Rezonans magnetyczny podudzia jest cennym narzędziem diagnostycznym, które może pomóc w wykryciu szerokiego zakresu schorzeń. Lekarz zleca badanie MR podudzia, jeśli Pacjent doświadcza bólu, obrzęku lub innych objawów w tym obszarze ciała.
Czym jest rezonans magnetyczny ramienia?
Rezonans magnetyczny ramienia to badanie obrazowe, które wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe do uzyskania szczegółowych obrazów stawu barkowego i otaczających go tkanek. W przeciwieństwie do standardowego zdjęcia rentgenowskiego rezonans pozwala na dokładną ocenę nie tylko kości, ale również chrząstek, mięśni, ścięgien, więzadeł i innych tkanek miękkich.
Rezonans magnetyczny ramienia jest badaniem wysoce czułym i swoistym, co oznacza, że pozwala na dokładne rozpoznanie schorzeń stawu barkowego z dużą precyzją. Pozwala na rozpoznanie drobnych zmian, których nie można wykryć za pomocą innych badań obrazowych np. RTG czy USG. Jest to również badanie nieinwazyjne i bezbolesne, nie wiąże się z nacinaniem skóry oraz narażeniem na promieniowanie jonizujące.
Zobacz także: Zespół bolesnego barku
Kiedy robi się rezonans magnetyczny stawu barkowego?
MR barku stosuje się w diagnostyce wielu chorób i urazów, m.in. w przypadku:
- bólu i dolegliwości w stawie barkowym (ostrego lub przewlekłego, zarówno w spoczynku, jak i podczas ruchu, ograniczenia ruchomości stawu, niestabilność stawu, obrzęku i zaczerwienienia skóry w okolicy stawu, na ramieniu, trudności z wykonywaniem codziennych czynności kończyną górną, bólu promieniującego do ramienia, szyi lub dłoni);
- urazów stawu barkowego – złamania kości ramiennej, obojczyka lub łopatki, zwichnięcia stawu barkowego, zerwania więzadeł lub ścięgien rotatorów, urazów stożka rotatorów (takich jak naderwania), zapalenia lub zwyrodnienia oraz urazów chrząstki stawowej;
- zapaleń stawu barkowego, kaletki podbarkowej, pochewki ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, RZS (reumatoidalnego zapalenia stawów);
- chorób zwyrodnieniowych stawu barkowego;
- nowotworów – łagodnych i złośliwych guzów kości i tkanek miękkich badanej okolicy.
Dodatkowe wskazania to ocena przedoperacyjna i pooperacyjna, monitorowanie przebiegu leczenia, wykluczenie innych chorób o podobnych objawach, wady rozwojowe, zakażenia.
Przeczytaj: Czym jest rezonans magnetyczny stawów i tkanek miękkich w kończynach
Przeciwwskazania do wykonania MR ramienia
Istnieją dwa rodzaje przeciwwskazań do wykonania rezonansu ramienia: bezwzględne, czyli całkowicie eliminujące z możliwości przeprowadzenia badania rezonansem i względne. Wśród bezwzględnych należy wymienić posiadanie implantów metalowych reagujących w polu magnetycznym (np. endoprotez stawu biodrowego, kolanowego, barkowego); zastosowane w przeszłości metalowe klipsy naczyniowe, wszczepione neurostymulatory, implanty ślimakowe; podskórnie wszczepione pompy do podawania leków, niektóre typy zastawek serca; metaliczne ciała obce w obrębie gałki ocznej; urządzenia aktywowane magnetycznie (np. elektrostymulatory serca – pole magnetyczne rezonansu może zakłócić ich pracę i doprowadzić do groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca) oraz ciąża w pierwszym trymestrze ze względu na brak dostatecznych badań dotyczących bezpieczeństwa badania dla płodu.
Względne przeciwwskazania obejmują obecność niektórych metalowych elementów w ciele, takich jak protezy ortopedyczne ze stopów tytanu (zwykle nie stanowią przeciwwskazania), klamry chirurgiczne ze stali nierdzewnej (w zależności od lokalizacji i wielkości), fragmenty metalu po urazie (w zależności od wielkości i lokalizacji), klaustrofobia (silny lęk przed zamkniętymi przestrzeniami może utrudnić lub uniemożliwić wykonanie badania), ciąża w drugim i trzecim trymestrze (badanie może być wykonane, ale koniecznie trzeba o ciąży poinformować personel medyczny), tatuaże z barwnikiem zawierającym metal (w rzadkich przypadkach mogą powodować oparzenia, ponieważ metal pod wpływem fal magnetycznych się nagrzewa) i cukrzyca (osoby z cukrzycą i przewlekłą chorobą nerek przyjmujące metforminę muszą ją odstawić przed badaniem i wznowić przyjmowanie leku po 48 godzinach od jego zakończenia).
Przed wykonaniem rezonansu magnetycznego ramienia lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i może zlecić dodatkowe badania, aby wykluczyć przeciwwskazania.
Zobacz także: RTG ręki
Przebieg badania. Ile trwa rezonans magnetyczny ramienia?
Czas trwania badania MR barku może się różnić w zależności od placówki medycznej i rodzaju używanego urządzenia. Zazwyczaj 30–60 minut. Jego przebieg w większości przypadków jest następujący:
- pacjent leży na ruchomym stole, a badane ramię jest umieszczone w specjalnej cewce. W tym momencie, jeżeli jest takie wskazanie, podawany jest kontrast (substancja, która ułatwia uwidocznienie niektórych struktur). Środek cieniujący wstrzykuje się dożylnie w badane ramię;
- podczas badania należy zachować spokój i unikać poruszania się, niewskazane są zwłaszcza ruchy ręką;
- aparat emituje hałas stukoczący i pulsujący. Osoby wrażliwe mogą dostać na czas badania słuchawki wygłuszające.
Po zakończeniu rezonansu pacjent może wrócić do normalnej aktywności. W przypadku podania kontrastu zaleca się picie dużej ilości wody, aby ułatwić jego wydalenie z organizmu.
Dowiedz się więcej o rezonansie magnetycznym.
Jak przygotować się do rezonansu ramienia?
Przed wykonaniem rezonansu magnetycznego ramienia lekarz może zlecić dodatkowe badania, aby wykluczyć przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Może to być:
- RTG stawów do oceny struktury kości stawu barkowego i diagnozy ewentualnych złamań lub innych urazów;
- stężenie kreatyniny we krwi celem oceny czynności nerek;
- tomografia komputerowa kości i stawów oraz USG stawu barkowego, aby pogłębić diagnostykę.
Przed badaniem należy poinformować lekarza o wszelkich implantach metalowych, aparatach słuchowych, ortodontycznych oraz urządzeniach elektronicznych znajdujących się w organizmie, jak również o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o suplementach diety i ziołach. Kobiety w ciąży i karmiące piersią mają obowiązek poinformować o tym lekarza. Pacjent jest proszony o zdjęcie wszelkich metalowych przedmiotów z ciała, takich jak okulary, biżuteria, zegarki, spinki do włosów. W dniu badania warto założyć wygodne, luźne ubranie bez metalowych elementów.