Związek na odległość – jak sobie z nim poradzić? Czy jest w ogóle możliwy?
Miłość sprawia, że wszystko staje się łatwiejsze, a partner jawi się jako człowiek idealny. W pierwszych tygodniach zakochania się odległość nie ma znaczenia dla partnerów. Jednak z czasem związek na odległość może być wyzwaniem dla dwojga ludzi. Co sprzyja utrzymaniu relacji bez względu na liczbę kilometrów, jakie dzielą zakochanych? Jak radzić sobie z wyzwaniami związków na odległość?
Spis treści
Związek na odległość – czy warto?
Związki na odległość pojawiają się coraz częściej, to relacja, gdzie zakochani w sobie partnerzy żyją oddzielnie np. w innych miastach, krajach. Zdarzają się też sytuacjach, kiedy jedna z osób wykonuje specyficzny zawód, np. jest ratownikiem medycznym lub lekarzem wysyłanym na misje, żołnierzem pełniącym służbę wojskową w innym miejscu niż adres zamieszkania czy pracuje na emigracji.
Związek na odległość może być wyborem partnerów, którzy cały swój świat zbudowali w konkretnym miejscu i nie chcą się przeprowadzać. Lub może wynikać też z konieczności – wykonywanej pracy, zobowiązań w określonym miejscu zamieszkania np. chęci utrzymania kontaktu z dziećmi z wcześniejszego związku.
Współcześnie kultury się przenikają, podróże do innych miast i krajów są coraz tańsze i szybsze, co sprzyja poznawaniu nowych osób i podejmowania związków na odległość. Jednocześnie danej osobie może być trudno porzucić swój dom, kulturę, w jakiej się wychowała oraz pracę i znajomych. W takiej sytuacji para może uzgodnić kontynuowanie relacji na odległość.
Związek partnerów, którzy na co dzień nie zamieszkują w jednym gospodarstwie domowym, są czasami podyktowane koniecznością np. utrzymania rodziny i wyborem pracy za granicą, przy jednoczesnym zostawieniu rodziny w kraju pochodzenia. Takie sytuacje są często bolesne dla wszystkich członków rodziny i mogą w trwały sposób wpłynąć nie tylko na relację romantyczną, ale również na relacje rodzica z dziećmi.
Związek na odległość może być też podyktowany świadomą decyzją o byciu ze sobą w relacji, podejmowaniu wspólnych decyzji, spędzaniu wspólnie czasu, przy jednoczesnym utrzymywaniu dwóch domów. Taka sytuacja pomaga utrzymać niezależność i bardzo dużą autonomię każdego z partnerów. Ten model związku może być dla wielu osób niezrozumiały i trudny do przyjęcia, jednak część osób uważa, że takie podejście do relacji będzie najlepsze w ich sytuacji.
Wyzwania związków na odległość
Związki na odległość borykają się z różnymi wyzwaniami, które powoduje brak codziennego przebywania ze sobą partnerów. Relacja dwojga ludzi opiera się na wzajemnym zaufaniu, bliskości, wspólnych wartościach.
I to właśnie zaufanie jest bardzo ważne, kiedy partnerów dzielą kilometry. Kiedy istnieje u zakochanych przekonanie, że druga osoba jest szczera, lojalna oraz okaże wsparcie, wtedy kiedy partner będzie tego potrzebował, to pozytywnie wpływa na więzi i siłę relacji.
Wyzwaniem mogą być sytuacje, kiedy jedna z osób w związku będzie spotykać się z innymi osobami bez partnera w swoim miejscu zamieszkania lub uczestniczyć w aktywnościach i wydarzeniach bez partnera. Takie momenty mogą budzić zazdrość w drugiej stronie i podejrzenia, czy aby na pewno partner jest szczery. W takich sytuacjach ważna jest rozmowa między partnerami, ustalenie granic, na które się zgadzają, a także poznanie punktu widzenia drugiej strony na osobne spędzanie czasu czy podejmowanie aktywności, spotkań z innymi bez ukochanej osoby.
Trudnością w związku na odległość może okazać się potrzeba kontroli – nadmierne wypytywanie, sprawdzanie drugiej strony, może burzyć wypracowane zaufanie i wzbudzać irytację lub smutek partnera. Brak zaufania może zamienić związek na odległość w bardzo trudną relację opartą na wzajemnych wrzutach, zadręczaniu się, okazywaniu zazdrości czy negatywnym myśleniu o sobie. Kiedy pojawiają się wątpliwości lub sprawy, które martwią jedną z osób w zachowaniu partnera, warto podjąć rozmowę, opowiedzieć o swoich obawach i emocjach oraz starać się razem znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Wyzwaniem może okazać się również akceptacja samego faktu, że partner mieszka w innym miejscu. W sytuacji, kiedy mamy wybór, pogodzenie się, z tym, że partner lub partnera się do nas nie przeprowadzi, że wspólne spędzanie czasu ma swoje ograniczenia, że będzie wiele codziennych sytuacji, gdzie nie będzie partnera, może wywoływać smutek, złość lub żal. Decyzja o związku na odległość powinna być dobrze przemyślana. Uznanie, że pewna część życia będzie oddzielna, że niektóre codzienne oraz wyjątkowe wyzwania np. naprawa samochodu, opieka nad dziećmi, spadnie na jedną osobę, pozwala urealnić wizję związku na odległość.
Brak codziennej obecności partnera może być trudny dla osób, które potrzebują dużo fizycznej bliskości, przytulania, bardzo cenią codzienny wspólny czas. W takiej sytuacji związek na odległość będzie bardzo trudny i frustrujący, ponieważ potrzeby danej osoby będą ciągle niezaspokojone. Początkowa miłość, fascynacja, namiętność z czasem, kiedy nie ma codziennych spotkań, małych czułości i obecności drugiej strony, może się wypalić lub przerodzić w presję wywieraną na partnera, aby związek zmienił się na stacjonarny.
Z drugiej strony dla części osób bardzo atrakcyjne będą spotkania od czasu do czasu z partnerem, z którym na co dzień dzielą go/ją kilometry. Wtedy każde odwiedziny mogą być wyjątkowym czasem i pięknymi randkami. Brak codziennych interakcji może podsycać namiętność w parze oraz sprzyjać otwartości i ciekawości, oraz okazywaniu zainteresowania drugiej stronie.
Jak pielęgnować związek na odległość?
Omówcie oczekiwania
Decyzja o związku na odległość powinna być świadoma i dobrze przemyślana. Omówcie swoje oczekiwania, sprawdźcie, na co oboje jesteście gotowi, jak często chcecie się spotykać, jak takie spotkania mają wyglądać. Opowiedzcie o swoich emocjach oraz obawach, taka rozmowa może pomóc zdecydować, co będzie dla was lepsze.
Zadbajcie o wspólny czas
Ustalcie, w jaki sposób chcecie się nawzajem kontaktować, kiedy w ciągu dnia będzie czas jedynie dla drugiej strony. Z pomocą mogą przyjść różnego rodzaju komunikatory, wideo chaty, aplikacje. Dzielcie się swoją codziennością, włączajcie partnera w swoją rutynę dnia, zadbajcie o okazywanie sobie bliskości i planujcie wspólne spotkania na żywo. Warto pomyśleć o dłuższym czasie np. urlopie, który spędzicie razem. Możecie też współdzielić codzienne aktywności np. oglądać w tym samym czasie na platformie serial lub film, umówić się na gotowanie jednego dania czy głośne czytanie książki.
Pielęgnujcie dobrych wspólnych wspomnień
W każdym związku na odległość zdarzają się trudniejsze momenty, kryzysy, kiedy kilometry stają się ogromną przeszkodą. Wtedy warto wracać do dobrych, wspólnych chwil, momentów, kiedy razem byliście na kolacji, koncercie czy wyjeździe. Pomocne mogą okazać się zdjęcia, filmy, pamiątki, które kojarzą się z ukochaną osobą.
Okazujcie sobie emocje i bądźcie szczerzy
Bez względu na liczbę kilometrów szczere rozmowy sprzyjają zaufaniu i bliskości. Dlatego planujcie czas na ważne rozmowy o swoich emocjach, odczuciach, marzeniach i planach. Warto wystrzegać się dawania drugiej stronie powodów do wątpliwości i zazdrości. A kiedy pojawią się podejrzenia lub trudności w relacji – rozmawiajcie, tak aby szybko wyjaśnić sytuację i nie prowokować możliwości snucia destrukcyjnych domysłów.
Związek na odległość może być piękny, bogaty w cudowne przeżycia i bardzo silny, jednak zależy to od zaangażowania obu stron, włożonego codziennego wysiłku w pielęgnowanie więzi. Im bardziej para jest dojrzała emocjonalnie, wiążą ją wspólne sprawy, zobowiązania, tym jest większa szansa na przetrwanie relacji bez względu na liczbę kilometrów, która dzieli parę. Obecnie świat cyfrowy daje możliwość podtrzymywania relacji na odległość w o wiele prostszy sposób niż jeszcze kilkanaście lat temu. Częste spotkania na żywo, codzienny kontakt, współdzielenie swojej codzienności mimo odległości, szukanie możliwości włączania partnera w ważne wydarzenia, sprzyjają budowaniu bliskości, miłości i zaufania, co cementuje związek na odległość.
Autorka: Paulina Gaworska-Gabryś