Work life balance – dlaczego jest ważny?
Z badania „People at Work 2022: A Global Workforce View” wynika, że niemal co czwarty Polak – a dokładnie 23,5% ankietowanych – cierpi na wypalenie zawodowe. Powodem tego zjawiska, które staje się coraz bardziej popularne w skali globalnej, jest m.in. nadmiar obowiązków, stres i brak czasu na regenerację. Dobrym antidotum na tę bolączkę jest work life balance, czyli równowaga między obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym.
Spis treści
Work life balance – co to takiego?
Work life balance to anglojęzyczny termin, który oznacza dosłownie równowagę między pracą a życiem prywatnym. Idea ta powstała w USA w 2. połowie lat 80. ubiegłego stulecia jako reakcja na coraz większy poziom stresu oraz nacisk położony na rozwój zawodowy za wszelką cenę. Już sami przedsiębiorcy zaczęli obserwować objawy przepracowania u swoich podwładnych i spostrzegli, że stają się oni mniej produktywni, jeśli cała ich uwaga skupia się wyłącznie na życiu zawodowym.
Dziś coraz więcej ludzi – zarówno pracowników, jak i pracodawców – doskonale wie, czym jest work life balance i wciela jego zasady w życie. Utrzymanie równowagi będzie możliwe m.in. dzięki przerwom w pracy, regularnemu urlopowi wypoczynkowemu czy systemowi hybrydowemu, który łączy aktywność w biurze z pracą zdalną. Ogromne znaczenie ma również atmosfera w zespole: jeśli nie ma tam mobbingu, a przełożony traktuje podwładnych z szacunkiem i adekwatnie wynagradza ich wysiłki, pracownicy są mniej narażeni na nadmierny stres, który może nawet przerodzić się w stany lękowe.
Sprawdź, czym jest pułapka perfekcjonizmu i jak w nią nie wpaść.
Work life balance w Polsce – zmiany w Kodeksie pracy
O tym, że koncepcja work life balance ma duże znaczenie dla społeczeństwa, świadczą zmiany w Kodeksie pracy, które zostały wprowadzone w marcu 2023 r. Zgodnie z nimi jako pracownik zyskasz prawo do zwolnienia z pracy z powodu ważnych spraw rodzinnych (tzw. siły wyższej) w wymiarze 2 dni (lub 16 godzin) w roku kalendarzowym i otrzymasz za ten czas wynagrodzenie w wymiarze 50%. Oprócz tego zostanie wprowadzony bezpłatny urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni, który możesz wykorzystać na osobistą opiekę nad członkiem rodziny, który wymaga opieki. Jeśli pracujesz więcej niż 9 godzin na dobę, będzie przysługiwała Ci druga 15-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy.
Pozytywne zmiany w pracy mają zapobiegać wypaleniu zawodowemu, które zostało wpisane na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Wiele osób stawia więc pytanie, czy nowa jednostka chorobowa (kod QD85) będzie stanowiła podstawę do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Jednak Polska – podobnie jak inne kraje – ma czas, aby dostosować się do tych norm i zwolnienie e-ZLA na wypalenie zawodowe będzie można otrzymać najwcześniej w 2024 r.
Aby skutecznie chronić się przed skutkami wypalenia zawodowego i wzmocnić swoją odporność psychiczną, warto samodzielnie – lub przy wsparciu psychoterapeuty – wypracować własne zasady work life balance.
Jak wypracować work life balance?
Wypracowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym często wymaga zmiany nawyków i wprowadzenia zmian w dotychczasowym trybie życia. Aby zbudować work life balance:
- Korzystaj z urlopów i choć raz w roku udaj się na dłuższy, przynajmniej 2-tygodniowy, wypoczynek z rodziną lub przyjaciółmi.
- Nie rozmawiaj na tematy zawodowe po pracy.
- Określ swoje cele i wartości, które w każdej sytuacji będą stanowiły dla Ciebie punkt odniesienia.
- Naucz się być offline i spróbuj ograniczyć używanie smartfona i laptopa w domu.
- Poświęć więcej uwagi swoim zainteresowaniom lub znajdź nowe hobby. Pamiętaj, że nawet najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach nie są skupieni wyłącznie na pracy.
- Wprowadź do swojej codziennej rutyny rytuały relaksacyjne, takie jak: joga, ćwiczenia oddechowe czy kąpiel z olejkami aromatycznymi. Nie tylko odprężają one ciało, ale służą także samoukojeniu.
- Dbaj o dobrą organizację pracy i – szczególnie gdy pracujesz zdalnie – określ godziny i dni, które będziesz poświęcał wyłącznie rodzinie lub swoim pasjom.
- Jeśli dostrzegasz, że środowisko, w którym pracujesz, negatywnie na Ciebie działa, rozważ zmianę pracy.
Dowiedz się też, jak rozmawiać z mężczyzną na temat emocji związanych z pracą i nie tylko!
Jakie korzyści przynosi work life balance?
Work life balance przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Dla tych pierwszych oznacza przede wszystkim lepszą jakość życia, większy poziom satysfakcji z wykonywanych działań, lepszy stan zdrowia oraz mniejsze ryzyko występowania różnego rodzaju problemów psychicznych. Osoba, która lubi swoją pracę i nie czuje się nią przeciążona, będzie bardziej produktywna i z pewnością osiągnie lepsze wyniki w pracy – a to z pewnością ogromna korzyść dla przedsiębiorców!