Święta w czasie pandemii – jak sobie poradzić z samotnością?

21.12.2021

Wielkimi krokami zbliżamy się do Świąt Bożego Narodzenia, które w Polsce będziemy po raz drugi przeżywać w atmosferze pandemii wirusa COVID-19. Dowiedzieliśmy się już jakie będą restrykcje ze strony rządu odnośnie wizyt u najbliższych, znamy też odgórne zalecenia odnośnie formy spędzania tego czasu. Obserwując otoczenie wydaje się, że wiele domów, z troski o zdrowie ich domowników – niezależnie od tego, jak daleko idące będą restrykcje rządu – i tak pozostanie zamkniętych. Trudno się dziwić. Finalnie, część z nas spędzi ten czas w samotności. Co zrobić, aby przeżyć te święta w maksymalnie świątecznej, ciepłej i radosnej atmosferze, pomimo potencjalnej możliwości, że spędzimy je samotnie – bez fizycznej obecności najbliższych?

swieta-w-czasie-pandemii-jak-sobie-poradzic-z-samotnoscia.jpg

Spis treści

Szukajmy zastępczych form kontaktu
Wirtualne albumy
Inwestujmy w komunikację emocjonalną
Powrót do przeszłości
Szukajmy innych form zaspokajania niezaspokojonych potrzeb

Szukajmy zastępczych form kontaktu

Dzięki niebywałemu skokowi technologicznemu świat się skurczył – w jednej sekundzie za pomocą komunikatorów czy aplikacji możemy połączyć się z osobą znajdującą się na drugiej części globu, w dodatku bez ponoszenia kosztów. Zaprośmy młodzież – specjalistów od podtrzymywania kontaktu za pomocą mediów społecznościowych – do dzielenia się wiedzą i umiejętnością w tym zakresie z pokoleniem ich dziadków. Co ciekawe, osoby w wieku starszym wykazują się otwartością i elastycznością w obsłudze takich urządzeń jak smartfony. Przy okazji będziemy mieli szansę na budowanie więzi pomiędzy pokoleniami. Który nastolatek nie poczuje się w takiej sytuacji doceniony jako ekspert?

Wirtualne albumy

Na chwilę obecną większość z platform służących do podtrzymywania kontaktu posiada opcję udostępniania ekranu. Poza wspólnym zaśpiewaniem kolęd czy złożeniem sobie życzeń w formie wirtualnego podzielenia się opłatkiem, możemy również wspólnie pooglądać zdjęcia, filmy. Wybierzmy te, które są dla nas najbardziej cenne z ostatniego roku, zróbmy prezentację, wyślijmy bliskim osobom w formie pamiątki. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia! 

Inwestujmy w komunikację emocjonalną

Nazywajmy to, co się dzieje wprost – brak kontaktu z bliskimi osobami na których nam zależy, w tak ważnym dla nas czasie, rodzi wiele niezaspokojonych potrzeb. Taka sytuacja generuje nieprzyjemne uczucia mówiące o tym że coś, co jest dla nas bardzo ważne, jest dla nas na ten moment niedostępne, poza zasięgiem. Odrzućmy frazesy typu: „faceci nie płaczą”, „nie bądź beksa”, „nic takiego się nie stało”, „wszystko będzie dobrze”. Może dobrze by było, żeby nasi bliscy, za którymi tęsknimi, usłyszeli wprost, jak są dla nas ważni, co czujemy w związku z ich fizyczną nieobecnością? Warto sobie zadać pytanie, co taka informacja z naszej strony mogłaby wnieść dobrego do relacji z osobą, do której zostałaby zaadresowana.

Powrót do przeszłości

Pomimo tak ogromnego skoku technologicznego, wiele osób zachowuje sentyment dla tradycyjnych form składania życzeń. I znowu – trudno się dziwić. Wszak wymaga to pamięci, poświęcenia czasu, refleksji. A tego nie robi się dla byle kogo. Pomyślmy, jak zostałoby odebrane przez drugą osobę to, że wybraliśmy się po zakup kartki, następnie udaliśmy się na pocztę z uprzednio napisanymi własnoręcznie życzeniami, kolejno odstaliśmy swoje w kolejce, a jak już dostaliśmy się do okienka, to jeszcze za wysłanie kartki zapłaciliśmy. Nie wspominając o napisaniu kilkustronicowego listu na papierze formatu A4. Aktywność ubogacająca zarówno nadawcę, jako pewnego rodzaju catharsis oraz odbiorcę, któremu z pewnością przyniesie co najmniej uśmiech na twarzy.

Szukajmy innych form zaspokajania niezaspokojonych potrzeb

Są ludzie, którzy potrzebują kontaktu z drugą osobą i jest to dla nich jedyna forma ukojenia poczucia osamotnienia. Dla takich osób, wyśmienitą okazją może być zaangażowanie się w pomoc potrzebującym. Na obecny moment w akcjach charytatywnych jest z czego wybierać: organizowanie zbiórek odzieży czy pieniędzy, pomoc przy rozdawaniu obiadów dla bezdomnych, Szlachetna Paczka, oddawanie krwi i wiele innych. Taka forma aktywności z pewnością pozytywnie wpłynie na poczucia osamotnienia poprzez dostarczenie przyjemnych uczuć oraz zaspokojenie potrzeb dotyczących przynależenia do wspólnoty.

Czas świąteczny kojarzy się z czasem, w którym zaspokajamy podstawowe potrzeby dotyczące zarówno więzi z innymi, jak i z samym sobą. Jako, że jesteśmy istotami zmysłowymi, alternatywne formy komunikacji nie zastąpią kontaktu z drugim człowiekiem w pełni – nie dotkniemy się, nie poczujemy zapachu. Są jednak pozytywne aspekty – zobaczymy, usłyszymy, poznamy. Nie pozostanie to bez znaczenia dla nikogo, a już zwłaszcza dla osób, którym mogłaby doskwierać w tym czasie samotność. Warto przy tym zauważyć, że tego rodzaju działania mogą być wykonywane nie tylko od święta, ale również na co dzień.

Autor: Marcin Kuszyński

Źródła

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?
Psychologia

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?

„Dlaczego dostałaś czwórkę, a nie piątkę?”, „Musisz się bardziej starać, jeżeli chcesz coś osiągnąć w życiu. Z takimi ocenami Cię nigdzie nie przyjmą”, „Nie możesz iść się pobawić, niedługo idziesz na korepetycje z matematyki, a jeszcze masz przecież tyle nauki”. To tylko kilka zdań, które już od najwcześniejszych momentów edukacji dziecko może usłyszeć od swojego nadmiernie wymagającego rodzica. Współcześnie można odnieść wrażenie, że duża część dzieci od najmłodszych lat wystawiona jest na ogromną presję oczekiwań swoich opiekunów. Rodzice mogą nie być świadomi tego, w jaki sposób ta presja wpływa na rozwijającego się człowieka. Dowiedz się więcej na temat presji oczekiwań i tego, jak wpływa ona na dziecko.

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?
Psychologia

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?

Style przywiązania kształtują się we wczesnym dzieciństwie w oparciu o interakcje z głównymi opiekunami, najczęściej rodzicami. Te wzorce wpływają na sposób, w jaki budujemy relacje z innymi ludźmi w późniejszym życiu. Dowiedz się więcej na ich temat. Sprawdź, jak się kształtują i czy możliwa jest zmiana stylu przywiązania na inny.

 Jak poradzić sobie ze zdradą?
Psychologia

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Zdrada to częsty temat pojawiający się w gabinecie psychologa. Odwiedzają mnie zarówno pary, które chciałyby przepracować temat zdrady i nadal być razem, jak i osoby cierpiące po zdradzie i zakończonym związku. Nierzadko są to także pacjenci, którzy „utknęli” na którymś z etapów żałoby po zdradzie i nie potrafią zaufać ponownie. Dowiedz się więcej na temat zdrady i tego, jak sobie z nią poradzić.