Co to jest biopsja i jakie są jej rodzaje? Kiedy pacjent kierowany jest na biopsję?

Biopsja to jedna z metod diagnostycznych. Polega na pobraniu fragmentu tkanki do zbadania go pod mikroskopem. Do częściej poddawanych biopsji części ciała należą: piersi, nerki, wątroba, tarczyca, gruczoł krokowy. Na biopsję kierowani są pacjenci, u których stwierdzono we wcześniejszych badaniach zmiany o nietypowym wyglądzie.

biopsja.jpg

Spis treści

Czym jest biopsja?
Jakie są rodzaje biopsji?
Biopsja cienkoigłowa i gruboigłowa – czym się różnią?
Jak umówić wizytę
Mammotomia – co to za badanie?
Wskazania do wykonania biopsji

W medycynie spotyka się różne rodzaje biopsji. Znaczna część to biopsje cienkoigłowe i gruboigłowe. Badania te polegają na wkłuciu przez skórę igły o określonych rozmiarach i pobraniu fragmentu tkanki. Dzięki niej określa się charakter potencjalnie patologicznej zmiany.


Czym jest biopsja?

Biopsja gruboigłowa i cienkoigłowa

Biopsja to specjalistyczna metoda diagnostyczna. Pozwala określić charakter zmiany zaobserwowanej w ramach badania fizykalnego lub obrazowego. Polega na pobraniu materiału tkankowego ze zmian, które podejrzane są o nowotworzenie lub inny proces chorobowy. Próbka poddawana jest następnie analizie mikroskopowej przez patomorfologa.


Jakie są rodzaje biopsji?

Biorąc pod uwagę metodę dotarcia do podejrzanych tkanek, wyodrębniamy następujące rodzaje biopsji:

  • biopsję otwartą – tkanki pobierane są w trakcie zabiegu operacyjnego lub podczas laparoskopii
  • biopsję wycinającą – pozwala na usunięcie całej zmiany z marginesem zdrowej tkanki;
  • biopsję wiertarkową – pobranie próbki specjalnym wiertłem (trepanem), próbka ma kształt wałeczka. Badanie stosowane jest najczęściej w diagnostyce kości;
  • biopsję rysową i wyskrobiny – zdrapanie przy użyciu specjalnej łyżeczki próbki z narządu jamistego. Badanie stosowane jest najczęściej w ginekologii do analizy zmian na błonie śluzowej macicy;
  • biopsję węzła wartowniczego – nowotwory złośliwe w pierwszej kolejności dają przerzuty drogą limfatyczną do węzłów chłonnych. Biopsja węzła wartowniczego pozwala na ich wykrycie, kiedy węzły chłonne nie mają cech przerzutów;
  • biopsję endoskopową – tkankę pobiera się w czasie badań endoskopowych, jak gastroskopia, kolonoskopia.

Na tym nie kończy się lista rodzajów biopsji.


Biopsja cienkoigłowa i gruboigłowa – czym się różnią?

Biopsje przy pomocy specjalnej igły to często przeprowadzana procedura w diagnostyce zmian w piersiach, węzłach chłonnych, tarczycy, śliniankach, wątrobie i wielu innych narządach. W zależności od techniki wykonania i zastosowanego sprzętu wyróżniamy:

  • biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BAC) – próbka pobierana jest przy użyciu cienkiej igły o średnicy 0,6 mm lub 0,7 mm z wykorzystaniem podciśnienia (pociągnięcia tłoka strzykawki podłączonej do igły). Badanie pozwala na ocenę cytologiczną pobranych komórek. Wykonywana jest biopsja cienkoigłowa piersi, tarczycy, węzłów chłonnych, prostaty;
  • biopsję aspiracyjną cienkoigłową celowaną (BACC) – ten rodzaj badania dodatkowo przeprowadzany jest pod kontrolą USG. Wykonujący badanie może dokładniej określić miejsce do pobrania materiału biologicznego;
  • biopsję gruboigłową – odbywa się przy użyciu grubej igły (o szerokości około 1,5–3 mm), która pozwala na pobranie wycinka walcowatego. Igła wprowadzana jest w uprzednio nacięty skalpelem fragment skóry. Ze względu na wielkość narzędzia biopsja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym.

W przypadku biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej pobierany jest materiał komórkowy z podejrzanej zmiany, w biopsji gruboigłowej zaś cały fragment tkanki lub narządu. W pierwszym badaniu próbka poddawana jest ocenie cytologicznej, a w drugim – histopatologicznej. Biopsje celowane można wykonywać nie tylko pod kontrolą USG, ale również przy użyciu tomografu komputerowego lub rezonansu magnetycznego.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28


Mammotomia – co to za badanie?

Jedną z nowszych metod diagnostycznych stosowanych przy podejrzeniu zmian nowotworowych w piersiach jest biopsja mammotomiczna. Przeprowadza się ją przy użyciu mammotomu. Najprościej przedstawić go jako urządzenie wytwarzające próżnię z igłą z systemem rotacyjnym, które do pobrania próbki potrzebuje pojedynczego ukłucia. Zastosowanie rotacji igły wokół własnej osi pozwala na uzyskanie próbki w postaci wielu wycinków z dowolnego miejsca wokół igły biopsyjnej. Badanie to przeprowadza się pod kontrolą ultrasonograficzną i mammografii cyfrowej (tzw. stołu stereotaktycznego).


Wskazania do wykonania biopsji

Biopsja zlecana jest wówczas, gdy na podstawie objawów klinicznych i badań dodatkowych nie ma możliwości postawienia rozpoznania. Innym wskazaniem do jej przeprowadzenia jest już postawiona diagnoza, lecz do rozpoczęcia leczenia konieczne okazuje się jeszcze jej potwierdzenie w postaci badania histopatologicznego wycinka. Najczęstszym wskazaniem do wykonania biopsji jest podejrzenie zmiany nowotworowej.

Biopsja każdego narządu ma swoje odrębne szczegółowe wskazania. Przykładowo biopsję nerki przeprowadza się w przypadku wskazań do pogłębienia diagnostyki: krwiomoczu, zespołu nerczycowego, pierwotnego i wtórnego kłębuszkowego zapalenia nerek, białkomoczu. Badaniem tym ocenia się też funkcjonowanie przeszczepionej nerki. Z kolei biopsja wątroby wykonywana jest w przypadku wskazań do pogłębienia diagnostyki: alkoholowej choroby wątroby, autoimmunologicznego zapalenia wątroby, hemochromatozy, niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby, marskości żółciowej lub w celu ustalenia przyczyny nieprawidłowych wyników badań laboratoryjnych, na przykład podwyższonej aktywności enzymów wątrobowych.

Źródła
  1. A, Jeziorski, P. Rutkowski, W. Wysocki, Chirurgia onkologiczna, t. 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. B. Jarząb i wsp., Guidelines of Polish National Societies Diagnostics and Treatment of Thyroid Carcinoma 2018 Update, „Endokrynologia Polska” 2018, t. 69, nr 1, s. 34–74.

Zobacz także

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie
Diagnostyka

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.