W placówce
null

Badania dla kierowców kategorii B są obowiązkowe — zarówno dla osób, które dopiero będą podchodzić do egzaminu na prawo jazdy, jak i u czynnych kierowców, którym wygasa ważność prawo jazdy W trakcie badania lekarz sprawdza m.in. wzrok, przeprowadza wywiad zdrowotny z pacjentem i wykonuje pomiar glukozy we krwi.

Szczegóły

Co zawiera pakiet badań dla kierowców?

Pakiet badań dla kierowców kategorii B — Zdrowy Kierowca, zawiera:

  • badanie glukometrem,
  • badanie narządu wzroku,
  • konsultację lekarza orzecznika z wydaniem orzeczenia.

W trakcie konsultacji lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad zdrowotny. Jeśli chorujesz przewlekle lub przyjmujesz na stałe leki, pamiętaj, aby poinformować o tym specjalistę. Wszystkie informacje są istotne.

W trakcie konsultacji lekarz przeprowadzi również badanie narządu wzroku, a w przypadku wątpliwości — skieruje Cię do okulisty. Jeśli potrzebujesz, na wizytę zawsze zabieraj ze sobą okulary. Z usług okulisty możesz skorzystać w ramach pakietu Zdrowy Kierowca (dotyczy wyłącznie skierowania na badanie przez lekarza orzecznika). Podczas wizyty lekarz wykona także pomiar glukozy za pomocą glukometru.

Kto może skorzystać z pakietu badań dla kierowców?

Z pakietu badań mogą skorzystać kandydaci na kierowcę kategorii B oraz ci, którym wygasa ważność prawo jazdy. Zakres badań dostępnych w pakiecie jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 5 grudnia 2022 roku w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców.

Z pakietu badań dla kierowców kategorii B — Zdrowy Kierowca, mogą skorzystać wyłącznie osoby prywatne na potrzeby uzyskania lub przedłużenia prawo jazdy.

Jak wygląda realizacja pakietu Zdrowy kierowca? Przygotowanie do badania

Na wizycie konieczne będzie sprawdzenie dowodu tożsamości, a więc pamiętaj, aby zabrać go ze sobą. Po weryfikacji lekarz poprosi Cię o podpisanie oświadczenia o stanie zdrowia zgodnie z zakresem zawartym w art. 78 ustawy.

Następnie lekarz przechodzi do części praktycznej, wykonuje pomiar glukometrem oraz przeprowadza badanie narządu wzroku. W trakcie wizyty lekarz ocenia, czy pacjent nie wykazuje przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów kategorii B.

Do przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów zalicza się m.in. cukrzycę (uwzględnia się wynik glikemii i poziom choroby), czynniki świadczące o zaburzeniach psychicznych stwarzających ryzyko na drodze, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, czy zaburzenia układu równowagi bądź układu sercowo-naczyniowego. Lekarz musi posiadać także informację na temat przyjmowanych przez pacjenta leków, gdyż niektóre z nich mogą być przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów.

Ważność pakietu: Pakiet jest ważny przez 3 miesiące.

Jak się umówić na badania dla kierowców?

Aby umówić się na badanie, należy zadzwonić po numer: + 22 33 81 666. Uzyskasz tam informację o dostępnych terminach i zarezerwujesz swoją wizytę.

Miejsca, w których możesz zrealizować badania lub usługi

Badania dla kierowców kat. B z pakietu Zdrowy Kierowca zrealizujesz w wybranych placówkach LUX MED i Medycyny Rodzinnej, w poniższych miastach:

  • Białystok,
  • Bielsko-Biała,
  • Bydgoszcz,
  • Gdańsk,
  • Gdynia,
  • Gliwice,
  • Gorzów Wielkopolski,
  • Kalisz,
  • Katowice,
  • Kraków,
  • Łódź,
  • Mielec,
  • Nowy Sącz,
  • Olsztyn,
  • Opole,
  • Poznań,
  • Pruszcz Gdański
  • Rzeszów,
  • Stara Iwiczna,
  • Szczecin,
  • Toruń,
  • Tychy
  • Wałbrzych,
  • Warszawa,
  • Wrocław.


Listę miejsc, w których możesz zrealizować badania lekarskie z pakietu Zdrowy Kierowca, sprawdzisz również w Portalu Pacjenta, po numerem telefonu: +22 33 22 844 lub w recepcji dowolnej placówki LUX MED i Medycyny Rodzinnej.

Kiedy warto wykonać badania dla kierowców kat. B?

Badania dla kandydatów na kierowców są obowiązkowe, dlatego jeśli planujesz zdobyć prawo jazdy, przed zapisaniem się na kurs wykonaj odpowiednie badania. Obowiązek ich wykonywania wynika m.in. z troski o bezpieczeństwo na drodze, dlatego osoby dopuszczone do uprawień kierowcy kategorii B, muszą spełniać pewne warunki. Badania te należy wykonać przed rozpoczęciem kursu, gdyż są niezbędne do utworzenia tzw. Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK).

Wymagane są również tzw. badania okresowe dla kierowców kat. B i powinny realizować je wszystkie osoby użytkujące auto na własne, prywatne potrzeby (kierowcy zawodowi mają inne wymagania). Wszystkie osoby poniżej 60 roku życia powinny badania wykonywać co 5 lat, natomiast powyżej — zaleca się robić je co 2,5 roku.

Jakie badania dla kandydatów na kierowców?

Kandydaci na kierowcę kategorii B muszą przede wszystkim przejść przez badania narządu wzroku oraz sprawdzenie poziomu glukozy. Bardzo ważną częścią jest wywiad medyczny z lekarzem orzekającym. W trakcie wizyty specjalista sprawdza również m.in. słuch, równowagę i narząd ruchu (zakres koordynacji ruchowej).

Po jakim czasie można spodziewać się decyzji?

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to lekarz wydaje orzeczenie podczas tej samej wizyty. Natomiast jeśli lekarz podejmie decyzję o skierowaniu na badania dodatkowe, np. u okulisty, to wówczas wstrzymuje się z wydaniem orzeczenia do czasu uzyskania opinii i wniosków z zaleconych badań.

Podobne usługi:

Kierowca samochodu
Zdrowy kierowca
badania_orzecznicze.png
Badania orzecznicze w Krakowie
Pracownia Badań Psychotechnicznych w Katowicach.jpg
Badania psychotechniczne

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?
DiagnostykaUrologia

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Krew w moczu – krwiomocz lub hematuria – to objaw, który może sygnalizować różnorodne schorzenia: od niegroźnych do poważnych. Dlatego każdy przypadek, niezależnie od nasilenia, wymaga konsultacji lekarskiej, aby ustalić źródło problemu i wdrożyć właściwe leczenie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny obecności krwi w moczu i dowiedz się, jak przebiega diagnostyka.

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.
Zdrowie na co dzieńOnkologiaDiagnostyka

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.

Październik oznacza nie tylko kalendarzową jesień, lecz także miesiąc świadomości dotyczącej raka piersi – stąd często spotykana nazwa „Różowy Październik” lub „Pink October”. To czas licznych inicjatyw mających na celu zwiększenie wiedzy na temat profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów piersi. Symbolem kampanii jest różowa wstążka, czyli wyraz solidarności z kobietami dotkniętymi tą chorobą. Sprawdź, jakie badania warto wykonać z tej okazji!

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?
Diagnostyka

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?

Profilaktyka raka płuc koncentruje się głównie na eliminacji lub redukcji ekspozycji na czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularne badania przesiewowe dla osób z grup wysokiego ryzyka oraz szeroka edukacja publiczna również odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu liczby zachorowań na ten nowotwór. Dowiedz się więcej na temat zapobiegania i wczesnego wykrywania raka płuc.