Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii

18.06.2023

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii to coroczne święto obchodzone 17 maja – na pamiątkę usunięcia w 1990 roku przez Światową Organizację Zdrowia homoseksualności z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD). Celem święta jest zwrócenie uwagi na doświadczaną przez osoby LGBT przemoc i dyskryminację (homofobię, transfobię i bifobię).

miedzynarodowy-dzien-przeciw-homofobii.jpg

Tyle na temat tego dnia mówi Wikipedia. Dlaczego jednak powstało to święto i jak w ogóle doszło do usunięcia z ICD homoseksualności? Homoseksualność przez wiele lat była traktowana jako zaburzenie psychiczne. W 1948 roku ICD-6 uznało homoseksualność (wówczas zwaną homoseksualizmem) za jedną z dewiacji seksualnych. W 1952 w ślad za ICD poszła amerykańska klasyfikacja DSM, która w swojej pierwszej edycji uznała homoseksualizm za dewiację psychiczną.

Oba te wpisy od samego początku budziły problemy zarówno wśród lekarzy, jak i naukowców. Aby móc sklasyfikować coś jako chorobę lub zaburzenie, zjawisko to powinno powodować u danej osoby dyskomfort fizyczny, psychiczny i/lub społeczny. Im dłużej zajmowano się opisywaniem przypadków orientacji seksualnej innej niż dominująca, tym bardziej utwierdzano się w przekonaniu, że żadna z istniejących orientacji seksualnych: homoseksualna, biseksualna, heteroseksualna czy aseksualna nie spełnia tych kryteriów. Osoby nieheteroseksualne mogą wprawdzie odczuwać dyskomfort psychiczny i społeczny związany ze swoją orientacją, ale nie jest to wprost wynik ich orientacji, a raczej nacisków społecznych. Dyskusje podgrzewane przez środowiska konserwatywne i purytańskie trwały aż do roku 1974, w którym Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne podjęło głosowanie nad pozostawieniem homoseksualizmu na liście dewiacji seksualnych. Ku ogromnemu zdziwieniu zarówno wnioskodawców, jak i opinii publicznej, 58% członków Towarzystwa odrzuciło wniosek i tym samym poparło wykreślenie homoseksualności z listy zaburzeń psychicznych.

Nie zakończyło to międzynarodowego sporu na temat orientacji seksualnej, jednak już w 1990 roku Międzynarodowa Organizacja Zdrowia uznała, że amerykańscy psycholodzy i psychiatrzy mieli rację. Decyzja WHO podjęta 17 maja 1990 roku ostatecznie zakończyła spór i od tego dnia świat medyczny formalnie nie powinien podejmować prób zmiany orientacji seksualnej człowieka. W 2018 roku WHO całkowicie usunęło z listy zaburzeń kategorię związaną z orientacją seksualną, w tym także z identyfikacją płciową. 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać ICD-11 – najnowsza klasyfikacja chorób i problemów zdrowotnych, w której nie będzie już (nadal diagnozowanej w Polsce) orientacji egodystonicznej – czyli niezgodnej z własnym ego.

Święto ustanowione w 2004 roku jako Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii nie przetrwało długo. Już pięć lat później jego nazwę zmieniono na Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii i Transfobii, a w 2015 roku do nazwy dodano Bifobię. Święto obchodzone jest w ponad 130 państwach, wliczając w to kilkadziesiąt państw, w których zachowania homoseksualne są karane.
Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii jest oficjalnie uznawany przez Parlament Europejski oraz przez szereg państw i innych instytucji międzynarodowych. Tego dnia odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, w tym wystawy, koncerty i debaty specjalistów.

Celem tego święta jest uwrażliwienie ludzi na problemy, z którymi nadal muszą się zmagać osoby o innej niż dominująca orientacji seksualnej i identyfikacji płciowej.
Jako Grupa LUX MED jesteśmy dumni, że nasze placówki zawsze kierują się dobrem pacjentów i najnowszą wiedzą medyczną. Z tego też powodu cieszymy się, że osoby zgłaszające się do nas po pomoc mogą czuć się w pełni bezpiecznie sobą. 

Autor: Szymon Niemiec, psycholog, coach

Źródła

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?
Psychologia

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?

„Trauma pokoleniowa” to określenie odnoszące się do pewnych doświadczeń lub przekonań przekazywanych z jednej generacji na drugą, wiążących się z negatywnymi konsekwencjami. W psychologii pojęcie to nazywane jest również traumą transgeneracyjną i ma związek z długotrwałym procesem, a nie z jednorazowymi sytuacjami. Czym dokładnie charakteryzuje się trauma pokoleniowa i jak wpływa na kolejne generacje? Dowiedz się więcej na ten temat.

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?
Psychologia

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?

Dorosłe dzieci alkoholików, w skrócie DDA, to osoby, które w swoim życiu mogą napotkać wiele różnego rodzaju trudności i problemów, skorelowanych z dzieciństwem oraz z doświadczeniami ze środowiska, w którym wyrastały. Jednym z poważnych problemów jest sposób nawiązywania głębszych relacji, w tym również związków romantycznych oraz przyjaźni. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda budowanie związku z osobami DDA.

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Psychologia

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?

Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.