Nerwoból w klatce piersiowej – jak odróżnić go od zawału serca? Co może oznaczać?

24.07.2024

Ból w klatce piersiowej to niepokojący objaw, który może mieć różne przyczyny – od nerwobólu po poważne schorzenia sercowo-naczyniowe. Rozróżnienie tych dwóch stanów to ważna umiejętność, która może uratować życie. Sprawdź, jak odróżnić nerwoból w klatce piersiowej od zawału serca, na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę oraz jakie badania warto wykonać.

Nerwoból w klatce piersiowej – jak odróżnić go od zawału serca? Co może oznaczać?

Spis treści

Nerwoból w klatce piersiowej – czym jest, jakie daje objawy?
Przyczyny nerwobólu w klatce piersiowej
Jak odróżnić nerwoból od zawału serca?
Diagnostyka różnicowa bólu w klatce piersiowej
Czy nerwoból sam przejdzie? Postępowanie w przypadku nerwobólu w klatce piersiowej

Nerwoból w klatce piersiowej – czym jest, jakie daje objawy?

Nerwoból, zwany również neuralgią, to dolegliwość wywoływana przez podrażnienie lub uszkodzenie nerwu znajdującego się w danej okolicy. Ten typ bólu może pojawiać się nagle i być na tyle silny, że przypomina zawał serca. Symptomy nerwobólu są jednak nieco inne.

Objawy nerwobólu w klatce piersiowej

Nerwoból w klatce to kłujący, palący, a nawet rozdzierający ból, który nasila się przy dotyku, wdechu, śmiechu, a nawet przełykaniu. Jest umiejscowiony jednostronnie i łatwy do zlokalizowania, np. wzdłuż linii żeber. Występuje po lewej lub prawej stronie klatki piersiowej. Często towarzyszy mu również miejscowe uczucie drętwienia lub mrowienia. W przypadku wątpliwości warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub kardiologiem.

Przyczyny nerwobólu w klatce piersiowej

Nerwobóle w klatce piersiowej mogą mieć różne przyczyny. Należą do nich m.in.: przebyty uraz, półpasiec, choroby nowotworowe powodujące ucisk na nerwy, a nawet ciąża. Dolegliwości mogą również pojawić się po przebytych zabiegach medycznych, np. intubacji dotchawiczej (umieszczeniu w tchawicy rurki zapewniającej drożność dróg oddechowych) czy mastektomii (operacji usunięcia piersi).

Konsultacja kardiologa

Jak odróżnić nerwoból od zawału serca?

Zawał mięśnia sercowego (potocznie zawał serca)to stan bezpośredniego zagrożenia życia, wynikający z  nagłego niedokrwienia mięśnia sercowego i częściowej martwicy tego narządu. Objawy zawału różnią się od nerwobólu w kilku kluczowych aspektach. W przypadku zawału serca ból w klatce piersiowej jest:

  • nagły i bardzo silny;
  • „gniotący” lub „ściskający”;
  • zlokalizowany zwykle za mostkiem, promieniujący do lewego ramienia, szyi, pleców i żuchwy;
  • utrzymujący się dłużej niż kilka minut.

Dodatkowo zawałowi serca często towarzyszą duszności, silne uczucie zmęczenia, zawroty głowy, nudności i pocenie się. Dolegliwości te nie ustępują po zażyciu nitrogliceryny lub zaprzestaniu wysiłku. Warto pamiętać, że objawy zawału serca mogą przyjmować także inną postać, np. bólu w nadbrzuszu.

Kluczowe różnice między nerwobólami a zawałem serca polegają na nasileniu bólu – w przebiegu zawału jest on zdecydowanie silniejszy niż przy nerwobólach. Te – w przeciwieństwie do dolegliwości związanych z zawałem – mogą ustąpić po zażyciu leków p/bólowych lub zaprzestaniu aktywności. Ważnym kryterium są również objawy ogólne – zawał serca często wiąże się z utratą przytomności, zaburzeniami oddychania i krążenia, czego nie obserwuje się w przypadku nerwobólów. Różnica dotyczy także progresji objawów – w zawale serca nasilają się, a przy nerwobólach pozostają na względnie stałym poziomie.

Zobacz także: Atak nerwicy. Jakie są objawy nerwicy?

Diagnostyka różnicowa bólu w klatce piersiowej

Aby właściwie zdiagnozować przyczynę bólu w klatce piersiowej, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad oraz zleca odpowiednie badania.

Wywiad lekarski

Podczas wywiadu lekarz zwraca szczególną uwagę na charakter i lokalizację bólu, czynniki nasilające lub łagodzące dolegliwości, występowanie dodatkowych objawów, takich jak duszność, zawroty głowy, nudności, przebieg choroby i wcześniejsze epizody bólu w klatce piersiowej oraz czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u pacjenta.

Wiek pacjenta może być również istotną wskazówką przy różnicowaniu bólu w klatce piersiowej. U osób poniżej 30. roku życia ból rzadko związany jest z chorobą niedokrwienną serca. Częściej wynika z nerwobólów w okolicy klatki piersiowej.

U osób starszych, obciążonych czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca czy hipercholesterolemia, ból w klatce piersiowej znacznie częściej może wskazywać na problemy z układem krążenia.

Badania diagnostyczne

Aby zdiagnozować przyczynę dolegliwości i ustalić właściwe leczenie, lekarz najczęściej zleca następujące badania:

  • badanie EKG – w celu oceny pracy serca;
  • badania laboratoryjne krwi, w tym oznaczenie markerów uszkodzenia mięśnia sercowego;
  • badania obrazowe, np. RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowa;
  • badania czynnościowe, takie jak echokardiografia serca lub próba wysiłkowa.

Czy nerwoból sam przejdzie? Postępowanie w przypadku nerwobólu w klatce piersiowej

Nie ma wątpliwości, że zawał mięśnia sercowego wymaga pilnej interwencji lekarskiej – w przypadku wystąpienia jego objawów konieczne jest niezwłoczne wezwanie pomocy pod numerem 999 lub 112. Nerwobóle natomiast są wskazaniem do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci przeprowadzenie odpowiednich badań i wdroży właściwe (najczęściej farmakologiczne) leczenie nerwobólu,

Źródła
  1. K. Sygit, Choroby układu sercowo-naczyniowego i ich prewencja, Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Kalisz 2022.
  2. C. Galler, Choroby serca i układu krążenia, Wydawnictwo Medpharm, Wrocław 2011.
  3. T. Levy, Choroby serca. Zwalczaj przyczyny, nie objawy, Oficyna Wydawnicza ABA, Warszawa 2019.
  4. G. Opolski (red.), Kardiologia. Kompendium, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.

Zobacz także

Kaszel suchy – przyczyny i skuteczne metody leczenia
Zdrowie na co dzień

Kaszel suchy – przyczyny i skuteczne metody leczenia

Kaszel to jeden z podstawowych odruchów obronnych organizmu, który pomaga pozbyć się z dróg oddechowych wszelkich zanieczyszczeń, ciał obcych czy nadmiernej ilości wydzieliny. W niektórych sytuacjach staje się jednak suchy i męczący, przez co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, skąd się bierze suchy kaszel i jak sobie z nim radzić!

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.

Eozynofile – co robić, gdy są podwyższone? Rola w organizmie
Zdrowie na co dzień

Eozynofile – co robić, gdy są podwyższone? Rola w organizmie

Eozynofile to element układu odpornościowego, który bierze udział w zwalczaniu infekcji i reakcji alergicznych. Jednak zbyt wysoki poziom tych granulocytów kwasochłonnych może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Dowiedz się, jaka jest rola eozynofilów w organizmie i o czym świadczy ich podwyższony poziom.