Książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych”, zwana też książeczką sanepidowską, nie jest już dokumentem medycznym. Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa pracownicy gastronomii i innych sektorów, w których istnieje ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych, muszą posiadać orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Sprawdź, jak wygląda taki dokument, który lekarz może go wystawić i jakie badania należy wykonać.
Orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych – szczegóły
Orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych to dokument, który zastąpił książeczkę sanepidowską. Jego rola pozostała jednak niezmienna – stanowi ono zaświadczenie o zdolności do wykonywania prac, w trakcie których istnieje możliwość przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia na inne osoby. Dokument informuje również o ewentualnych trwałych lub czasowych przeciwwskazaniach do wykonywania określonego rodzaju pracy.
Przepisy nie określają daty ważności takiego orzeczenia. Decyzję o tym, kiedy należy powtórzyć badanie, wydaje lekarz na podstawie posiadanej wiedzy medycznej oraz informacji o charakterze wykonywanej pracy. Najczęściej orzeczenie jest wydawane bez wyznaczonego terminu lub na 2–3 lata.
Dla kogo jest przeznaczone orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych?
Badania sanitarno – epidemiologicze konieczne jest do podjęcia lub kontynuowania pracy, nauki, dotyczy przede wszystkim:
- pracowników branży spożywczej i gastronomicznej (np. kucharza, kelnera, piekarza, pracownika sklepu spożywczego, hostessy),
- pracowników branży medycznej (np. lekarza, pielęgniarki i innych zawodów medycznych),
- pracowników oświaty (np. przedszkolanki, nauczycielki czy opiekunki do dzieci),
- kosmetyczek, fryzjerów.
Jakie badania są potrzebne do wystawienia orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych?
Orzecznik wydaje orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych na podstawie badania aktualnego stanu zdrowia, wywiadu zdrowotnego i zawodowego oraz jeśli dotychczas nie były wykonane – na podstawie wyników badań laboratoryjnych kału – 3 próbek kału w kierunku nosicielstwa (Shigella – Salmonella) pobranych z 3 kolejnych dni.
Na podstawie wyników badań i przeprowadzonego wywiadu lekarz może zlecić dodatkowe badania, niezbędne do wydania orzeczenia (np. badania krwi, moczu, czy RTG klatki piersiowej).
Zarówno badania kału, jak i dodatkowo zlecone badania – są dodatkowo płatne i nie wchodzą w cenę orzeczenia.
Potrzebujesz wykonać badania w kierunku nosicielstwa Shigella – Salmonella? Zobacz także: Sanepidowskie badania laboratoryjne.
Wydanie orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych
Na podstawie badań laboratoryjnych i innych zleconych badań specjalista medycyny pracy wyda dwa egzemplarze orzeczenia lekarskiego:
- o zdolności do wykonywania pracy, w trakcie której istnieje ryzyko przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia na inne osoby;
- o trwałych lub czasowych przeciwwskazaniach do wykonywania pracy na określonym stanowisku.
Jak przygotować się do badań i konsultacji z lekarzem orzecznikiem?
Aby konsultacja z lekarzem medycyny pracy przebiegła szybko, Pacjent powinien odpowiednio przygotować się do badań. Oto garść informacji, o których należy pamiętać w trakcie starań o wydanie orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych:
- Na badania trzeba zabrać dowód tożsamości.
- Na badania możesz zgłosić się z własnym wynikiem trzykrotnego badania kału na nosicielstwo Shigella – Salmonella (koniecznymi w przypadku starań o zdolność do pracy przy kontakcie z żywnością, wodą i innymi napojami, do pracy z dziećmi do 6 r.ż., w zawodach medycznych:; jako stewardzi/ stewardessy itp.)
- Jeśli nie masz wyników badań kału w kierunku nosicielstwa Salmonella i Shigella można wykonać je również za pośrednictwem LUX MED
Miejsca, w których zrealizujesz usługę
Zarezerwuj wizytę