Regularne wykonywanie badań piersi pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych zmian. U Pacjentek, które są w grupie ryzyka zachorowania na raka piersi, podstawowe badania obrazowe można rozszerzyć o rezonans magnetyczny piersi. Pozwala on w nieinwazyjny i bardzo dokładny sposób ocenić strukturę piersi. Dowiedz się, jak przebiega to badanie i kiedy warto je wykonać.
Czym jest rezonans magnetyczny piersi?
Rezonans magnetyczny piersi to precyzyjne i bezpieczne badanie obrazowe. Najczęściej jest wykonywane profilaktycznie w kierunku nowotworów piersi, a także przed planowymi zabiegami chirurgicznymi w tym obszarze. Może się odbyć zarówno ze środkiem kontrastującym, jak i bez niego.
Rezonans magnetyczny pozwala na wykrycie w piersiach nawet kilkumilimetrowych zmian, które mogą być ciężkie do wykrycia w innych badaniach obrazowych, np. w USG piersi. W badaniu wykorzystywane jest pole magnetyczne, które pozwala na obrazowanie struktur w obrębie piersi.
Zobacz także: Tomografia klatki piersiowej i śródpiersia
Kto powinien wykonać mammografię MR?
Rezonans jest przeznaczony w szczególności dla Pacjentek o podwyższonym ryzyku nowotworu piersi. Powinny one wykonywać badania profilaktyczne częściej niż kobiety nieobarczone tym ryzykiem. MRI piersi, podobnie jak rezonans magnetyczny serca, jest bardzo dokładnym badaniem diagnostycznym – pozwala na szybkie wykrycie niepokojących zmian i włączenie odpowiedniego leczenia.
Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego piersi są sytuacje, kiedy Pacjentka:
- miała i wyleczyła raka w przeszłości;
- w młodym wieku przeszła serię naświetleń klatki piersiowej;
- jest obciążona mutacją genu BRCA1/BRCA2;
- przez wiele lat stosowała antykoncepcję hormonalną;
- gdy w rodzinie Pacjentki przynajmniej jedna osoba zachorowała na raka piersi bądź jajnika.
Nie są to jedyne sytuacje, kiedy warto umówić się na badanie. Mammografia MR jest także odpowiednia dla kobiet po mastektomii oraz mających implanty piersi. Jest to alternatywa dla tradycyjnej mammografii, która do przeprowadzenia badania wykorzystuje nacisk, mogący uszkodzić implanty. Badanie MR piersi pozwala ponadto ocenić szczelność założonych implantów.
Rezonans magnetyczny piersi może być także wykonany u Pacjentek, których wyniki innych badań obrazowych są niejednoznaczne. Badanie to pozwala postawić ostateczną diagnozę. Można go wykonać podczas miesiączki, w ciąży, a także w okresie karmienia piersią.
Zobacz także: Samobadanie piersi
Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego piersi
Pomimo wielu zalet tego badania istnieją przeciwwskazania. Jego wykonanie uniemożliwia posiadanie:
- rozrusznika serca, implantu słuchowego, pompy insulinowej czy elektronicznych neurostymulatorów;
- drobinek metalu, metalowych elementów, endoprotez czy innych podobnych elementów;
- metalowych implantów, np. protetycznych lub ortodontycznych.
Badania nie należy przeprowadzać u Pacjentów z tatuażami, istnieje bowiem ryzyko, że zostały one wykonane barwnikiem zawierającym drobiny metalu. Może wówczas dojść do poparzenia skóry w miejscu tatuażu.
Z rezonansem magnetycznym piersi należy też odczekać przynajmniej 6 tygodni po wcześniej przeprowadzonej biopsji.
Przebieg badania mammografii MR
Mammografia MR różni się przebiegiem od innych badań obrazowych wykonywanych przy zastosowaniu fali magnetycznej. Samo urządzenie wygląda podobnie. Pacjenta kładzie się na stole nie na wznak jak w klasycznym rezonansie, ale na brzuchu. Głowa jest umieszczana na podpórce, a piersi w specjalnych nakładkach. Podczas badania nie można się poruszać, dlatego istotne jest wygodne ułożenie ciała.
Kiedy Pacjentka leży wygodnie, stół automatycznie jest wsuwany do wnętrza urządzenia i rozpoczyna się badanie. Zazwyczaj trwa ono 20–50 minut. Rezonans wydaje głośne dźwięki, dlatego każda Pacjentka otrzymuje słuchawki, których zadaniem jest wyciszenie dźwięków.
Badanie piersi z kontrastem odbywa się w podobny sposób, ale w odpowiednim momencie przez wenflon podawany jest środek obrazujący. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów należy je zgłosić pracownikowi za pomocą mikrofonu umieszczonego wewnątrz urządzenia lub odpowiedniego przycisku, który Pacjentka ma przy sobie. Po badaniu z kontrastem konieczne jest pozostanie w placówce jeszcze przez kilkanaście minut. Warto w tym czasie wypić przynajmniej litr wody. W kolejnych dniach również należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów, aby wypłukać kontrast z organizmu.
Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego piersi?
Przygotowanie do mammografii MR bez kontrastu nie jest konieczne. Warto jednak ubrać się w wygodną odzież, a z kieszeni wyjąć wszelkie metalowe elementy. Nie powinno się w dniu badania wykonywać makijażu. Przed samym MR należy zdjąć okulary, biżuterię, zegarek oraz obuwie.
Przygotowanie konieczne jest w przypadku MRI piersi z kontrastem. Środek obrazujący wydala się wraz z moczem, dlatego najpóźniej 7 dni przed badaniem należy wykonać badanie funkcji nerek – oznaczenie stężenia kreatyniny. Na rezonans należy udać się na czczo. Przed rezonansem zakłada się Pacjentce wenflon do podania kontrastu.
Na badanie warto zgłosić się z aktualnymi wynikami badań obrazowych piersi, a także z wynikiem kreatyniny.
Zobacz także: Tomografia komputerowa serca
Co można wykryć za pomocą MRI piersi?
Badanie MR piersi ma wysoką skuteczność, dlatego często wykonuje się je jako uzupełnienie diagnostyki. Pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany w piersiach, a także:
- ocenić stadium zaawansowania choroby;
- wykryć pierwotne ognisko choroby, które nie było widoczne w klasycznej mammografii lub na USG;
- zlokalizować guza i inne zmiany;
- monitorować postępy leczenia raka piersi.
Rezonans magnetyczny piersi dostarcza wielu cennych informacji, które mogą pomóc lekarzowi w szybkim wykryciu ewentualnych zmian. W przypadku pojawienia się przerzutów może być dodatkowo zalecane wykonanie innych badań, np. rezonansu magnetycznego szyi lub rezonansu magnetycznego klatki piersiowej.
Zobacz także: Rak piersi