W placówce
Rezonans magnetyczny oczodołów - LUX MED

Rezonans magnetyczny (MRI, MR) oczodołów to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które umożliwia szczegółową analizę struktur znajdujących się w okolicy oczu. Wykorzystuje silne pole magnetyczne oraz fale radiowe, aby uzyskać precyzyjny obraz tkanek w okolicy oczodołów. Badanie to jest często stosowane jako uzupełnienie innych badań diagnostycznych, takich jak USG i tomografia komputerowa. Sprawdź, jak przebiega rezonans magnetyczny oczodołów, jak się do niego przygotować i jakie stany chorobowe on wykrywa

Szczegóły

Rezonans magnetyczny oczodołów – co to za badanie?

Oczodół to wklęsła struktura zbudowana z tkanki kostnej, która otacza i chroni gałkę oczną. Znajdują się w nim również nerwy wzrokowe, mięśnie, naczynia krwionośne, gruczoły łzowe oraz tkanka tłuszczowa. Cały ten kompleks tworzy unikalne środowisko, które w uzasadnionych przypadkach może być przebadane za pomocą rezonansu magnetycznego.

Rezonans magnetyczny oczodołów nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, którego używa się do przeprowadzenia tomografii komputerowej oczodołów . Zamiast tego działają pole magnetyczne oraz fale radiowe, które nie mają negatywnego wpływu na organizm Pacjenta. MRI oczodołów jest bardzo efektywne w diagnozowaniu różnych patologii w tej okolicy również dzięki wysokiej rozdzielczości obrazów. Badanie to – podobnie jak tomografia komputerowa twarzoczaszki i rezonans magnetyczny twarzoczaszki  – jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne.

Kiedy powinno się wykonać rezonans magnetyczny oczodołów? Wskazania

Rezonans magnetyczny oczodołów jest wykonywany w celu wykrycia różnych patologii i anomalii w badanym obszarze. Badanie to pozwala na dokładną ocenę oczodołów, gałki ocznej oraz nerwu wzrokowego.

Oto najczęstsze wskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego oczodołów:

  • Podejrzenie nowotworów – badanie umożliwia wczesne wykrycie nowotworów gałki ocznej, nerwu wzrokowego oraz otaczających tkanek. Dzięki precyzyjnym obrazom lekarz może ocenić lokalizację i wielkość guza oraz stopień jego zaawansowania.
  • Diagnoza zmian zapalnych – MRI oczodołów jest skuteczne w identyfikowaniu procesów zapalnych w tej okolicy. W trakcie badania lekarz może szczegółowo ocenić stan tkanek, co jest kluczowe dla właściwej diagnostyki i planowania leczenia.
  • Ocena uszkodzeń pourazowych – jeśli Pacjent doświadczył urazu w okolicy oczu, rezonans magnetyczny pozwala na dokładną ocenę stopnia uszkodzenia tkanek miękkich.
  • Wykrycie wad wrodzonych – badanie może być wykorzystane do identyfikacji wad wrodzonych oczodołów.
  • Diagnoza stwardnienia rozsianego (SM) – rezonans magnetyczny oczodołów może być wykorzystany do oceny nerwu wzrokowego, którego zapalenie jest wczesnym objawem tej choroby.

Rezonans magnetyczny oczodołów – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego oczodołów wymienia się m.in.:

  • obecność implantów ferromagnetycznych, takich jak: sztuczna soczewka w oku, klipsy naczyniowe w mózgu, rozrusznik serca lub protezy stawów;
  • obecność wszczepionych urządzeń elektronicznych, np. aparatów słuchowych ślimakowych, stymulatorów serca czy pomp insulinowych;
  • pierwszy trymestr ciąży.

Przeciwwskazaniami mogą być również klaustrofobia, ciężkie stany psychiczne (np. psychoza lub zaburzenia lękowe), ograniczona zdolność do przebywania w bezruchu lub niewydolność nerek (kontrast podawany w czasie badania może obciążać ten narząd).

Jak przebiega rezonans magnetyczny oczodołów?

Przed rozpoczęciem badania Pacjent kładzie się na specjalnym stole, który jest przesuwany do wnętrza aparatu MRI. Aparat jest otoczony obudową, w której działa pole magnetyczne, niezbędne do uzyskania obrazów. Aby uzyskać jak najlepszą jakość obrazów, osoba badana nie powinna się poruszać. Jeśli u Pacjenta ma zostać przeprowadzony rezonans magnetyczny oczodołów z kontrastem, całą procedurę poprzedza dożylne podanie środka kontrastowego.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego oczodołów?

Przygotowanie do badania rezonansu magnetycznego oczodołów nie wymaga specjalnych działań ze strony Pacjenta. Przed badaniem powinien on poinformować personel medyczny o wszelkich implantach metalowych, urządzeniach elektronicznych (np. rozruszniku serca) lub innych czynnikach, które mogą wpływać na przebieg lub wynik badania. Wszystkim pacjentom zaleca się zdjęcie biżuterii lub metalowych przedmiotów przed rozpoczęciem badania.

Jak długo trwa rezonans magnetyczny oczodołów?

Rezonans magnetyczny oczodołów zazwyczaj trwa około 40 minut. Jednakże czas ten może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak cel badania, konieczność zastosowania kontrastu czy stan Pacjenta.

Zobacz także: Rezonans magnetyczny angio głowy

Co może wykryć rezonans oczodołów?

Rezonans magnetyczny oczodołów umożliwia szczegółową ocenę struktur znajdujących się w okolicy oczu. Badanie może wykryć różne patologie, takie jak:

  • nowotwory;
  • zmiany zapalne;
  • uszkodzenia pourazowe;
  • wady wrodzone;
  • różne choroby, np. stwardnienie rozsiane (SM).

Dzięki precyzyjnym obrazom uzyskanym podczas rezonansu magnetycznego oczodołów lekarz może wcześniej zdiagnozować i rozpocząć odpowiednie leczenie. W celu rozszerzenia diagnostyki, w zależności od podejrzewanej choroby wykonuje się też m.in. tomografię komputerową przysadki mózgowej lub rezonans magnetyczny angio. 

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania



Podobne usługi:

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

rak-prostaty.jpg
DiagnostykaZdrowie na co dzieńOnkologia

Nowoczesna diagnostyka raka prostaty - rezonans prostaty MRI, płynna biopsja, badania 4K

W Polsce co tydzień ponad 300 mężczyzn dowiaduje się, że ma raka prostaty. Najczęściej rozpoznaje się go u mężczyzn po 60. roku życia, ale wciąż diagnozuje się go za późno. Tymczasem nowoczesna diagnostyka sprawia, że raka można rozpoznać o wiele szybciej i skutecznie z nim walczyć.

mammografia.jpg
Diagnostyka

Mammografia - na czym polega i jak przygotować się do badania?

Badanie mammograficzne to główna metoda wykrywania raka piersi i najskuteczniejsze badanie przesiewowe wykonywane u Kobiet powyżej 50. roku życia. Przeprowadzanie go umożliwia wykluczenie raka piersi na jak najwcześniejszym etapie rozwoju. Wczesne wykrycie nowotworu pozwala na natychmiastowe, skuteczne leczenie, co zapewnia niemal 100% gwarancji powrotu do zdrowia.

Rezonans magnetyczny.jpg
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Rezonans magnetyczny – co to za badanie? Wskazania i przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe. Przeciwwskazaniem do wykonania go jest obecność w ciele metalowych elementów, np. aparatu ortodontycznego, rozrusznika serca, płytek, klipsów czy gwoździ.