Znieczulenia powierzchniowe, nasiękowe, przewodowe i śródwięzadłowe
Strach i ból to powody, dla których tak wielu z nas niechętnie zgłasza się do stomatologa. Tymczasem nowoczesna stomatologia umożliwia przeprowadzenie nawet bardzo skomplikowanego procesu leczenia w sposób niezwykle komfortowy i zupełnie bezbolesny.
Znieczulenie w stomatologii to podanie miejscowo środka farmakologicznego blokującego ból. Znieczulenia miejscowe to procedura medyczna najczęściej wykonywana w gabinecie stomatologicznym. Trwa od kilkunastu minut do kilku godzin, w zależności od rodzaju leku, jego stężenia i podanej ilości. Skutki znieczulenia, takie jak np. odrętwienie, mogą być odczuwalne jeszcze kilka godzin po zabiegu.
Do znieczuleń miejscowych najczęściej stosowanych w stomatologii należą:
- Znieczulenie powierzchniowe, np. znieczulenie błony śluzowej poprzez aplikację żelu znieczulającego;
- Znieczulenie nasiękowe – stosujemy wstrzykując środek znieczulający w tkanki miękkie lub pod okostną;
- Znieczulenie przewodowe, które wymaga podania środka znieczulającego w okolice nerwu, który jest odpowiedzialny za przewodzenie bodźców bólowych z danego regionu;
- Znieczulenie śródwięzadłowe stosowane jest wtedy, gdy aplikujemy środek znieczulający pomiędzy korzeń zęba a kość otaczającą korzeń.
Umów się na konsultację: Stomatolog Warszawa, Stomatolog Kraków, Stomatolog Gdańsk, Stomatolog Szczecin, Stomatolog Poznań, Stomatolog Katowice