Światowy Dzień Radiologii - podkreślamy znaczenie bezpieczeństwa medycznego pacjenta

25.06.2024

Światowy Dzień Radiologii upamiętnia Wilhelma Röntgena, który dokładnie 124 lata temu odkrył promieniowanie X będące przełomem w diagnostyce pacjentów.

Rezonans magnetyczny głowy


Obecnie radiologia należy do jednej z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Priorytetem radiologii jest diagnoza pacjenta przy możliwie najniższej dawce promieniowania. Dlatego w Światowym Dniu Radiologii podkreślamy znaczenie bezpieczeństwa medycznego pacjenta w diagnostyce obrazowej.

W LUX MED Diagnostyka stosujemy bardzo restrykcyjne wewnętrzne zasady w zakresie ograniczenia dawki promieniowania w  badaniach tomografii komputerowej. Prowadzimy stały nadzór nad dawkami w odniesieniu do dawek referencyjnych. W ciągu roku ograniczyliśmy dawki promieniowania o 30% względem poziomów referencyjnych dla najpopularniejszych badań głowy, kręgosłupa szyjnego, piersiowego i klatki piersiowej.

Badania z zakresu tomografii komputerowejrezonansu magnetycznego wykonujemy pod nadzorem ponad 200-osobowego zespołu lekarzy radiologów.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 880 90 80 

Zobacz także

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.

Badania w sedacji – przygotowanie i wskazania
Diagnostyka

Badania w sedacji – przygotowanie i wskazania

Badania w sedacji polegają na przeprowadzaniu procedur diagnostycznych lub terapeutycznych u Pacjenta, który jest w stanie obniżonej świadomości, ale nadal przytomny i zdolny do odpowiedzi na proste pytania i polecenia. Sedacja ma na celu złagodzenie lęku, zmniejszenie dyskomfortu i bólu oraz ułatwienie przeprowadzenia badania.

Jak działa środek kontrastowy? Kiedy jest podawany?
Diagnostyka

Jak działa środek kontrastowy? Kiedy jest podawany?

Środek kontrastowy to substancja wykorzystywana w diagnostyce obrazowej w celu poprawy widoczności struktur i procesów zachodzących wewnątrz ciała. Działa poprzez zwiększenie kontrastu między różnymi tkankami, co ułatwia lekarzom ocenę i diagnozowanie różnych schorzeń. Przeczytaj, na czym polega działanie kontrastu, czy każdemu można go podać i w jaki sposób organizm go eliminuje. Te i znacznie więcej informacji znajdziesz w poniższym artykule.