W placówce
Rezonans magnetyczny – cholangiografia

Cholangiografia jest niezwykle ważną procedurą diagnostyczną, która umożliwia dokładne obrazowanie dróg żółciowych oraz wykrycie różnych patologii związanych z wątrobą i układem żółciowym. Dzięki tej technice lekarze mogą szybko i skutecznie zdiagnozować choroby oraz zaplanować odpowiednie leczenie, co przyczynia się do poprawy stanu zdrowia pacjentów. Sprawdź, na czym polega badanie, jak się do niej przygotować i jakie są wskazania do wykonania tego badania.

Czym jest cholangiografia?

Cholangiografia MRCP to procedura obrazowania medycznego, która odgrywa kluczową rolę w diagnostyce schorzeń dróg żółciowych. Pozwala na uzyskanie szczegółowych obrazów struktury, co umożliwia dokładną ocenę ich stanu oraz identyfikację wszelkich patologii.

Uznaje się, że cholangiografia MRCP to zdecydowanie najlepsza metoda wykrywania kamicy przewodowej. Wykazuje ona niezwykle wysoką skuteczność diagnostyczną. Takie badanie przydaje się także w przypadku podejrzeń nowotworów oraz innych zmian w obrębie dróg żółciowych. Szybkie podjęcie leczenia w takim przypadku przynosi zwykle najlepsze efekty, dlatego tak ważne jest diagnozowanie i odpowiednie badania.

Zobacz także: Gastroenterolog (gastrolog)

Wskazania do wykonania cholangiografii

Cholangiografia ma szerokie zastosowanie w diagnostyce i monitorowaniu leczenia schorzeń dróg żółciowych. Do najważniejszych wskazań do wykonania tego badania obrazowego należą:

  • podejrzenie kamicy dróg żółciowych;
  • objawy zapalenia dróg żółciowych;
  • guzy i inne zmiany w obrębie układu żółciowego;
  • diagnostyka zwężeń przewodów żółciowych oraz przewodu trzustkowego.

Cholangiografia pozwala na dokładną lokalizację kamieni żółciowych oraz ocenę stopnia niedrożności dróg żółciowych, a także pomaga w wykryciu nowotworów, a następnie ocenie ich rozległości i lokalizacji. Oprócz tego to badanie umożliwia określenie stopnia zwężenia dróg żółciowych i planowanie odpowiedniego leczenia. Poza tym cholangiografia stosowana może być już po leczeniu, ponieważ pozwala na monitorowanie stanu dróg żółciowych po operacjach chirurgicznych. Warto też wiedzieć, że wykonuje się ją przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi oraz endoskopowymi w obrębie dróg żółciowych.

Zobacz także: Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, przyczyny, sposoby leczenia.

Przeciwwskazania do wykonania cholangiografii

Cholangiografia jest stosunkowo bezpieczną procedurą diagnostyczną przeprowadzoną pod kontrolą doświadczonego personelu medycznego. Badanie nie może być stosowane u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca lub implantami słuchowymi oraz u pacjentów, którzy korzystają z pomp insulinowych.

Przebieg badania

Procedura cholangiografii może różnić się w zależności od wybranej metody. W przypadku cholangiografii rentgenowskiej pacjentowi podaje się doustnie lub dożylnie kontrastowy środek, a następnie wykonuje serię zdjęć rentgenowskich. W przypadku MRCP pacjent jest umieszczany wewnątrz urządzenia do rezonansu magnetycznego, które generuje obrazy dróg żółciowych. W endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej z kolei endoskop umieszczany jest w dwunastnicy, a kontrastowy środek podaje się bezpośrednio do dróg żółciowych.

Dowiedz się więcej o rezonansie magnetycznym.

Jak przygotować się do badania cholangiografii?

Cholangiografia rezonansu magnetycznego nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed przystąpieniem do endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej ważne jest omówienie z lekarzem wszelkich istotnych szczegółów dotyczących stanu zdrowia pacjenta, historii chorób oraz obecnie przyjmowanych leków. Specjalista może również zlecić inne testy diagnostyczne lub wprowadzić zmiany w leczeniu, które mogą być konieczne przed przystąpieniem do badania. W niektórych przypadkach trzeba przestrzegać określonej diety przed badaniem cholangiografii. Może to obejmować ograniczenie spożycia tłuszczów lub wyłączenie z jadłospisu niektórych pokarmów. Ważne, aby dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, ponieważ może to mieć wpływ na wyniki badania.

Przed przystąpieniem do badania należy przygotować się psychicznie. Cholangiografia może być dla niektórych osób stresującym doświadczeniem ze względu na obawy związane z procedurą medyczną. Warto więc rozmawiać z lekarzem o swoich obawach i zapytać o przebieg samej procedury, ponieważ to pomoże złagodzić stres i niepokój.

Sprawdź także, czym jest rezonans magnetyczny nadnerczy

Jakie choroby wykrywa cholangiografia?

Cholangiografia wykrywa następujące choroby:

  • zapalenie dróg żółciowych, które może być spowodowane zablokowaniem przewodów żółciowych przez kamienie, guzy lub infekcje;
  • kamica żółciowa;
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz różnego rodzaju stany zapalne;
  • cholangiografia umożliwia wczesne wykrywanie nowotworów wątroby oraz guzów zlokalizowanych w drogach żółciowych;
  • zwężenia dróg żółciowych – cholangiografia pozwala na ich dokładną lokalizację i ocenę;
  • wrodzone anomalie dróg żółciowych – badanie umożliwia ich identyfikację, co jest istotne dla planowania leczenia;
  • rozpoznanie przyczyny żółtaczki mechanicznej.

Badanie umożliwia również szybką diagnozę, a w razie problemów zdrowotnych rozpoczęcie leczenia w sposób sprawny i profesjonalny. Oprócz tego w diagnostyce przydatne bywa badanie dynamiczne wątroby i trzustki.

Przeczytaj także, czym jest RTG jamy brzusznej i USG jamy brzusznej oraz kiedy te badania są potrzebne.

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania


Badania na NFZ i płatne

Pon-Pt 07.00 - 19.00
Sobota 08.00 - 16.00

Badania płatne

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi