Mindfulness i medytacja - narzędzia terapii. Co warto o nich wiedzieć?

15.05.2024

Mindfulness, nazywane w języku polskim również praktyką uważności, to metoda coraz częściej wykorzystywana w psychoterapii. Trening uważności oraz medytacja mogą być bardzo pomocnymi narzędziami, które przydają się między innymi w przypadku takich problemów jak depresja, zaburzenia lękowe oraz uzależnienia.

Mindfulness.jpeg

Spis treści

Czym jest mindfulness?
Czym charakteryzuje się terapia MBCT?
Mindfulness i medytacja jako ważne narzędzia terapii
Zalety mindfulness i medytacji

Czym jest mindfulness?

Mindfulness, czyli praktykowanie uważności, definiowane jest jako celowe i świadome skierowanie swojej uwagi na „tu” i „teraz”, a więc na konkretne doznania i doświadczenia, emocje oraz odczucia. Celem jest więc skoncentrowanie się na tym, co dzieje się w chwili obecnej, zamiast wybieganie w przyszłość lub rozpamiętywanie przeszłości. Nadmierne roztrząsanie dawnych wydarzeń lub ciągłe planowanie przyszłości może być jednym z czynników wpływających na pojawienie się nastrojów depresyjnych, zaburzeń lękowych lub uzależnień. Podstawą mindfulness jest medytacja, czyli różnego rodzaju praktyki, polegające na ćwiczeniu umysłu, uspokajaniu się, a nawet na wprowadzaniu w inny stan świadomości.

Psychologia odpoczynku wskazuje na to, jak ważny jest relaks w życiu codziennym, a także zachowanie równowagi między codziennością prywatną i zawodową. Treningi uważności doskonale wpisują się w ten nurt, ponieważ ich głównym celem jest uspokojenie, zmniejszenie przeżywanego stresu i pozytywne wpływanie na codzienne doświadczenia.

Przeczytaj także: Czym jest kaszel psychogenny?

Czym charakteryzuje się terapia MBCT?

W 1979 roku powstał program MBCT (ang. mindfulness-based cognitive therapy), którego podstawą była medytacja i praktykowanie uważności. Najważniejszym celem tego programu jest zmiana pewnych poznawczych zniekształceń i skryptów umysłowych. Współcześnie psychoterapia indywidualna w takich nurtach jak poznawczo-behawioralny może opierać się również na medytacji i mindfulness, a więc na praktykowaniu uważności.

Sprawdź również, czym charakteryzuje się terapia EMDR.

Mindfulness i medytacja jako ważne narzędzia terapii

Psychoterapia indywidualna

Mindfulness jest coraz częstszym elementem terapii psychologicznych, w tym terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), dialektyczno-behawioralnej terapii (DBT) i wielu innych. Dzieje się tak ze względu na ważne cechy treningu uważności, a więc zdolność do ułatwiania samorefleksji, zwiększanie świadomości własnych myśli i uczuć oraz umożliwienie zdrowego reagowania na stresujące sytuacje. Praktykowanie uważności może pomagać także WWO, a więc osobom wysoko wrażliwym, które zwykle odczuwają wiele negatywnych skutków przebodźcowania w życiu codziennym.

Mindfulness jako jedno z narzędzi terapii psychologicznej może zmniejszać symptomy depresji, uzależnień oraz zaburzeń lękowych, a także zapobiegać nawrotom epizodów depresyjnych.  Pomaga pacjentom spojrzeć na swoje myśli i emocje z większą empatią i dystansem. Jednocześnie należy zaznaczyć, że taka forma oddziaływania może nie przynieść efektów, zwłaszcza jeśli stosowana jest jako jedyne narzędzie.

Zalety mindfulness i medytacji

Praktykowanie mindfulness pomaga pacjentom zidentyfikować i zrozumieć czynniki stresogenne w swoim życiu. Poprzez skupienie się na obecnym momencie możliwe jest uczenie się, w jaki sposób reagować na stres, jak relaksować się i co zrobić, aby bardziej skoncentrować się na „tu” i „teraz” zamiast na rozpamiętywaniu przeszłości lub przyszłości.

Dodatkowo uznaje się, że mindfulness pomaga rozwijać umiejętność obserwowania swoich emocji bez nadmiernego angażowania. W ten sposób pacjenci mogą znacznie bardziej świadomie postrzegać własne emocje i lepiej je regulować, a także korzystniej radzić sobie ze stresem (ang. coping). Poprzez zwiększenie świadomości siebie i umiejętności obserwacji bez osądzania mindfulness może również poprawić relacje z innymi. Osoby praktykujące mindfulness są bardziej skłonne do empatii, zrozumienia i akceptacji innych, co sprzyja budowaniu zdrowych relacji interpersonalnych.

Źródła
  1. A. Błaszczak, Wpływ Treningu Redukcji Stresu opartego na uważności (MBSR) na zdrowie fizyczne, „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Sectio J – Paedagogia-Psychologia”, 2018, nr 31.
  2. W. Klon, K. Waszyńska, Mindfulness w pracy profilaktycznej i terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą, „Psychiatria”, 2020, nr 17.
  3. A. Melnikov, „Rewolucja uważności” i instytucjonalizacja refleksyjności w praktykach społeczno-kulturowych,Kultura Współczesna. Teoria. Interpretacje. Praktyka”, 2020, nr 110.
  4. D. Słaba, W stronę mindfulness, „Humanistyka i Przyrodoznawstwo”, 2016, nr 22.

Zobacz także

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.