nie może być przeprowadzony u osób, które mają metalowe elementy w ciele, np. po operacji ortopedycznej.

Oprócz tego przeciwwskazaniem do badania może być:

  • rozrusznik serca;
  • pierwszy trymestr ciąży;
  • implant słuchowy;
  • nadmierna masa ciała (powyżej 110 kg lub 226 kg, w zależności od urządzenia);
  • zabiegi chirurgiczne lub z zakresu medycyny estetycznej wykonane w ostatnich 6 tygodniach;
  • pompa insulinowa;
  • neurostymulatory;
  • proteza oczna.

Do względnych przeciwwskazań należą:

  • klaustrofobia;
  • niektóre implanty w zębach;
  • aparat ortodontyczny;
  • klipsy naczyniowe.

Wszelkie ewentualne przeciwwskazania należy omówić z lekarzem, który zdecyduje o przeprowadzeniu badania lub zmianie planu diagnostycznego.

Jak przebiega rezonans ręki?

Badanie rezonansem magnetycznym ręki wykonuje się w pozycji leżącej. Istotne jest, aby w jego trakcie pacjent się nie poruszał – to pozwoli stworzyć precyzyjny obraz, który ułatwi postawienie odpowiedniej diagnozy. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Przed wejściem do pracowni pacjent zostanie poproszony o pozostawienie ubrania oraz metalowych elementów w szatni.

W pomieszczeniu, w którym będzie przeprowadzane badanie, pacjent będzie musiał położyć się na stole z głową zwróconą ku aparaturze, a następnie przesunąć się do wnętrza tunelu. Rezonans magnetyczny jest bardzo głośny, dlatego badany otrzyma od personelu specjalne słuchawki bądź stopery do uszu. W przypadku badania z podaniem kontrastu wymagane jest założenie wkłucia dożylnego. Pacjent otrzyma również specjalny sygnalizator, czyli urządzenie z przyciskiem, które w każdej chwili można wcisnąć i wywołać personel, np. w przypadku złego samopoczucia.

A ile trwa rezonans magnetyczny ręki? Zazwyczaj MR zajmuje od 30 do 60 minut.

Jak przygotować się do badania rezonansu magnetycznego ręki?    

Rezonans magnetyczny to badanie, które nie wymaga szczególnego przygotowania się. Można swobodnie jeść i pić. Wyjątek stanowi MRI z podaniem kontrastu. Należy wówczas powstrzymać się od przyjmowania płynów na 2 godziny przed badaniem, a od jedzenia przynajmniej 6 godzin.

Bezpośrednio przed rezonansem trzeba usunąć przedmioty, które mogą zakłócić pole magnetyczne (np. biżuteria, urządzenia elektroniczne, ubrania z elementami metalowymi, okulary, pasek, spinki do włosów, zegarek). Oprócz tego skóra musi być czysta, pozbawiona kosmetyków takich jak kremy czy balsamy. Pacjent nie powinien również mieć pomalowanych paznokci. Wygodny strój, który nie będzie krępować ruchów, ułatwi pozostanie w bezruchu przez dłuższy czas, co jest niezbędne do uzyskania prawidłowego wyniku badania. Warto także zabrać ze sobą dokumentację medyczną z przeprowadzonych już badań obrazowych. W przypadku przyjmowania stałych leków należy skonsultować się wcześniej z lekarzem prowadzącym.

Warto pamiętać, że jeśli pacjent wybiera się na badanie refundowane przez NFZ, wówczas musi mieć skierowanie z poradni specjalistycznej, np.: rehabilitacyjnej, z oddziału szpitalnego, SOR-u lub izby przyjęć. Takiego skierowania nie może wypisać lekarz rodzinny.

Jakie choroby wykrywa rezonans magnetyczny ręki?

Rezonans magnetyczny ręki wykonywany jest głównie w celu diagnostyki chorób zwyrodnieniowych, stanów zapalnych i przeciążeń. Badanie umożliwia wykrycie takich przypadłości jak:

Kiedy wykonuje się tomografię, a kiedy rezonans?      

Pole magnetyczne, z którego korzysta się przy wykonywaniu rezonansu, jest obojętne dla ludzkiego organizmu. Inaczej jest w przypadku promieni rentgenowskich, jakie wykorzystuje tomografia komputerowa. Rezonans bardzo często ma zastosowanie w diagnostyce chorób ortopedycznych, neurologicznych, reumatologicznych i nowotworowych. Ostateczna decyzja dotycząca wyboru określonego badania zależy do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz wskazówek lekarza.

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania


Badania na NFZ i płatne

Pon-Pt 07.00 - 19.00
Sobota 08.00 - 16.00

Badania płatne

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi