W placówce
Rezonans magnetyczny przedramienia

Rezonans magnetyczny (MRI) przedramienia to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które umożliwia dokładne obrazowanie struktur anatomicznych, takich jak kości, stawy, mięśnie, ścięgna i naczynia krwionośne, bez użycia promieniowania rentgenowskiego. W centrach medycznych LUX MED możesz wykonać badanie i uzyskać trafną diagnozę.        

Czym jest rezonans magnetyczny przedramienia?

Rezonans magnetyczny przedramienia to obrazowanie medyczne, które wykorzystuje silne pole magnetyczne oraz fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur i tkanek przedramienia. MRI jest bardzo przydatnym narzędziem diagnostycznym, które umożliwia lekarzom dokładną ocenę kości, stawów, mięśni, ścięgien, naczyń krwionośnych i innych struktur anatomicznych w obrębie przedramienia. Jeśli potrzebne jest obrazowanie szerszego obszaru, wówczas wykonuje się również rezonans magnetyczny ramienia.

W trakcie badania MRI Pacjent jest umieszczany wewnątrz cylindrycznego aparatu, który wytwarza silne pole magnetyczne. Następnie wysyłane są impulsy fal radiowych, które wchodzą w interakcję z atomami wodoru w ciele Pacjenta. Te atomy absorbują energię i emitują ją z powrotem, co jest rejestrowane przez skaner MRI. Komputer przetwarza te informacje i tworzy obrazy, które lekarze mogą analizować w celu postawienia diagnozy.

Alternatywne badania, które wykonuje się w celu diagnozowania urazów i schorzeń kończyn górnych, to m.in. rezonans magnetyczny stawów i tkanek miękkich w kończynach - pozwala na dokładne obrazowanie stawów i tkanek miękkich w całej kończynie.

Zobacz także: Zespół bolesnego barku.                  

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego przedramienia

Rezonans przedramienia wykonuje się u Pacjentów, u których występują:

  • Ból w przedramieniu, który nie ustępuje pomimo leczenia lub któremu towarzyszą inne niepokojące objawy.
  • Uraz, np. złamanie kości lub zerwanie ścięgna w przedramieniu.
  • Niewyjaśnione obrzęki, zaczerwienienia w obrębie przedramienia.
  • Podejrzenie guzów, torbieli lub innych nieprawidłowości w tkankach miękkich lub kościach przedramienia.
  • Podejrzenie zmian w obrębie przedramienia w przebiegu chorób autoimmunologicznych i innych.
  • Podejrzenie uszkodzenia nerwów obwodowych, takich jak zespół cieśni nadgarstka lub zespół cieśni łokciowej.
  • Stany zapalne, np. zapalenie ścięgien, kaletki czy torebki stawowej w przedramieniu.
  • Podejrzenie uszkodzenia tkanki miękkiej wskutek przeciążenia lub przewlekłego urazu, np. mikrourazu związanego z wykonywaniem określonych czynności sportowych lub zawodowych.

Sytuacje, w których badana jest anatomia przedramienia, to również:

  • Monitorowanie postępu w leczeniu stanów zapalnych, takich jak zapalenie stawów czy uszkodzeń tkanki miękkiej w przedramieniu.
  • Ocena stanu przedoperacyjnego przed planowaną interwencją chirurgiczną w przedramieniu, np. przed zabiegiem naprawy uszkodzonych ścięgien lub stawów.
  • Rozszerzona diagnostyka w celu wykluczenia albo potwierdzenia obecności zmian nowotworowych lub przerzutów nowotworowych.

Zobacz także: Rezonans magnetyczny – artrografia

Rezonans magnetyczny przedramienia – jak wygląda badanie?

Podczas badania rezonansu magnetycznego przedramienia Pacjent zostanie umieszczony na stole MRI, który przemieszcza się do wnętrza cylindrycznego magnesu. Pacjent musi pozostać nieruchomym podczas skanowania, aby jakość obrazu była jak najlepsza. Może słyszeć różne dźwięki generowane przez pracę urządzenia MRI, badanie nie powinno być bolesne ani nieprzyjemne. Technik radiologiczny będzie prowadził badanie z zewnątrz pomieszczenia, ale będzie miał z Pacjentem kontakt za pomocą systemu audiowizualnego.

Ile trwa rezonans przedramienia? Całe badanie może trwać od 15 do 45 minut, w zależności od wielu czynników, takich jak liczba serii obrazów, które muszą być uzyskane, oraz stopień szczegółowości wymaganych przez lekarza.

Ilość czasu potrzebnego na wykonanie rezonansu przedramienia może się różnić w zależności od konkretnych okoliczności, ale zazwyczaj trwa od 20 do 45 minut. Czas ten może być również modyfikowany w zależności od tego, czy dodatkowe sekwencje obrazowania lub kontrastowe środki cieniujące są potrzebne do uzyskania szczegółowych informacji diagnostycznych.

Sprawdź także: Tomografia komputerowa łokcia

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego przedramienia?

Przed badaniem należy poinformować technika radiologicznego o wszelkich metalowych implantach, urządzeniach lub ciałach obcych w ciele, takich jak stenty, rozruszniki serca, metalowe odłamki czy implanty dentystyczne. Metalowe przedmioty mogą zakłócać działanie pola magnetycznego lub stanowić ryzyko dla bezpieczeństwa Pacjenta podczas badania.

Jeśli zaplanowany jest rezonans magnetyczny z kontrastem, personel medyczny może zalecić ograniczenie spożycia pokarmów przed badaniem. W takim przypadku warto zapytać personel medyczny o konkretne wytyczne dotyczące jedzenia i picia przed rezonansem magnetycznym. Do badania z kontrastem konieczne jest oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi. Takie badanie należy wykonać nie później niż na kilka dni przed rezonansem, a jego wynik dostarczyć do placówki diagnostycznej LUXMED.

Jakie choroby wykrywa rezonans magnetyczny przedramienia?

Rezonans magnetyczny przedramienia jest wszechstronnym narzędziem diagnostycznym, które może pomóc w identyfikacji wielu różnych schorzeń i problemów zdrowotnych związanych z tą częścią ciała. Są to m.in.:

  • złamania i urazy,
  • choroby stawów, np. artroza, zmiany w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • choroby mięśni, np. miopatia,
  • nowotwory i guzy,
  • choroby naczyniowe,
  • choroby układu nerwowego.
Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania



Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi