W placówce
Rezonans magnetyczny nadgarstka

Rezonans magnetyczny nadgarstka pozwala na dokładną ocenę tego miejsca i okolicznych struktur. Najczęściej jest wykonywany u osób, u których inne badania obrazowe nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Dowiedz się, jak wygląda rezonans magnetyczny nadgarstka, jak się do niego przygotować i kiedy można go wykonać.

Szczegóły

Na czym polega rezonans magnetyczny nadgarstka?

Rezonans magnetyczny to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które pozwala na precyzyjną ocenę wszystkich struktur budujących nadgarstek. Do jego przeprowadzenia wykorzystywane są bezpieczne dla człowieka fale radiowe i pole magnetyczne. Podczas badania wykonuje się zdjęcia konkretnego obszaru. Następnie są one opisywane przez wykwalifikowaną osobę, czyli specjalistę radiologii. Badanie może być wykonane z kontrastem lub bez, o czym decyduje lekarz.

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny jest zalecany, jeśli inne badania obrazowe, takie jak RTG, USG czy tomografia komputerowa nie pozwoliły na postawienie diagnozy. Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania są urazy w obrębie nadgarstka, takie jak zwichnięcie czy złamanie, a także podejrzenie zmian związanych ze ścięgnami i więzadłami. Rezonans może być zalecany u pacjentów, którzy skarżą się na ból nadgarstka, zaczerwienienie lub obrzęk, ograniczenie ruchomości stawu promieniowo-nadgarstkowego, a także zaburzenia czucia, drętwienie czy mrowienie nadgarstka.


Rezonans magnetyczny może być również wykorzystany do diagnozowania chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zespół cieśni nadgarstka czy zmiany nowotworowe. Sprawdza się jako badanie obrazowe stawu po przeciążeniach czy innych urazach. Czasami dolegliwości w obrębie nadgarstka mogą mieć źródło w innym miejscu, dlatego lekarz często zleca również inne badania, takie jak tomografia komputerowa łokcia czy rezonans magnetyczny barku.


Zobacz także: Łokieć tenisisty - objawy, jak leczyć? Ćwiczenia


Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego nadgarstka

Mimo że rezonans magnetyczny jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym, nie u każdego może zostać wykonany. Badania nie można przeprowadzić u osób z rozrusznikiem serca, pompą insulinową, neurostymulatorami, implantem ślimakowym czy innymi elektronicznymi urządzeniami medycznymi. Wykluczeniem są również wszelkie metalowe implanty, niektóre wypełnienia stomatologiczne lub aparaty ortodontyczne. Oprócz tego lekarz może zrezygnować z wykonania rezonansu u osób, w których ciele mogą się znajdować opiłki metali, odłamki pocisków lub śrut. W przypadku niektórych pacjentów specjalista decyduje o przeprowadzeniu tomografii komputerowej kości i stawów.


Kobiety w ciąży powinny o swoim stanie poinformować osobę wykonującą badanie. Powinno ono być przeprowadzane jedynie w pilnych sytuacjach, po uprzedniej konsultacji z lekarzem ginekologiem. Rezonans magnetyczny bywa trudny do wykonania u pacjentów z klaustrofobią. W takim przypadku może być konieczne zastosowanie środków uspokajających lub wykonanie MRI w znieczuleniu ogólnym.

Przebieg badania

Badany nadgarstek jest umieszczany w cewce aparatu, w wygodnej pozycji, aby nie poruszać nim podczas rezonansu. Pacjent musi pozostać nieruchomo w czasie całego badania, dlatego najczęściej jest układany w pozycji leżącej na brzuchu, z twarzą do dołu i nadgarstkiem nad głową. W podobnej pozycji może być wykonywany rezonans magnetyczny ręki

Pacjent otrzymuje stopery do uszu oraz słuchawki, których zadaniem jest wytłumienie dźwięków wydawanych przez urządzenie. Dodatkowo dostaje sygnalizator, który po wciśnięciu poinformuje obsługę o złym samopoczuciu lub konieczności przerwania badania. Tak przygotowany pacjent automatycznie wjeżdża do tunelu rezonansu magnetycznego i powinien pozostać w nim nieruchomo, dopóki osoba wykonująca badanie nie poinformuje o zakończeniu czynności.

Ile trwa rezonans magnetyczny nadgarstka?

Rezonans magnetyczny nadgarstka jest badaniem, które wymaga pozostania w nieruchomej pozycji przez 30–60 minut, podobnie jak w przypadku rezonansu magnetycznego przedramienia. W tym czasie wykonywane są zdjęcia badanego obszaru.

Przygotowanie do badania

Rezonans magnetyczny nadgarstka może być wykonany o dowolnej porze dnia, nie ma konieczności bycia na czczo, pod warunkiem że jest wykonywany bez środka kontrastującego. Najlepiej mieć na sobie wygodną odzież, bez metalowych elementów takich jak zamek, guziki czy sprzączki. Nie ma konieczności zdejmowania ubrań na czas rezonansu magnetycznego nadgarstka. W miejscu wskazanym przez obsługę należy zostawić rzeczy osobiste – np. buty, okulary, biżuterię, zegarek i telefon komórkowy.

Kobiety powinny zrezygnować z makijażu, balsamowania ciała kosmetykami, modelowania włosów czy innych zabiegów upiększających. W niektórych produktach kosmetycznych znajdują się drobiny metali, które mogą przemieszczać się wewnątrz tuby rezonansu i zniekształcić obraz.

Wiedząc już, jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym nadgarstka, można odpowiednio wcześniej się przygotować.

Zobacz także: Osteoporoza.[4]                     

Jakie choroby wykrywa rezonans magnetyczny nadgarstka?

Badanie rezonansem magnetycznym jest zlecane u pacjentów, u których zaobserwowano zmiany podczas badania fizykalnego. Chodzi m.in. o: trzeszczenie, obrzęk, zaczerwienienie, ograniczoną ruchomość czy stabilność stawu. MRI może być również wykonane w celu potwierdzenia wcześniej postawionej diagnozy (np. podczas RTG nadgarstka). Z uwagi na wysoką czułość rezonansu otrzymane wyniki są bardzo dokładne i pozwalają diagnozować:

  • zmiany pourazowe;
  • zmiany nowotworowe;
  • zespół cieśni nadgarstka;
  • zespół kanału łokciowego (kanału Guyona);
  • zmiany w przebiegu RZS.

Rezonans magnetyczny nadgarstka może być wykonany także u dzieci oraz seniorów.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania



Podobne usługi:

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

rak-prostaty.jpg
DiagnostykaZdrowie na co dzieńOnkologia

Nowoczesna diagnostyka raka prostaty - rezonans prostaty MRI, płynna biopsja, badania 4K

W Polsce co tydzień ponad 300 mężczyzn dowiaduje się, że ma raka prostaty. Najczęściej rozpoznaje się go u mężczyzn po 60. roku życia, ale wciąż diagnozuje się go za późno. Tymczasem nowoczesna diagnostyka sprawia, że raka można rozpoznać o wiele szybciej i skutecznie z nim walczyć.

mammografia.jpg
Diagnostyka

Mammografia - na czym polega i jak przygotować się do badania?

Badanie mammograficzne to główna metoda wykrywania raka piersi i najskuteczniejsze badanie przesiewowe wykonywane u Kobiet powyżej 50. roku życia. Przeprowadzanie go umożliwia wykluczenie raka piersi na jak najwcześniejszym etapie rozwoju. Wczesne wykrycie nowotworu pozwala na natychmiastowe, skuteczne leczenie, co zapewnia niemal 100% gwarancji powrotu do zdrowia.

Rezonans magnetyczny.jpg
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Rezonans magnetyczny – co to za badanie? Wskazania i przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe. Przeciwwskazaniem do wykonania go jest obecność w ciele metalowych elementów, np. aparatu ortodontycznego, rozrusznika serca, płytek, klipsów czy gwoździ.