Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

17.11.2024

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Spis treści

Jak dochodzi do złamania nosa?
Po czym poznać, że nos jest złamany? Jakie są objawy?
Jak sprawdzić, czy nos jest złamany?
Jak umówić wizytę
Leczenie złamanego nosa
Jaki jest czas leczenia złamanego nosa?

Jak dochodzi do złamania nosa?

Złamanie nosa najczęściej występuje w wyniku bezpośredniego urazu twarzy. Do złamania kości nosowej dochodzi, gdy siła uderzenia przekracza wytrzymałość kości, co powoduje jej pęknięcie z/bez przemieszczenia. Najczęstsze przyczyny złamań nosa:

  • Uderzenia podczas aktywności fizycznej i sportów, które wymagają bliskiego kontaktu fizycznego, takich jak: piłka nożna, koszykówka, hokej, boks, MMA czy rugby. W sportach typu jazda na rowerze, deskorolce, nartach czy snowboardzie upadek na twarz również może skutkować złamaniem nosa.
  • Złamania nosa często występują u osób uczestniczących w kolizjach samochodowych, zwłaszcza gdy twarz uderza w kierownicę, deskę rozdzielczą, przednią szybę lub poduszkę powietrzną.
  • Wypadki motocyklowe i rowerowe – brak kasku lub jego niewłaściwe użycie może prowadzić do poważnych urazów twarzy, w tym złamania nosa.
  • Upadki – uderzenie twarzą o twardy przedmiot lub powierzchnię, np. w wyniku poślizgnięcia się, potknięcia lub upadku z wysokości, może spowodować złamanie nosa.
  • Uderzenie się w nos podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak schylanie się czy otwieranie drzwi, również może doprowadzić do złamania.
  • Złamanie nosa jest częstym wynikiem uderzenia pięścią w twarz podczas bójek lub napaści.

Sprawdź, na czym polega rezonans magnetyczny twarzoczaszki oraz rezonans magnetyczny głowy.

Po czym poznać, że nos jest złamany? Jakie są objawy?

Złamany nos może objawiać się na kilka sposobów, w zależności od rodzaju i siły urazu:

  1. Obrzęk i zasinienie – to najbardziej oczywiste objawy złamania. Obrzęk może pojawić się natychmiast po urazie, a zasinienie, szczególnie wokół oczu (tzw. oczy szopa), rozwija się w ciągu kilku godzin.
  2. Zniekształcenie nosa – nos może być wykrzywiony lub zdeformowany. W niektórych przypadkach można zauważyć przemieszczenie się kości nosowej.
  3. Ból – może być intensywny, szczególnie przy dotyku, oraz przy czynnościach, takich jak kichanie czy wydmuchiwanie nosa.
  4. Krwawienie z nosa – może być obfite bezpośrednio po urazie.
  5. Trudności z oddychaniem – może pojawić się uczucie zatkanego nosa z powodu obrzęku lub przemieszczenia struktur nosowych, co utrudnia oddychanie przez nos.
  6. Trzeszczenia – podczas dotykania lub poruszania nosem mogą być wyczuwalne trzeszczenia, co jest oznaką złamania.

Zobacz także: Zapalenie zatok

Jak sprawdzić, czy nos jest złamany?

Lekarz najpierw przeprowadza badanie fizykalne, aby ocenić zewnętrzne obrażenia nosa i otaczających tkanek – ocenia wygląd nosa, szukając oznak deformacji, obrzęku i zasinienia. Przeprowadza delikatne badanie palpacyjne nosa w celu oceny przemieszczenia się kości. Lekarz sprawdza, czy obie dziurki nosa są drożne, co może być utrudnione w przypadku złamania.

W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować się na wykonanie endoskopii nosa, aby dokładniej ocenić wewnętrzne uszkodzenia, takie jak przemieszczenie przegrody nosowej lub inne wewnętrzne urazy.

Cennych informacji w przypadku złamania nosa dostarczą badania obrazowe, a jednym z częściej wykonywanych jest RTG nosa. W przypadku prostego złamania nosa diagnostyka obrazowa nie zawsze jest jednak konieczna.

Tomografia komputerowa jest bardziej precyzyjna niż RTG i jest zalecana, gdy podejrzewa się bardziej skomplikowane urazy lub gdy złamanie może obejmować inne struktury twarzy. Tomografia komputerowa daje szczegółowy obraz kości i może pomóc w planowaniu ewentualnej operacji nosa.

Jeśli złamanie nosa jest podejrzewane, często zaleca się konsultację z laryngologiem lub chirurgiem plastycznym, szczególnie w przypadkach, gdy istnieje ryzyko trwałych deformacji nosa lub potrzeba przeprowadzenia repozycji kości.

Przeczytaj o tomografii komputerowej zatok i tomografii komputerowej twarzoczaszki.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Leczenie złamanego nosa

Leczenie zależy od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Jeśli złamanie jest niewielkie i nie ma przemieszczenia kości, często wystarcza leczenie objawowe, takie jak odpoczynek, unikanie wysiłku, zimne okłady i leczenie przeciwbólowe. Jeśli kość nosowa jest przemieszczona, lekarz może przeprowadzić manualną repozycję nosa, zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Jest to próba przywrócenia nosa do jego prawidłowego położenia.

W przypadku skomplikowanych złamań lub gdy repozycja manualna się nie powiedzie, może być konieczna operacja plastyczna nosa (rhinoplastyka). Po operacji nos może być unieruchomiony za pomocą opatrunku lub specjalnej szyny. Ważne jest, aby unikać urazów i nie forsować nosa przez kilka tygodni.

Zobacz także: Septoplastyka nosa

Jaki jest czas leczenia złamanego nosa?

Złamania nosa zwykle zrastają się w ciągu 4–6 tygodni, jednak pełne gojenie może trwać do kilku miesięcy. W tym czasie struktury nosowe mogą się powoli adaptować i ustalać w nowym położeniu. Ostateczny wygląd nosa po złamaniu i ewentualnej repozycji może być widoczny dopiero po kilku miesiącach, kiedy całkowicie znikną obrzęki. Najbardziej intensywny obrzęk zwykle ustępuje w ciągu 1–2 tygodni, a zasinienie znika po około 2–3 tygodniach.

Zobacz także: Plastyka kształtu nosa

Źródła
  1. D. Engelhardt, F. Sommer, J. Lindemann i wsp., Traumatology of the nose, „HNO” 2022, t. 70, nr 10, s. 751–755.
  2. S. Alvi , B. C. Patel, Nasal Fracture Reduction, StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024.
  3. T. Zatoński, Choroby nosa i zatok przynosowych, Edra Urban & Partner Sp. z o.o., Wrocław 2023.

Zobacz także

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.