W placówce
null

Badania dla kierowców kategorii B są obowiązkowe — zarówno dla osób, które dopiero będą podchodzić do egzaminu na prawo jazdy, jak i u czynnych kierowców, którym wygasa ważność prawo jazdy W trakcie badania lekarz sprawdza m.in. wzrok, przeprowadza wywiad zdrowotny z pacjentem i wykonuje pomiar glukozy we krwi.

Co zawiera pakiet badań dla kierowców?

Pakiet badań dla kierowców kategorii B — Zdrowy Kierowca, zawiera:

  • badanie glukometrem,
  • badanie narządu wzroku,
  • konsultację lekarza orzecznika z wydaniem orzeczenia.

W trakcie konsultacji lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad zdrowotny. Jeśli chorujesz przewlekle lub przyjmujesz na stałe leki, pamiętaj, aby poinformować o tym specjalistę. Wszystkie informacje są istotne.

W trakcie konsultacji lekarz przeprowadzi również badanie narządu wzroku, a w przypadku wątpliwości — skieruje Cię do okulisty. Jeśli potrzebujesz, na wizytę zawsze zabieraj ze sobą okulary. Z usług okulisty możesz skorzystać w ramach pakietu Zdrowy Kierowca (dotyczy wyłącznie skierowania na badanie przez lekarza orzecznika). Podczas wizyty lekarz wykona także pomiar glukozy za pomocą glukometru.

Kto może skorzystać z pakietu badań dla kierowców?

Z pakietu badań mogą skorzystać kandydaci na kierowcę kategorii B oraz ci, którym wygasa ważność prawo jazdy. Zakres badań dostępnych w pakiecie jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 5 grudnia 2022 roku w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców.

Z pakietu badań dla kierowców kategorii B — Zdrowy Kierowca, mogą skorzystać wyłącznie osoby prywatne na potrzeby uzyskania lub przedłużenia prawo jazdy.

Jak wygląda realizacja pakietu Zdrowy kierowca? Przygotowanie do badania


1.Kup online

Kup pakiet i opłać go. Możesz go wykorzystać w ciągu 3 miesięcy od daty wskazanej przy zakupie. 


2.Umów usługę

Usługi z zakupionego pakietu możesz umówić w dowolnej placówce telefonicznie - pod numerem: 22 33 81 666


3. Przyjdź do placówki

Przyjdź do placówki w umówionym terminie.  W wiadomości e-mail otrzymasz informacje jak przygotować się do usługi.

Na wizycie konieczne będzie sprawdzenie dowodu tożsamości, a więc pamiętaj, aby zabrać go ze sobą. Po weryfikacji lekarz poprosi Cię o podpisanie oświadczenia o stanie zdrowia zgodnie z zakresem zawartym w art. 78 ustawy.

Następnie lekarz przechodzi do części praktycznej, wykonuje pomiar glukometrem oraz przeprowadza badanie narządu wzroku. W trakcie wizyty lekarz ocenia, czy pacjent nie wykazuje przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów kategorii B.

Do przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów zalicza się m.in. cukrzycę (uwzględnia się wynik glikemii i poziom choroby), czynniki świadczące o zaburzeniach psychicznych stwarzających ryzyko na drodze, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, czy zaburzenia układu równowagi bądź układu sercowo-naczyniowego. Lekarz musi posiadać także informację na temat przyjmowanych przez pacjenta leków, gdyż niektóre z nich mogą być przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów.

Ważność pakietu: Pakiet jest ważny przez 3 miesiące.

Miejsca, w których możesz zrealizować badania lub usługi

Badania dla kierowców kat. B z pakietu Zdrowy Kierowca zrealizujesz w wybranych placówkach LUX MED i Medycyny Rodzinnej, w poniższych miastach:

  • Białystok,
  • Bielsko-Biała,
  • Bydgoszcz,
  • Gdańsk,
  • Gdynia,
  • Gliwice,
  • Gorzów Wielkopolski,
  • Kalisz,
  • Katowice,
  • Kraków,
  • Łódź,
  • Mielec,
  • Nowy Sącz,
  • Olsztyn,
  • Opole,
  • Poznań,
  • Pruszcz Gdański
  • Rzeszów,
  • Stara Iwiczna,
  • Szczecin,
  • Toruń,
  • Tychy
  • Wałbrzych,
  • Warszawa,
  • Wrocław.


Listę miejsc, w których możesz zrealizować badania lekarskie z pakietu Zdrowy Kierowca, sprawdzisz również w Portalu Pacjenta, po numerem telefonu: +22 33 22 844 lub w recepcji dowolnej placówki LUX MED i Medycyny Rodzinnej.

Kiedy warto wykonać badania dla kierowców kat. B?

Badania dla kandydatów na kierowców są obowiązkowe, dlatego jeśli planujesz zdobyć prawo jazdy, przed zapisaniem się na kurs wykonaj odpowiednie badania. Obowiązek ich wykonywania wynika m.in. z troski o bezpieczeństwo na drodze, dlatego osoby dopuszczone do uprawień kierowcy kategorii B, muszą spełniać pewne warunki. Badania te należy wykonać przed rozpoczęciem kursu, gdyż są niezbędne do utworzenia tzw. Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK).

Wymagane są również tzw. badania okresowe dla kierowców kat. B i powinny realizować je wszystkie osoby użytkujące auto na własne, prywatne potrzeby (kierowcy zawodowi mają inne wymagania). Wszystkie osoby poniżej 60 roku życia powinny badania wykonywać co 5 lat, natomiast powyżej — zaleca się robić je co 2,5 roku.

Jakie badania dla kandydatów na kierowców?

Kandydaci na kierowcę kategorii B muszą przede wszystkim przejść przez badania narządu wzroku oraz sprawdzenie poziomu glukozy. Bardzo ważną częścią jest wywiad medyczny z lekarzem orzekającym. W trakcie wizyty specjalista sprawdza również m.in. słuch, równowagę i narząd ruchu (zakres koordynacji ruchowej).

Po jakim czasie można spodziewać się decyzji?

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to lekarz wydaje orzeczenie podczas tej samej wizyty. Natomiast jeśli lekarz podejmie decyzję o skierowaniu na badania dodatkowe, np. u okulisty, to wówczas wstrzymuje się z wydaniem orzeczenia do czasu uzyskania opinii i wniosków z zaleconych badań.

Podobne usługi:

Kierowca samochodu
Zdrowy kierowca
badania_orzecznicze.png
Badania orzecznicze w Krakowie
Pracownia Badań Psychotechnicznych w Katowicach.jpg
Badania psychotechniczne
Cena319 zł

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi