Zmiana pracy – kiedy i z jakich powodów warto poszukać innego rozwiązania?

08.01.2023

Współczesny rynek pracy ulega ciągłym zmianom. Kilkadziesiąt lat temu większość zatrudnionych spędzała całe swoje życie zawodowe u jednego pracodawcy. Teraz osobę pracującą kilka lat dla jednego pracodawcy można nazwać pracownikiem z długim stażem, a zmiana pracy stała się czymś naturalnym, a nawet pożądanym.

Podjęcie zatrudnienia u nowego pracodawcy, nierzadko pozwala na uzyskanie większych zarobków, szybsze awansowanie, zdobycie nowego doświadczenia, a przede wszystkim rozwinięcie już posiadanych kompetencji oraz nabycie nowych umiejętności.

Kiedy powinniśmy pomyśleć o zmianie zatrudnienia? Jest kilka argumentów, które dobrze jest wziąć pod uwagę, gdy myślimy o zmianie pracy:

zmiana-pracy-kiedy-i-z-jakich-powodow-warto-poszukac-innego-rozwiazania.jpg

Spis treści

1. Staż pracy
2. Stagnacja i brak rozwoju
3. Likwidacja stanowiska lub upadek przedsiębiorstwa
4. Zła atmosfera pracy
5. Zarobki
6. Brak docenienia

1. Staż pracy

Specjaliści z psychologii zarządzania podają, że średnio po 3 latach powinna nastąpić zmiana pracy. Dlaczego? Okazuje się, że już po roku pracy u danego pracodawcy potrafimy bezbłędnie wykonywać nasze obowiązki, staliśmy się częścią zespołu i nawiązaliśmy wartościowe kontakty. Cały czas się rozwijamy i zdobywamy nowe umiejętności. Po dwóch latach jesteśmy już specjalistą w tym, co robimy. Po 3 latach pracy przestajemy się rozwijać i zawodowo stoimy w miejscu. Cóż się dzieje? Stagnacja i rutyna wkrada się do codziennych obowiązków.

2. Stagnacja i brak rozwoju

Niektórym z nas stagnacja w pracy może odpowiadać. Daje to możliwość na osiągnięcie work-life balance, czyli równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym. Jeśli jednak nie lubimy stać w miejscu, należy rozejrzeć się za nowymi możliwościami. Nie zawsze musimy zmieniać pracodawcę – możemy zmienić miejsce, np. poprzez awans wewnętrzny, jeśli w naszym miejscu pracy są przeprowadzane rekrutacje do innych działów. Innym sposobem jest poszukanie nowego pracodawcy na kolejne kilka lat. Odmienną opcją jest założenie własnej działalności, by zostać szefem dla samego siebie.
Jeśli zaczynasz się nudzić w pracy, kolejne dni nie przynoszą wyzwań, wydajność spada, a ty masz poczucie, że marnujesz swój potencjał i możliwości, nie czekaj. Zaczynaj się rozglądać za nowym miejscem pracy.

3. Likwidacja stanowiska lub upadek przedsiębiorstwa

Jeśli dostrzegasz sygnały, że przedsiębiorstwo, w którym pracujesz, nie radzi sobie najlepiej, nie czekaj na likwidację stanowiska lub upadłość twojej firmy i odpowiednio wcześniej pomyśl o zmianie pracy.

4. Zła atmosfera pracy

W pracy spędzamy średnio od 8 do 12 godzin, czyli prawie ½ doby. To duża część naszego życia i powinniśmy czuć się dobrze u swojego pracodawcy. Nie można codziennie wstawać z łóżka i zmuszać się, by pójść do biura. Nasilony stres, zniechęcenie oraz negatywne nastawienie do miejsca pracy odbije się na naszej wydajności oraz na zdrowiu. Być może problemem są nasi współpracownicy i nie widzimy możliwości polepszenia współpracy. To wyraźny sygnał, że należy rozejrzeć się za innym pracodawcą.

5. Zarobki

Jeśli masz świadomość, że inni na podobnym stanowisku zarabiają lepiej, a twój obecny szef nie widzi możliwości podwyższenia uposażenia, to nie ma powodu, aby pozostawać w złości i frustracji, lepiej zacząć aplikować w inne miejsce.

6. Brak docenienia

Jeśli podnosisz kompetencje, zwiększasz dostępność, nieustannie się szkolisz, a wyraźnie czujesz, że nikt cię nie docenia, to sygnał, który wskazuje, że zachodzi konieczność zmiany pracy.
W pewnym momencie kariery, każdego z nas zaczyna nurtować pytanie o to, czy może, potrafi i chce robić coś innego. I prawie zawsze towarzyszy nam rozterka: czy warto zaryzykować?
Myślenie o zawodowej zmianie, która faktycznie coś wniesie w nasze życie, warto zacząć od szczerej rozmowy ze sobą. Dlaczego chcę coś zmienić? Czy jest to moja decyzja? A może kaprys, ucieczka albo próba sprawdzenia własnej wartości na rynku pracy? Co mogę zyskać, a co stracić? Ile wysiłku jestem w stanie włożyć, by naprawdę coś zmienić?

Im więcej pracy włożymy w to, by poznać prawdziwe motywy, tym większa szansa, że podejmiemy w pełni świadomą i dobrą dla siebie decyzję. Bardzo łatwo bowiem ulec złudzeniu, że w innym miejscu czeka coś dużo lepszego i że inni już spróbowali, i są zadowoleni. Każda zmiana czegoś nas uczy i potrafi być bodźcem do dalszej pracy nad sobą.

Na planowaną zmianę trzeba również spojrzeć od strony kosztów, trudności i rozczarowań, które z pewnością się pojawią. Takie podsumowanie pozwoli nam uświadomić sobie koszty, które z pewnością trzeba będzie ponieść, robiąc rzeczy zupełnie lub choćby częściowo nowe, w innym, nieznanym środowisku, wśród ludzi, którzy czasem będą życzliwi i pomocni, a czasem nie.

Choć lubimy i często chcemy wierzyć w hasło, że każdy moment jest dobry, by wszystko zmienić w życiu, to nie zawsze tak jest. Nie ulegajmy namowom, sloganom i dobrze brzmiącym motywacyjnych hasłom, które najczęściej pomijają zupełnym milczeniem koszty zmiany.

Przy decyzjach dotyczących ważnych obszarów życia trzeba postawić na dużą otwartość w stosunku do siebie, ale i szczerość, by zapał nie okazał się krótkotrwały.

Jeśli wahamy się i nie umiemy podjąć samodzielnie decyzji, a rodzina i przyjaciele nie są w stanie służyć nam zawodową radą, warto skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, coacha lub psychologa.
Zmiana zatrudnienia jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu i dobrze, abyśmy mieli świadomość i przekonanie, że jest to nasza potrzeba i chęć realizacji siebie!

Autor: mgr Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska psycholog, psychoterapeuta

Źródła

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?
Psychologia

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?

„Dlaczego dostałaś czwórkę, a nie piątkę?”, „Musisz się bardziej starać, jeżeli chcesz coś osiągnąć w życiu. Z takimi ocenami Cię nigdzie nie przyjmą”, „Nie możesz iść się pobawić, niedługo idziesz na korepetycje z matematyki, a jeszcze masz przecież tyle nauki”. To tylko kilka zdań, które już od najwcześniejszych momentów edukacji dziecko może usłyszeć od swojego nadmiernie wymagającego rodzica. Współcześnie można odnieść wrażenie, że duża część dzieci od najmłodszych lat wystawiona jest na ogromną presję oczekiwań swoich opiekunów. Rodzice mogą nie być świadomi tego, w jaki sposób ta presja wpływa na rozwijającego się człowieka. Dowiedz się więcej na temat presji oczekiwań i tego, jak wpływa ona na dziecko.

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?
Psychologia

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?

Style przywiązania kształtują się we wczesnym dzieciństwie w oparciu o interakcje z głównymi opiekunami, najczęściej rodzicami. Te wzorce wpływają na sposób, w jaki budujemy relacje z innymi ludźmi w późniejszym życiu. Dowiedz się więcej na ich temat. Sprawdź, jak się kształtują i czy możliwa jest zmiana stylu przywiązania na inny.

 Jak poradzić sobie ze zdradą?
Psychologia

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Zdrada to częsty temat pojawiający się w gabinecie psychologa. Odwiedzają mnie zarówno pary, które chciałyby przepracować temat zdrady i nadal być razem, jak i osoby cierpiące po zdradzie i zakończonym związku. Nierzadko są to także pacjenci, którzy „utknęli” na którymś z etapów żałoby po zdradzie i nie potrafią zaufać ponownie. Dowiedz się więcej na temat zdrady i tego, jak sobie z nią poradzić.