Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii

18.06.2023

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii to coroczne święto obchodzone 17 maja – na pamiątkę usunięcia w 1990 roku przez Światową Organizację Zdrowia homoseksualności z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD). Celem święta jest zwrócenie uwagi na doświadczaną przez osoby LGBT przemoc i dyskryminację (homofobię, transfobię i bifobię).

miedzynarodowy-dzien-przeciw-homofobii.jpg

Tyle na temat tego dnia mówi Wikipedia. Dlaczego jednak powstało to święto i jak w ogóle doszło do usunięcia z ICD homoseksualności? Homoseksualność przez wiele lat była traktowana jako zaburzenie psychiczne. W 1948 roku ICD-6 uznało homoseksualność (wówczas zwaną homoseksualizmem) za jedną z dewiacji seksualnych. W 1952 w ślad za ICD poszła amerykańska klasyfikacja DSM, która w swojej pierwszej edycji uznała homoseksualizm za dewiację psychiczną.

Oba te wpisy od samego początku budziły problemy zarówno wśród lekarzy, jak i naukowców. Aby móc sklasyfikować coś jako chorobę lub zaburzenie, zjawisko to powinno powodować u danej osoby dyskomfort fizyczny, psychiczny i/lub społeczny. Im dłużej zajmowano się opisywaniem przypadków orientacji seksualnej innej niż dominująca, tym bardziej utwierdzano się w przekonaniu, że żadna z istniejących orientacji seksualnych: homoseksualna, biseksualna, heteroseksualna czy aseksualna nie spełnia tych kryteriów. Osoby nieheteroseksualne mogą wprawdzie odczuwać dyskomfort psychiczny i społeczny związany ze swoją orientacją, ale nie jest to wprost wynik ich orientacji, a raczej nacisków społecznych. Dyskusje podgrzewane przez środowiska konserwatywne i purytańskie trwały aż do roku 1974, w którym Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne podjęło głosowanie nad pozostawieniem homoseksualizmu na liście dewiacji seksualnych. Ku ogromnemu zdziwieniu zarówno wnioskodawców, jak i opinii publicznej, 58% członków Towarzystwa odrzuciło wniosek i tym samym poparło wykreślenie homoseksualności z listy zaburzeń psychicznych.

Nie zakończyło to międzynarodowego sporu na temat orientacji seksualnej, jednak już w 1990 roku Międzynarodowa Organizacja Zdrowia uznała, że amerykańscy psycholodzy i psychiatrzy mieli rację. Decyzja WHO podjęta 17 maja 1990 roku ostatecznie zakończyła spór i od tego dnia świat medyczny formalnie nie powinien podejmować prób zmiany orientacji seksualnej człowieka. W 2018 roku WHO całkowicie usunęło z listy zaburzeń kategorię związaną z orientacją seksualną, w tym także z identyfikacją płciową. 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać ICD-11 – najnowsza klasyfikacja chorób i problemów zdrowotnych, w której nie będzie już (nadal diagnozowanej w Polsce) orientacji egodystonicznej – czyli niezgodnej z własnym ego.

Święto ustanowione w 2004 roku jako Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii nie przetrwało długo. Już pięć lat później jego nazwę zmieniono na Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii i Transfobii, a w 2015 roku do nazwy dodano Bifobię. Święto obchodzone jest w ponad 130 państwach, wliczając w to kilkadziesiąt państw, w których zachowania homoseksualne są karane.
Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii jest oficjalnie uznawany przez Parlament Europejski oraz przez szereg państw i innych instytucji międzynarodowych. Tego dnia odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, w tym wystawy, koncerty i debaty specjalistów.

Celem tego święta jest uwrażliwienie ludzi na problemy, z którymi nadal muszą się zmagać osoby o innej niż dominująca orientacji seksualnej i identyfikacji płciowej.
Jako Grupa LUX MED jesteśmy dumni, że nasze placówki zawsze kierują się dobrem pacjentów i najnowszą wiedzą medyczną. Z tego też powodu cieszymy się, że osoby zgłaszające się do nas po pomoc mogą czuć się w pełni bezpiecznie sobą. 

Autor: Szymon Niemiec, psycholog, coach

Źródła

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?
Psychologia

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?

„Dlaczego dostałaś czwórkę, a nie piątkę?”, „Musisz się bardziej starać, jeżeli chcesz coś osiągnąć w życiu. Z takimi ocenami Cię nigdzie nie przyjmą”, „Nie możesz iść się pobawić, niedługo idziesz na korepetycje z matematyki, a jeszcze masz przecież tyle nauki”. To tylko kilka zdań, które już od najwcześniejszych momentów edukacji dziecko może usłyszeć od swojego nadmiernie wymagającego rodzica. Współcześnie można odnieść wrażenie, że duża część dzieci od najmłodszych lat wystawiona jest na ogromną presję oczekiwań swoich opiekunów. Rodzice mogą nie być świadomi tego, w jaki sposób ta presja wpływa na rozwijającego się człowieka. Dowiedz się więcej na temat presji oczekiwań i tego, jak wpływa ona na dziecko.

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?
Psychologia

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?

Style przywiązania kształtują się we wczesnym dzieciństwie w oparciu o interakcje z głównymi opiekunami, najczęściej rodzicami. Te wzorce wpływają na sposób, w jaki budujemy relacje z innymi ludźmi w późniejszym życiu. Dowiedz się więcej na ich temat. Sprawdź, jak się kształtują i czy możliwa jest zmiana stylu przywiązania na inny.

 Jak poradzić sobie ze zdradą?
Psychologia

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Zdrada to częsty temat pojawiający się w gabinecie psychologa. Odwiedzają mnie zarówno pary, które chciałyby przepracować temat zdrady i nadal być razem, jak i osoby cierpiące po zdradzie i zakończonym związku. Nierzadko są to także pacjenci, którzy „utknęli” na którymś z etapów żałoby po zdradzie i nie potrafią zaufać ponownie. Dowiedz się więcej na temat zdrady i tego, jak sobie z nią poradzić.