Rezonans magnetyczny (MR) to jedno z najbardziej zaawansowanych i precyzyjnych badań obrazowych stosowanych w diagnostyce medycznej. Jest on niezwykle przydatny w ocenie kondycji stawów, również stawu łokciowego. Dowiedz się, jak przebiega rezonans magnetyczny łokcia, jak się do niego przygotować oraz jakie schorzenia można dzięki niemu wykryć.
Rezonans magnetyczny łokcia – co to za badanie?
Staw łokciowy składa się z trzech kości: ramiennej, łokciowej i promieniowej. Są one połączone ze sobą różnymi tkankami, takimi jak mięśnie, ścięgna, więzadła, nerwy oraz naczynia krwionośne. Staw w łokciu umożliwia wykonywanie podstawowych ruchów, takich jak zginanie i prostowanie ręki w łokciu oraz obracanie przedramienia. Zawdzięcza to elastycznym tkankom, które otaczają staw i umożliwiają płynne poruszanie się kości.
Rezonans magnetyczny (MR) łokcia to nieinwazyjne i bezbolesne badanie obrazowe, dzięki któremu lekarz może uzyskać dokładny obraz badanego obszaru i ocenić jego stan. Technologia ta bazuje na wykorzystaniu silnego pola magnetycznego, fal radiowych oraz komputera do generowania szczegółowych obrazów z wnętrza ludzkiego ciała. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej łokcia lub RTG ręki nie używa się tu promieniowania rentgenowskiego (X).
Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego łokcia
Rezonans magnetyczny łokcia jest zlecany w celu oceny kondycji stawu w przypadku różnych schorzeń i urazów tej części ciała. Wskazania do wykonania badania zazwyczaj obejmują:
- Uszkodzenia więzadeł i ścięgien – rezonans magnetyczny może pomóc w ocenie stopnia uszkodzenia więzadeł i ścięgien w stawie łokciowym. Stosuje się go zarówno w przypadku naderwań, jak i zerwań tych struktur.
- Złamania i pęknięcia – dzięki badaniu można dokładnie zbadać uszkodzenia kostne i ocenić potrzebę interwencji chirurgicznej.
- Stany zapalne – rezonans magnetyczny może pomóc w diagnozowaniu i monitorowaniu stanów zapalnych, takich jak zapalenie stawów, zapalenie kaletki maziowej lub zapalenie fałdów maziowych w stawie łokciowym.
- Obecność ciał obcych – badanie rezonansem magnetycznym może również pomóc w wykryciu obecności ciał obcych w stawie łokciowym, takich jak fragmenty złuszczonej chrząstki lub kości.
- Bóle i dyskomfort – w przypadku występowania chronicznego bólu lub dyskomfortu w stawie łokciowym rezonans magnetyczny pomoże ustalić przyczynę dolegliwości.
Zobacz także: Rezonans magnetyczny ręki
Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego łokcia
Przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego są metalowe implanty takie jak stenty, protezy czy klamry chirurgiczne. Przedmioty wykonane z metalu mogą zakłócać pracę rezonansu magnetycznego i wpływać na jakość uzyskiwanego obrazu. Jeśli pacjent miał niedawno operację w obrębie stawu łokciowego, należy przełożyć badanie na nieco późniejszy termin. Niektóre szwy są w stanie zakłócać obrazowanie i negatywnie wpływać na dokładność diagnozy.
Istnieją też pewne warunki zdrowotne, które mogą stanowić przeciwwskazanie do wykonania rezonansu magnetycznego. Należą do nich choroby nerek oraz klaustrofobia, czyli lęk przed przebywaniem w ciasnych i małych pomieszczeniach. Badanie nie jest też zalecane u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, chyba że lekarz uzna je za niezbędne. Podobne czynniki stanowią przeciwwskazanie do wykonania innych badań z tej kategorii, np. rezonansu magnetycznego przedramienia. Pacjent powinien szczegółowo porozmawiać z lekarzem prowadzącym na temat istnienia ewentualnych przeciwwskazań.
Przebieg badania rezonansem magnetycznym łokcia
Przed przystąpieniem do badania rezonansem magnetycznym łokcia pacjent powinien się odpowiednio przygotować. Przygotowania obejmują:
- Usunięcie metalowych przedmiotów – należy zdjąć wszelkie wykonane rzeczy zawierające metal, takie jak np. biżuteria, zegarki, klucze czy aparaty słuchowe. Metalowe przedmioty mogą zakłócać pracę rezonansu magnetycznego i wpływać na jakość uzyskiwanych obrazów.
- Zmiana ubrania – pacjent powinien założyć specjalną, pozbawioną metalowych elementów odzież dostarczoną przez placówkę medyczną. Zapewni ona ochronę pacjenta przed oddziaływaniem silnego pola magnetycznego;
- Podanie środka kontrastowego – jeśli badanie odbywa się z wykorzystaniem kontrastu, środek ten podaje się dożylnie przed rozpoczęciem procedury;
- Przygotowanie psychiczne – pacjent powinien zostać poinformowany o przebiegu badania, przewidywanym czasie jego trwania itp. W przypadku osób cierpiących na klaustrofobię lub stany lękowe mogą zostać zastosowane specjalne techniki relaksacyjne bądź leki uspokajające.
Przebieg samego badania MR łokcia jest bezbolesny i trwa zwykle ok. 20–30 minut. Pacjent leży wówczas na stole, który jest wsuwany do wnętrza aparatu rezonansu magnetycznego. Podczas całej procedury osoba badana powinna leżeć nieruchomo, aby uzyskać jak najdokładniejszy obraz.
Zobacz także: USG.
Co można wykryć dzięki rezonansowi magnetycznemu łokcia?
Rezonans magnetyczny łokcia umożliwia szczegółową ocenę struktur anatomicznych tego stawu. Badanie może wykryć uszkodzenia więzadeł i ścięgien (naderwania, zerwania), jak również złamania i pęknięcia, w przypadku których lekarz ocenia uszkodzenia kostne i podejmuje decyzję o konieczności przeprowadzenia interwencji chirurgicznej. Oprócz tego MR łokcia może pomóc w zdiagnozowaniu i monitorowaniu stanów zapalnych, np. zapalenia stawów, zapalenia kaletki maziowej czy zapalenia fałdów maziowych.
Dzięki badaniu można zobrazować również obrzęk, czyli zmiany w tkankach miękkich oraz patologie w obrębie chrząstki stawowej. Oprócz tego MR może pomóc w wykryciu obecności ciał obcych w stawie łokciowym. Badanie wykonuje się również w celu monitorowania postępów rozpoczętego już leczenia.
W przypadku występowania innych dolegliwości konieczna może okazać się poszerzona diagnostyka, np. rezonans magnetyczny stawów i tkanek miękkich w kończynach