Na czym polega wybielanie zębów?

04.12.2022

Przebarwienia zębów stanowią częsty problem estetyczny a zabieg wybielania zębów jest najbardziej optymalną, zachowawczą opcją. Mechanizm wybielania polega na rozpadzie nadtlenku wodoru oraz penetracji wolnych rodników do szkliwa i do wewnątrz przebarwionej zębiny a następnie utlenianiu przebarwień. Utlenienie barwników obecnych w zębinie powoduje zmianę zabarwienia na jaśniejszą. Zabiegi wybielania przeprowadzone pod kontrolą lekarza nie powodują osłabienia struktury tkanek twardych zębów.

na czym polega wybielanie zebow.jpg

Spis treści

Istnieją dwie metody wybielania zębów – metoda gabinetowa oraz metoda nakładkowa (tzw. metoda domowa).
Wybielanie nakładkowe
Metoda wybielania gabinetowego
Wybielanie zębów leczonych endodontycznie
Wskazania do wybielania są następujące:
Przeciwwskazaniami do zabiegu są:
Należy pamiętać, że:

Istnieją dwie metody wybielania zębów – metoda gabinetowa oraz metoda nakładkowa (tzw. metoda domowa).

Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniej metody wybielania – dostosowanej do indywidualnych potrzeb i spełniającej oczekiwania pacjenta. Zabieg wybielania zębów rozpoczyna się od wnikliwej zebrania szczegółowego wywiadu medycznego (dot. m.in. stanu zdrowia, przebytych chorób, przyjmowanych leków, historii leczenia stomatologicznego), badania stanu zdrowia jamy ustnej, rozpoznania przyczyn powstawania przebarwień zębów i kwalifikacja do zabiegu i dobranie najskuteczniejszej metody wybielania. Następnie wykonywane są zabiegi higienizacyjne mające na celu usunięcie zewnątrzpochodnych przebarwień zębów i osadów. Cały proces przebiega pod czujnym okiem lekarza.

Wybielanie nakładkowe

Proces wybielania nakładkowego rozpoczyna się od wykonania specjalnej szyny, czyli nakładki w której aplikowany jest środek wybielający. W tym celu lekarz pobiera wyciski i odsyła je do pracowni techniki dentystycznej, gdzie powstają szyny. Następnie pierwszy zabieg jest wykonywany pod czujnym okiem lekarza w gabinecie. W każdą przestrzeń szyny (nakładki) aplikuje się niewielką ilość preparatu wybielającego i tak przygotowaną szynę nakłada się na łuk zębowy na określony czas. Pacjent zostaje poinformowany jak powinien stosować preparat wybielający. Posługując się wytycznym przekazanymi przez stomatologa pacjent aplikuje żel wybielający do nakładek samodzielnie w domu i umieszcza je na zębach na określony czas (najczęściej to okres kilku godzin). Cykl wybielania nakładkowego trwa ok. 2-3 tygodni. Metoda ta jest bezpieczna, efektywna i przewidywalna.

Metoda wybielania gabinetowego

Metoda zapewniająca szybkie wybielanie zębów. Podczas jednorazowego zabiegu zęby wybielane są o 7-8 odcieni w skali VITA. Polega ona na zastosowaniu stężonego żelu wybielającego i aktywowaniu go źródłem światła (m.in. lampą LED, lampą halogenową czy laserem). Całość odbywa się w gabinecie stomatologicznym i trwa około jednej godziny, a efekt jest widoczny bezpośrednio po zakończeniu zabiegu. W procesie wybielania ważna jest zasada, że im stężenie środka wybielającego jest wyższe tym czas aplikacji powinien być krótszy i liczba aplikacji mniejsza.

Istnieje możliwość połączenia tych dwóch form wybielania. Po przeprowadzonym w gabinecie zabiegu wybielania profesjonalnego pacjent otrzymuje specjalne nakładki i żel wybielający i kontynuuje proces wybielania w warunkach domowych. Pozwala to na przedłużenie efektu wybielenia zębów.

Do najczęściej spotykanych objawów niepożądanych wybielania należy nadwrażliwość pozabiegowa, która ustępuje po zastosowaniu dedykowanych preparatów.

Wybielanie zębów leczonych endodontycznie

Najczęstszym sposobem wybielania zębów uprzednio leczonych endodontycznie jest metoda wewnętrzna. Ząb przed rozpoczęciem zabiegu wybielania powinien być skontrolowany radiologicznie (wykonane zdjęcie rtg wewnątrzustne), by ustalić czy wypełnienie kanału (kanałów) jest dostatecznie szczelne na całej długości oraz czy w okolicy wierzchołka korzenia nie toczy się proces zapalny. Jeżeli jest to konieczne ząb przed wybielaniem wewnętrznym należy ponownie przeleczyć endodontycznie (tzw. reendo). Sukces wybielania wewnętrznego zależy od przyczyn zmiany zabarwienia korony zęba i jest indywidualny dla każdego przypadku. Wybielanie wewnętrzne polega na założeniu do komory zęba od strony językowej lub podniebiennej (po uprzednim częściowym usunięciu materiału wypełniającego) preparatu wybielającego, tak by działał on od strony źródła przebarwienia. Następna wizyta planowana jest za 3-4 dni. Ilość wizyt, na których wymienia się wkładki wybielające jest zależna od stopnia i przyczyn przebarwienia.

Wskazania do wybielania są następujące:

  • Rozjaśnienie zębów ze względów estetycznych.
  • Usuwanie przebarwień – zarówno tych obecnych w tkankach zębów od momentu wyrznięcia, a także pojawiających się z wiekiem.
  • Usuwanie przebarwień spowodowanych czynnikami wrodzonymi, układowymi, metabolicznymi, farmakologicznymi, urazami, fluorozą, leczeniem antybiotykami z grupy tetracyklin, przebytymi chorobami (choroba hemolityczna noworodków, żółtaczka, porfiria). 

Wybielanie zębów

Przeciwwskazaniami do zabiegu są:

  • Wiek pacjenta poniżej 18 roku życia
  • Próchnica
  • Uszkodzenia mechaniczne zębów
  • Duża ilość wypełnień oraz uzupełnień protetycznych stałych: koron, mostów lub licówek w zębach przednich
  • Nadwrażliwość zębiny znacznego stopnia
  • Zła higiena jamy ustnej
  • Stany zapalne dziąseł i przyzębia
  • Alergia lub nadwrażliwość na składniki preparatów stosowanych w wybielaniu
  • Ciąża i karmienie piersią
  • Palenie tytoniu
  • Zaburzenia czynności stawów skroniowo-żuchwowych
  • Przyjmowanie niektórych leków (m.in. leki psychotropowe, przeciwpadaczkowe, cytostatyki). 

Należy pamiętać, że:

  • Wybieleniu ulegają tylko zęby naturalne
  • Wypełnienia kompozytowe, korony, licówki oraz mosty nie ulegną wybieleniu i konieczna może być ich wymiana w celu ich dostosowania do barwy zębów naturalnych po ich wybieleniu. Wymiany takiej można dokonać po upływie dwóch tygodni od ostatniej aplikacji preparatu wybielającego, ponieważ siła wiązania systemów wiążących wypełnienie do zęba ulega zmniejszeniu w obecności utleniacza w tkankach zęba a dodatkowo kolor wybielonych zębów ulega w tym czasie stabilizacji.
  • W czasie wybielania i tuż po jego zakończeniu może wystąpić przejściowa nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne i chemiczne
  • Po zabiegu wybielania może pojawić się podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła
  • Utrzymanie efektu wybielania zależy od diety i nawyków pacjenta. 

Aby utrzymać jak najdłużej efekt wybielenia zębów należy wykonywać stomatologiczne badanie kontrolne nie rzadziej niż co 6 miesięcy, regularnie dbać o higienę jamy ustnej – usuwać złogi nazębne, stosować się do zaleceń lekarza oraz zminimalizować spożycie płynów i pokarmów zawierających barwniki.

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.