W placówce
null

Aby otrzymać prawo jazdy na wybraną przez siebie kategorię, wymagane jest nie tylko zaliczenie kursu przygotowawczego oraz testów teoretycznych i praktycznych. Niezbędne jest także orzeczenie lekarza orzecznika o zdolności do kierowania pojazdem, które pacjent otrzymuje po uzyskaniu prawidłowych wyników wymaganych badań. Ich rodzaj i liczba uwarunkowane są rodzajem pojazdu, który przyszły kierowca będzie prowadził, a także stanem jego zdrowia. Badania mają na celu wykluczenie przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu. Wytyczne na ten temat określają specjalne przepisy.

Szczegóły

Zakres wykonywanych badań określony jest odrębnymi przepisami a także stanem zdrowia orzekanej osoby. Badania mają na celu wykluczenie przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu lub wykonywania pracy kierowcy (transportu drogowego).

Badania przeznaczone są dla:

  •  kandydatów na kierowców
  •  kierowców wszystkich kategorii prawa jazdy
  •  kierowców zawodowych (wykonujących transport drogowy)

Na czym polegają badania na prawo jazdy?

Badania na prawo jazdy składają się z kilku etapów. Uprawniony lekarz przeprowadza wywiad medyczny (dotyczący stanu zdrowia pacjenta, chorób przewlekłych, zażywanych leków) oraz badanie pacjenta (obejmujące min. ocenę układu krążenia, układu nerwowego, układu ruchu, narządu wzroku). Jeżeli jest to niezbędne do oceny stanu zdrowia orzekanej osoby, zakres badań może zostać poszerzony (np. EKG, badanie krwi).

Kierowcy pojazdów kategorii C, C+E D, D+E oraz kierowcy zawodowi (wykonujący transport drogowy) podlegają także badaniom psychologicznym (zakończonym wydaniem odrębnego orzeczenia przez uprawnionego psychologa).

W trakcie badań na prawo jazdy zawsze badany jest poziom glukozy we krwi, dlatego na badanie należy zgłosić się na czczo.

Pacjenci mający wadę wzroku powinni pamiętać, aby wziąć na badanie aktualnie używane okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe.

Pacjenci przewlekle chorzy mogą zostać poproszeni o dostarczenie dodatkowych zaświadczeń o stanie zdrowia, obligatoryjnie dotyczy to osób chorujących na cukrzycę lub padaczkę.

Badania na prawo jazdy - orzeczenie

Po wykonaniu wszystkich badań, uprawniony lekarz sporządza dokumentację medyczną i wydaje orzeczenie lekarskie o braku lub istnieniu przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Lekarz mając na uwadze stan zdrowia Pacjenta oraz obowiązujące przepisy na orzeczeniu lekarskim wskazuje termin następnego badania.

Informacje dla Pacjenta przed badaniami na prawo jazdy

  •  należy stawić się w placówce 30 minut wcześniej przed umówioną wizytą
  •  na badania należy stawić się na czczo ze względu na badanie poziomu glukozy
  •  na badania trzeba zabrać dowód tożsamości i okulary, jeśli są używane
  •  na badanie na prawo jazdy składa się zestaw usług, nie tylko orzeczenie od lekarza
  •  w placówce przed wizytą u lekarza orzecznika Pacjent zostanie skierowany na badanie okulistyczne oraz zbadany mu zostanie poziom glukozy z palca


Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Informacje przydatne przed wizytą i badaniami

Informacje przydatne przed wizytą i badaniami


Podobne usługi:

badania_orzecznicze.png
Badania orzecznicze w Krakowie
Pracownia Badań Psychotechnicznych w Katowicach.jpg
Badania psychotechniczne
zdrowy kierowca (1).jpg
Zdrowy kierowca

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.
Zdrowie na co dzieńOnkologiaDiagnostyka

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.

Październik oznacza nie tylko kalendarzową jesień, lecz także miesiąc świadomości dotyczącej raka piersi – stąd często spotykana nazwa „Różowy Październik” lub „Pink October”. To czas licznych inicjatyw mających na celu zwiększenie wiedzy na temat profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów piersi. Symbolem kampanii jest różowa wstążka, czyli wyraz solidarności z kobietami dotkniętymi tą chorobą. Sprawdź, jakie badania warto wykonać z tej okazji!

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?
Diagnostyka

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?

Profilaktyka raka płuc koncentruje się głównie na eliminacji lub redukcji ekspozycji na czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularne badania przesiewowe dla osób z grup wysokiego ryzyka oraz szeroka edukacja publiczna również odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu liczby zachorowań na ten nowotwór. Dowiedz się więcej na temat zapobiegania i wczesnego wykrywania raka płuc.

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie
Diagnostyka

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie

Złamany palec u stopy to dość powszechna kontuzja, która może wystąpić na skutek urazu, najczęściej silnego uderzenia lub upadku ciężkiego przedmiotu na palec. Dowiedz się, po czym rozpoznać, że palec u stopy jest złamany. Poznaj metody diagnostyki i leczenia.