Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii

18.06.2023

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii to coroczne święto obchodzone 17 maja – na pamiątkę usunięcia w 1990 roku przez Światową Organizację Zdrowia homoseksualności z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD). Celem święta jest zwrócenie uwagi na doświadczaną przez osoby LGBT przemoc i dyskryminację (homofobię, transfobię i bifobię).

miedzynarodowy-dzien-przeciw-homofobii.jpg

Tyle na temat tego dnia mówi Wikipedia. Dlaczego jednak powstało to święto i jak w ogóle doszło do usunięcia z ICD homoseksualności? Homoseksualność przez wiele lat była traktowana jako zaburzenie psychiczne. W 1948 roku ICD-6 uznało homoseksualność (wówczas zwaną homoseksualizmem) za jedną z dewiacji seksualnych. W 1952 w ślad za ICD poszła amerykańska klasyfikacja DSM, która w swojej pierwszej edycji uznała homoseksualizm za dewiację psychiczną.

Oba te wpisy od samego początku budziły problemy zarówno wśród lekarzy, jak i naukowców. Aby móc sklasyfikować coś jako chorobę lub zaburzenie, zjawisko to powinno powodować u danej osoby dyskomfort fizyczny, psychiczny i/lub społeczny. Im dłużej zajmowano się opisywaniem przypadków orientacji seksualnej innej niż dominująca, tym bardziej utwierdzano się w przekonaniu, że żadna z istniejących orientacji seksualnych: homoseksualna, biseksualna, heteroseksualna czy aseksualna nie spełnia tych kryteriów. Osoby nieheteroseksualne mogą wprawdzie odczuwać dyskomfort psychiczny i społeczny związany ze swoją orientacją, ale nie jest to wprost wynik ich orientacji, a raczej nacisków społecznych. Dyskusje podgrzewane przez środowiska konserwatywne i purytańskie trwały aż do roku 1974, w którym Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne podjęło głosowanie nad pozostawieniem homoseksualizmu na liście dewiacji seksualnych. Ku ogromnemu zdziwieniu zarówno wnioskodawców, jak i opinii publicznej, 58% członków Towarzystwa odrzuciło wniosek i tym samym poparło wykreślenie homoseksualności z listy zaburzeń psychicznych.

Nie zakończyło to międzynarodowego sporu na temat orientacji seksualnej, jednak już w 1990 roku Międzynarodowa Organizacja Zdrowia uznała, że amerykańscy psycholodzy i psychiatrzy mieli rację. Decyzja WHO podjęta 17 maja 1990 roku ostatecznie zakończyła spór i od tego dnia świat medyczny formalnie nie powinien podejmować prób zmiany orientacji seksualnej człowieka. W 2018 roku WHO całkowicie usunęło z listy zaburzeń kategorię związaną z orientacją seksualną, w tym także z identyfikacją płciową. 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać ICD-11 – najnowsza klasyfikacja chorób i problemów zdrowotnych, w której nie będzie już (nadal diagnozowanej w Polsce) orientacji egodystonicznej – czyli niezgodnej z własnym ego.

Święto ustanowione w 2004 roku jako Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii nie przetrwało długo. Już pięć lat później jego nazwę zmieniono na Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii i Transfobii, a w 2015 roku do nazwy dodano Bifobię. Święto obchodzone jest w ponad 130 państwach, wliczając w to kilkadziesiąt państw, w których zachowania homoseksualne są karane.
Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii jest oficjalnie uznawany przez Parlament Europejski oraz przez szereg państw i innych instytucji międzynarodowych. Tego dnia odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, w tym wystawy, koncerty i debaty specjalistów.

Celem tego święta jest uwrażliwienie ludzi na problemy, z którymi nadal muszą się zmagać osoby o innej niż dominująca orientacji seksualnej i identyfikacji płciowej.
Jako Grupa LUX MED jesteśmy dumni, że nasze placówki zawsze kierują się dobrem pacjentów i najnowszą wiedzą medyczną. Z tego też powodu cieszymy się, że osoby zgłaszające się do nas po pomoc mogą czuć się w pełni bezpiecznie sobą. 

Autor: Szymon Niemiec, psycholog, coach

Źródła

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.