Work life balance – dlaczego jest ważny?

25.07.2023

Z badania „People at Work 2022: A Global Workforce View” wynika, że niemal co czwarty Polak – a dokładnie 23,5% ankietowanych – cierpi na wypalenie zawodowe. Powodem tego zjawiska, które staje się coraz bardziej popularne w skali globalnej, jest m.in. nadmiar obowiązków, stres i brak czasu na regenerację. Dobrym antidotum na tę bolączkę jest work life balance, czyli równowaga między obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym.

Work-life-balance-scaled.jpeg

Spis treści

Work life balance – co to takiego?
Work life balance w Polsce – zmiany w Kodeksie pracy
Jak wypracować work life balance?
Jakie korzyści przynosi work life balance?

Work life balance – co to takiego?

Work life balance to anglojęzyczny termin, który oznacza dosłownie równowagę między pracą a życiem prywatnym. Idea ta powstała w USA w 2. połowie lat 80. ubiegłego stulecia jako reakcja na coraz większy poziom stresu oraz nacisk położony na rozwój zawodowy za wszelką cenę. Już sami przedsiębiorcy zaczęli obserwować objawy przepracowania u swoich podwładnych i spostrzegli, że stają się oni mniej produktywni, jeśli cała ich uwaga skupia się wyłącznie na życiu zawodowym.

Dziś coraz więcej ludzi – zarówno pracowników, jak i pracodawców – doskonale wie, czym jest work life balance i wciela jego zasady w życie. Utrzymanie równowagi będzie możliwe m.in. dzięki przerwom w pracy, regularnemu urlopowi wypoczynkowemu czy systemowi hybrydowemu, który łączy aktywność w biurze z pracą zdalną. Ogromne znaczenie ma również atmosfera w zespole: jeśli nie ma tam mobbingu, a przełożony traktuje podwładnych z szacunkiem i adekwatnie wynagradza ich wysiłki, pracownicy są mniej narażeni na nadmierny stres, który może nawet przerodzić się w stany lękowe.

Sprawdź, czym jest pułapka perfekcjonizmu i jak w nią nie wpaść.

Work life balance w Polsce – zmiany w Kodeksie pracy

O tym, że koncepcja work life balance ma duże znaczenie dla społeczeństwa, świadczą zmiany w Kodeksie pracy, które zostały wprowadzone w marcu 2023 r. Zgodnie z nimi jako pracownik zyskasz prawo do zwolnienia z pracy z powodu ważnych spraw rodzinnych (tzw. siły wyższej) w wymiarze 2 dni (lub 16 godzin) w roku kalendarzowym i otrzymasz za ten czas wynagrodzenie w wymiarze 50%. Oprócz tego zostanie wprowadzony bezpłatny urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni, który możesz wykorzystać na osobistą opiekę nad członkiem rodziny, który wymaga opieki. Jeśli pracujesz więcej niż 9 godzin na dobę, będzie przysługiwała Ci druga 15-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy.

Pozytywne zmiany w pracy mają zapobiegać wypaleniu zawodowemu, które zostało wpisane na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Wiele osób stawia więc pytanie, czy nowa jednostka chorobowa (kod QD85) będzie stanowiła podstawę do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Jednak Polska – podobnie jak inne kraje – ma czas, aby dostosować się do tych norm i zwolnienie e-ZLA na wypalenie zawodowe będzie można otrzymać najwcześniej w 2024 r.

Aby skutecznie chronić się przed skutkami wypalenia zawodowego i wzmocnić swoją odporność psychiczną, warto samodzielnie – lub przy wsparciu psychoterapeuty – wypracować własne zasady work life balance.

Jak wypracować work life balance?

Wypracowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym często wymaga zmiany nawyków i wprowadzenia zmian w dotychczasowym trybie życia. Aby zbudować work life balance:

  1. Korzystaj z urlopów i choć raz w roku udaj się na dłuższy, przynajmniej 2-tygodniowy, wypoczynek z rodziną lub przyjaciółmi.
  2. Nie rozmawiaj na tematy zawodowe po pracy.
  3. Określ swoje cele i wartości, które w każdej sytuacji będą stanowiły dla Ciebie punkt odniesienia.
  4. Naucz się być offline i spróbuj ograniczyć używanie smartfona i laptopa w domu.
  5. Poświęć więcej uwagi swoim zainteresowaniom lub znajdź nowe hobby. Pamiętaj, że nawet najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach nie są skupieni wyłącznie na pracy.
  6. Wprowadź do swojej codziennej rutyny rytuały relaksacyjne, takie jak: joga, ćwiczenia oddechowe czy kąpiel z olejkami aromatycznymi. Nie tylko odprężają one ciało, ale służą także samoukojeniu.
  7. Dbaj o dobrą organizację pracy i – szczególnie gdy pracujesz zdalnie – określ godziny i dni, które będziesz poświęcał wyłącznie rodzinie lub swoim pasjom.
  8. Jeśli dostrzegasz, że środowisko, w którym pracujesz, negatywnie na Ciebie działa, rozważ zmianę pracy.

Dowiedz się też, jak rozmawiać z mężczyzną na temat emocji związanych z pracą i nie tylko!

Jakie korzyści przynosi work life balance?

Work life balance przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Dla tych pierwszych oznacza przede wszystkim lepszą jakość życia, większy poziom satysfakcji z wykonywanych działań, lepszy stan zdrowia oraz mniejsze ryzyko występowania różnego rodzaju problemów psychicznych. Osoba, która lubi swoją pracę i nie czuje się nią przeciążona, będzie bardziej produktywna i z pewnością osiągnie lepsze wyniki w pracy – a to z pewnością ogromna korzyść dla przedsiębiorców!

Źródła

Bibliografia:

  1. M. Kozakiewicz, Slow life. Japoński sposób na życie w zdrowiu i długowieczność, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2020.
  2. D. Graeber, (tłum. M. Denderski), Praca bez sensu, Wydawnictwo Krytyka Polityczna, Warszawa 2019.
  3. A. Doboszyńska, Objawy chorób wewnętrznych. Podręcznik dla studentów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.


Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

Do czego prowadzi nieleczone ADHD?
Psychologia

Do czego prowadzi nieleczone ADHD?

Wiemy, że nieleczone ADHD u dorosłych oraz u dzieci zwiększa ryzyko zachorowania na choroby psychiczne i fizyczne. Potencjalnych konsekwencji jest jednak więcej. Dotyczą one już wspomnianego zdrowia psychicznego oraz fizycznego, a także uzależnień, zaburzeń snu, nadwagi i otyłości. Badania wykazują duży związek między ADHD a przestępczością i przemocą. Konsekwencje widoczne są również w życiu społecznym, obszarach pracy i edukacji.

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
CiążaPsychologia

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

Autyzm – objawy, diagnostyka i leczenie
Psychologia

Autyzm – objawy, diagnostyka i leczenie

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to szeroka gama schorzeń rozwojowych, które najczęściej diagnozowane są we wczesnym dzieciństwie między 3. a 10. rokiem życia. Dowiedz się dokładnie, na czym polega autyzm, jakie są objawy i przyczyny autyzmu, a także, jak przebiega leczenie tego zaburzenia.

Wszystkie artykuły i poradniki