Nerwoból w klatce piersiowej – jak odróżnić go od zawału serca? Co może oznaczać?
Ból w klatce piersiowej to niepokojący objaw, który może mieć różne przyczyny – od nerwobólu po poważne schorzenia sercowo-naczyniowe. Rozróżnienie tych dwóch stanów to ważna umiejętność, która może uratować życie. Sprawdź, jak odróżnić nerwoból w klatce piersiowej od zawału serca, na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę oraz jakie badania warto wykonać.
Spis treści
Nerwoból w klatce piersiowej – czym jest, jakie daje objawy?
Nerwoból, zwany również neuralgią, to dolegliwość wywoływana przez podrażnienie lub uszkodzenie nerwu znajdującego się w danej okolicy. Ten typ bólu może pojawiać się nagle i być na tyle silny, że przypomina zawał serca. Symptomy nerwobólu są jednak nieco inne.
Objawy nerwobólu w klatce piersiowej
Nerwoból w klatce to kłujący, palący, a nawet rozdzierający ból, który nasila się przy dotyku, wdechu, śmiechu, a nawet przełykaniu. Jest umiejscowiony jednostronnie i łatwy do zlokalizowania, np. wzdłuż linii żeber. Występuje po lewej lub prawej stronie klatki piersiowej. Często towarzyszy mu również miejscowe uczucie drętwienia lub mrowienia. W przypadku wątpliwości warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub kardiologiem.
Przyczyny nerwobólu w klatce piersiowej
Nerwobóle w klatce piersiowej mogą mieć różne przyczyny. Należą do nich m.in.: przebyty uraz, półpasiec, choroby nowotworowe powodujące ucisk na nerwy, a nawet ciąża. Dolegliwości mogą również pojawić się po przebytych zabiegach medycznych, np. intubacji dotchawiczej (umieszczeniu w tchawicy rurki zapewniającej drożność dróg oddechowych) czy mastektomii (operacji usunięcia piersi).
Jak odróżnić nerwoból od zawału serca?
Zawał mięśnia sercowego (potocznie zawał serca)to stan bezpośredniego zagrożenia życia, wynikający z nagłego niedokrwienia mięśnia sercowego i częściowej martwicy tego narządu. Objawy zawału różnią się od nerwobólu w kilku kluczowych aspektach. W przypadku zawału serca ból w klatce piersiowej jest:
- nagły i bardzo silny;
- „gniotący” lub „ściskający”;
- zlokalizowany zwykle za mostkiem, promieniujący do lewego ramienia, szyi, pleców i żuchwy;
- utrzymujący się dłużej niż kilka minut.
Dodatkowo zawałowi serca często towarzyszą duszności, silne uczucie zmęczenia, zawroty głowy, nudności i pocenie się. Dolegliwości te nie ustępują po zażyciu nitrogliceryny lub zaprzestaniu wysiłku. Warto pamiętać, że objawy zawału serca mogą przyjmować także inną postać, np. bólu w nadbrzuszu.
Kluczowe różnice między nerwobólami a zawałem serca polegają na nasileniu bólu – w przebiegu zawału jest on zdecydowanie silniejszy niż przy nerwobólach. Te – w przeciwieństwie do dolegliwości związanych z zawałem – mogą ustąpić po zażyciu leków p/bólowych lub zaprzestaniu aktywności. Ważnym kryterium są również objawy ogólne – zawał serca często wiąże się z utratą przytomności, zaburzeniami oddychania i krążenia, czego nie obserwuje się w przypadku nerwobólów. Różnica dotyczy także progresji objawów – w zawale serca nasilają się, a przy nerwobólach pozostają na względnie stałym poziomie.
Zobacz także: Atak nerwicy. Jakie są objawy nerwicy?
Diagnostyka różnicowa bólu w klatce piersiowej
Aby właściwie zdiagnozować przyczynę bólu w klatce piersiowej, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad oraz zleca odpowiednie badania.
Wywiad lekarski
Podczas wywiadu lekarz zwraca szczególną uwagę na charakter i lokalizację bólu, czynniki nasilające lub łagodzące dolegliwości, występowanie dodatkowych objawów, takich jak duszność, zawroty głowy, nudności, przebieg choroby i wcześniejsze epizody bólu w klatce piersiowej oraz czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u pacjenta.
Wiek pacjenta może być również istotną wskazówką przy różnicowaniu bólu w klatce piersiowej. U osób poniżej 30. roku życia ból rzadko związany jest z chorobą niedokrwienną serca. Częściej wynika z nerwobólów w okolicy klatki piersiowej.
U osób starszych, obciążonych czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca czy hipercholesterolemia, ból w klatce piersiowej znacznie częściej może wskazywać na problemy z układem krążenia.
Badania diagnostyczne
Aby zdiagnozować przyczynę dolegliwości i ustalić właściwe leczenie, lekarz najczęściej zleca następujące badania:
- badanie EKG – w celu oceny pracy serca;
- badania laboratoryjne krwi, w tym oznaczenie markerów uszkodzenia mięśnia sercowego;
- badania obrazowe, np. RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowa;
- badania czynnościowe, takie jak echokardiografia serca lub próba wysiłkowa.
Czy nerwoból sam przejdzie? Postępowanie w przypadku nerwobólu w klatce piersiowej
Nie ma wątpliwości, że zawał mięśnia sercowego wymaga pilnej interwencji lekarskiej – w przypadku wystąpienia jego objawów konieczne jest niezwłoczne wezwanie pomocy pod numerem 999 lub 112. Nerwobóle natomiast są wskazaniem do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci przeprowadzenie odpowiednich badań i wdroży właściwe (najczęściej farmakologiczne) leczenie nerwobólu,