Pracoholizm, co oznacza, jakie są jego przyczyny, objawy oraz formy leczenia?

23.05.2023

Termin „pracoholizm” został po raz pierwszy użyty w 1971 roku przez amerykańskiego psychologa Wayne’a E. Oatesa w książce „Confessions of a Workaholic: The Facts About Work Addiction”. Pracoholizm został zdefiniowany, jako „przymus lub niekontrolowana potrzeba nieustannej pracy”.

Według Scotta, Moore’a i Miceli (1997) istnieją trzy główne cechy pracoholików:

  • Spędzają dużo czasu na czynnościach zawodowych.
  • Są zajęci pracą, nawet poza godzinami pracy.
  • Pracują więcej, niż się od nich oczekuje, aby ukończyć swoje zadania.

Pracoholik jest także określany jako ktoś „kto pracuje kompulsywnie” lub jest „uzależniony od pracy”.

pracoholizm-co-oznacza-jakie-sa-jego-przyczyny-objawy-oraz-formy-leczenia.jpg

Spis treści

Jakie są główne przyczyny pracoholizmu?
Pracoholizm w Polsce i na świecie
Pracoholizm – test
Jak wygląda leczenie pracoholizmu?

Jakie są główne przyczyny pracoholizmu?

Cechy psychologiczne mogą odgrywać kluczową rolę w pracoholizmie. Specjaliści uważają, że perfekcjoniści, osoby narcystyczne i osoby z niską samooceną mogą mieć skłonność do obsesyjnego oddania się pracy. Pracoholicy, którzy szukają aprobaty, mogą nadmiernie skupiać się na pracy, ponieważ jest to społecznie akceptowalny sposób na uzyskanie aprobaty i szacunku.
Kolejną przyczyną mogą być uwarunkowania biologiczne, środowisko rodzinne oraz wychowanie. Stresujące dzieciństwo, przejęcie w młodym wieku obowiązków rodziców może być przyczyną pracoholizmu. Pracoholicy mogli w przeszłości doświadczać niewystarczających relacji w rodzinie, w których ich potrzeby były niezaspokojone lub sytuacji, w których miłość była uwarunkowana wydajnością. Praca może stać się mechanizmem kompensacyjnym pomagającym zrównoważyć emocje, zastąpić nieprzyjemne uczucia i osiągnąć poczucie satysfakcjonującego życia.

Jakie są objawy pracoholizmu?

  • Praca przez długie godziny, wykraczająca poza oczekiwania lub potrzeby.
  • Ciągłe myśli i rozmowy o obowiązkach zawodowych podczas prób zaangażowania się w inne czynności dnia codziennego.
  • Podporządkowywanie życia pod pracę.
  • Celowe lub nieumyślne nadawanie priorytetu pracy nad innymi podstawowymi potrzebami, jak odpowiednia ilość snu, ćwiczeń, dobrego odżywiania, spędzania czasu z innymi.
  • Brak znaczących zdrowych relacji lub hobby.
  • Utrata przyjemności z zadań niezwiązanych z pracą, spowodowana uczuciem zbytniego zaabsorbowania, by być w pełni zaangażowanym. Nieumiejętność „wyłączenia się” i bycia obecnym tu i teraz.
  • Wykorzystywanie pracy do unikania lub radzenia sobie z dyskomfortem związanym z trudnościami w relacji, żalem, traumą, poczuciem winy, depresją lub ważnymi wydarzeniami życiowymi, takimi jak śmierć bliskiej osoby lub rozwód.
  • Tendencje perfekcjonistyczne, w których stawia się sobie i innym niezwykle wysokie standardy w zakresie nakładu pracy i wydajności.
  • Obsesyjne myślenie na punkcie sukcesu związanego z pracą lub niepokoju przed niepowodzeniem w pracy.

Pracoholizm w Polsce i na świecie

Według najnowszych badań CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej) wynika, że zagrożenie pracoholizmem dotyczy 11% Polaków (ponad 2,5 mln). Grupą wiekową, która jest najbardziej narażona na uzależnienie są młode osoby w wieku 25-44 lat. 48% Amerykanów uważa się za pracoholików. Ale tylko 28% z nich twierdzi, że tak ciężko pracuje z powodu konieczności finansowej. Co więcej, przeciętny Amerykanin pracuje 4 godziny tygodniowo za darmo i spędza dodatkowe 4 godziny tygodniowo tylko myśląc o pracy. Jednak artykuł autorstwa Grifiths, Lisha i Sussman (2011) wskazuje, że tylko ok. 10% amerykańskich pracowników rzeczywiście jest uzależnionych od pracy.

Psychoterapia indywidualna

Według badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, które objęło 2000 pracowników, aż 40% uważa, że nie potrafi oddzielić życia prywatnego od pracy – i aż jedna trzecia respondentów uważa, że zostałaby przez innych uznana za pracoholika.

Ogólnokrajowe badanie w Norwegii wykazało, że rozpowszechnienie pracoholizmu wynosi 8,3% wśród pracowników w tym kraju.

Japonia słynie z etyki pracy, ale także z tendencji do pracoholizmu. Karoshi, czyli „śmierć z przepracowania” jest częstym zjawiskiem w Japonii i wiąże się z atakami serca, udarami, głodówkami, a nawet samobójstwami. Według Narodowej Rady Obrony Ofiar Karoshi, szacunkowa liczba japońskich robotników, którzy przepracowują się na śmierć, wynosi około 10 000 rocznie.

Pracoholizm – test

Uwaga! Poniższy test ma charakter poglądowy i nie jest testem psychologicznym.

Opowiedz na poniższe pytania używając odpowiedzi: Nigdy / Rzadko / Czasami / Często / Zawsze:

  • Zastanawiam się, jak mogę poświęcić więcej czasu na pracę.
  • Spędzam znacznie więcej czasu w pracy, niż początkowo planowałem/planowałam.
  • Pracuję, aby zmniejszyć poczucie winy, niepokoju i bezradności.
  • W przeszłości osoby z mojego otoczenia powtarzały, abym ograniczał/ograniczała pracę, nie słuchałem/słuchałam ich.
  • Stresuję się, gdy nie mogę pracować.
  • Przedkładam pracę nad hobby, zajęcia rekreacyjne i ćwiczenia.
  • Pracuję tak dużo, że negatywnie wpłynęło to na moje zdrowie.

Jeśli opowiadając na pytania, udzielono odpowiedzi „często” lub „zawsze” na co najmniej 4 z 7 powyższych stwierdzeń oraz uważasz, że masz trudność z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego zaleca się konsultację z lekarzem psychiatrą lub psychologiem. 

Jak wygląda leczenie pracoholizmu?

Osobom, które cechują się myśleniem obsesyjnym na punkcie pracy (tj. pracy kompulsywnej) oraz spędzaniem wyjątkowych ilości godzin w pracy (tj. pracy w nadmiarze), zaleca się psychoterapię indywidualną. Polecane nurty – terapia Poznawczo-Behawioralna (CBT), terapia schematów. Zalecane jest także kompleksowe holistyczne podejście, które skupia się na zdrowej diecie, ćwiczeniach, poprawie jakości snu, technikach relaksacyjnych, technikach oddechowych, radzeniu sobie ze stresem oraz treningu asertywności. (Holland, 2007) .

Zgłębianie koncepcji samoopieki i pomaganie Pacjentowi w opracowywaniu strategii prowadzenia zrównoważonego stylu życia może pomóc w rozwijaniu poczucia wewnętrznego spełnienia, spokoju i wyciszenia umysłu.

Autor: Kamil Chludziński

Źródła

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

hipotomia co to jest-metody leczenia.jpg
Psychologia

Jak zachowuje się osoba z hipomanią? Metody leczenia

Hipomania to „lekka mania”, co oznacza, że istnieje wiele takich samych objawów, nie występują one jednak w takim samym, szokującym stopniu. Osoby w epizodzie maniakalnym często odczuwają euforię lub zwiększoną drażliwość. Towarzyszy im również podwyższona energia i aktywność. Mają dużo pomysłów i planów, które mimo gonitwy myśli i tendencji do rozpraszania, udaje im się czasem realizować. Zdolność oceny sytuacji u osób z hipomanią ulega pogorszeniu, co może prowadzić do podejmowania ryzykownych zachowań (takich jak nadużywanie alkoholu i/ lub substancji psychoaktywnych, ryzykownych kontaktów seksualnych czy nadmiernego wydawania pieniędzy). Dowiedz się więcej o tym zaburzeniu. Poznaj metody leczenia.

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?
Psychologia

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?

„Dlaczego dostałaś czwórkę, a nie piątkę?”, „Musisz się bardziej starać, jeżeli chcesz coś osiągnąć w życiu. Z takimi ocenami Cię nigdzie nie przyjmą”, „Nie możesz iść się pobawić, niedługo idziesz na korepetycje z matematyki, a jeszcze masz przecież tyle nauki”. To tylko kilka zdań, które już od najwcześniejszych momentów edukacji dziecko może usłyszeć od swojego nadmiernie wymagającego rodzica. Współcześnie można odnieść wrażenie, że duża część dzieci od najmłodszych lat wystawiona jest na ogromną presję oczekiwań swoich opiekunów. Rodzice mogą nie być świadomi tego, w jaki sposób ta presja wpływa na rozwijającego się człowieka. Dowiedz się więcej na temat presji oczekiwań i tego, jak wpływa ona na dziecko.

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?
Psychologia

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?

Style przywiązania kształtują się we wczesnym dzieciństwie w oparciu o interakcje z głównymi opiekunami, najczęściej rodzicami. Te wzorce wpływają na sposób, w jaki budujemy relacje z innymi ludźmi w późniejszym życiu. Dowiedz się więcej na ich temat. Sprawdź, jak się kształtują i czy możliwa jest zmiana stylu przywiązania na inny.