W placówce
Rezonans magnetyczny jamy brzusznej, cholangiografia i cholangiopankreatografia

Badanie obrazowe jamy brzusznej pozwalają zdiagnozować wiele chorób tego narządu, takich jak kamica, perforacja czy zwężenie. O wyborze odpowiedniej metody decyduje lekarz na podstawie wywiadu z Pacjentem, wyników poprzednich badań i rodzaju podejrzewanej zmiany. W jaki sposób można badać drogi żółciowe i na czym polegają te metody? Sprawdź.

Czym jest rezonans magnetyczny jamy brzusznej metodą cholangiografii?

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej to badanie obrazowe, które pozwala na ocenę narządów, takich jak: nerki, wątroba, trzustka, drogi żółciowe, śledziona, drogi moczowe i nadnercza. Do badania wykorzystuje się fale radiowe i pole magnetyczne, dzięki temu może ono być wykonane u osób, które nie mogą mieć RTG jamy brzusznej.

Cholangiografia zajmuje się obrazowaniem dróg żółciowych przy użyciu pola magnetycznego. Badanie nie wymaga zastosowania środków kontrastujących, chociaż lekarz może zalecić rezonans magnetyczny jamy brzusznej z kontrastem. Cholangiografia MR pozwala ocenić nie tylko drogi żółciowe, ale również wątrobę, trzustkę i przewód trzustkowy.

Bardziej inwazyjnym badaniem jest endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW), która poza oceną dróg żółciowych pozwala na przeprowadzenie zabiegu endoskopowego i usunięcie zmian (np. złogów) lub wprowadzenie protezy. Najczęściej jest wykonywana, kiedy MR cholangiografia jest niewystarczająca. Badania te są przeprowadzane jedynie w przypadku podejrzenia zmian w obrębie dróg żółciowych lub trzustkowych. Jeśli dolegliwości wynikają z nieprawidłowości związanych z pracą przewodu pokarmowego, zalecane są inne badania, np. gastroskopia czy kolonografia.

Zobacz także: Rezonans magnetyczny miednicy.

Wskazania do wykonania cholangiografii MR

Badanie dróg żółciowych rezonansem magnetycznym pozwala wykryć różne zmiany chorobowe lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego narządu. Często objawiają się one bólem w prawej części brzucha. Wskazaniem do cholangiografii są:

  • podejrzenie kamicy woreczka żółciowego lub dróg żółciowych,
  • podejrzenie zwężenia przewodu żółciowego lub trzustkowego,
  • rozszerzenie diagnostyki żółtaczki,
  • przebyta operacja lub uraz dróg żółciowych,
  • diagnostyka bólów brzucha, których przyczyny nie zostały uwidocznione w innych badaniach obrazowych, np. w USG jamy brzusznej.

Cholangiografia MR może być wykonana, jeśli inne metody obrazowe, takie jak tomografia jamy brzusznej[2]  czy USG, nie dają jednoznacznych wyników. O konieczności przeprowadzenia badania decyduje lekarz.

Wskazania do wykonania cholangiopankreatografii

ECPW jest badaniem inwazyjnym, podczas którego mogą wystąpić powikłania, jednak w niektórych przypadkach jest ono konieczne. Najczęściej wykorzystuje się je do usuwania kamieni z dróg żółciowych, zakładania protez, poszerzania dróg żółciowych czy pobierania wymazu szczoteczkowego.

Cholangiopankreatografia jest przeprowadzana, kiedy u Pacjenta nie ma możliwości wykonania nieinwazyjnego badania lub kiedy jego wyniki są niejednoznaczne. Badanie ECPW można przeprowadzić u osób, u których:

  • istnieje podejrzenie nowotworu brodawki Vatera lub nowotworów dróg żółciowych czy trzustki,
  • istnieje podejrzenie pierwotnego stwardniejącego zapalenia dróg żółciowych,
  • zachodzi konieczność pobrania wycinków do badań lub usunięcia złogów.

Badanie może być również wykonywane przed operacją dróg żółciowych lub trzustkowych w celu oceny ich stanu.

Zobacz także: Ból brzucha – przyczyny, badania i leczenie.

Przeciwwskazania do wykonania badania

Chociaż cholangiografia to dokładne i nieinwazyjne badanie, które pozwala na diagnozowanie dróg żółciowych, to nie u każdego może zostać ona wykonana. Wszelkie przeciwwskazania do jej przeprowadzenia są związane z promieniowaniem elektromagnetycznym. Badanie nie może być przeprowadzone u Pacjentów, którzy:

  • mają rozrusznik serca, neurostymulator, implant ślimakowy,
  • mają w ciele fragmenty metali, śruby, klipsy,
  • korzystają z pompy insulinowej.

Ostrożność powinny zachować osoby posiadające tatuaż, w szczególności jeśli istnieje podejrzenie, że do jego wykonania mogły zostać wykorzystane barwniki zawierające drobinki metalu. Warto podkreślić, że Pacjenci z implantami stomatologicznymi czy nowoczesnymi endoprotezami mogą mieć wykonany rezonans magnetyczny.

W przypadku konieczności przeprowadzenia cholangiopankreatografii przeciwwskazań jest więcej. Należą do nich:

  • ostre zespoły wieńcowe,
  • niewydolność serca,
  • ostra niewydolność oddechowa,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • zwężenie górnego odcinka układu pokarmowego,
  • perforacja układu pokarmowego.

ECPW w ciąży jest możliwe do wykonania jedynie w przypadkach terapeutycznych, w znieczuleniu bezpiecznym dla kobiety i płodu.

Dowiedz się więcej o rezonansie magnetycznym.

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania


Badania na NFZ i płatne

Pon-Pt 07.00 - 19.00
Sobota 08.00 - 16.00

Badania płatne

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi