Międzynarodowy Dzień Edukacji

24.05.2023

Na świecie w XXI wieku ok. 750 mln dzieci nie umie czytać i pisać. To przerażające dane. Międzynarodowy Dzień Edukacji ma zwracać uwagę ludzi na to, że nadal są regiony świata, gdzie edukacja w ogólnie nie istnieje, albo jest na niskim poziomie. W tym dniu są m.in. organizowane zbiórki przyborów szkolnych dla dzieci z Afryki i kampanie uświadamiające społeczeństwo o tym problemie. Trzeciego grudnia 2018 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję ogłaszającą 24 stycznia Międzynarodowym Dniem Edukacji. Jest to dzień poświęcony uczeniu roli edukacji w niesieniu światowego pokoju i zrównoważonego rozwoju.

miedzynarodowy-dzien-edukacji.jpg

W dniu 30 listopada 2018 r. UNESCO, UNICEF i UN Women wraz ze Stałymi Misjami Irlandii, Nigerii, Singapuru i Państwa Katar zorganizowały spotkanie poboczne w celu stworzenia świadomości i zwiększenia impulsu dla przyjęcia rezolucji. Dnia 3.12.2018 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Rezolucję, która ustanawia dzień 24. stycznia Międzynarodowym Dniem Edukacji. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Edukacji odbył się 24.01.2019 roku w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w ramach wydarzenia współorganizowanego przez UNESCO oraz Stałe Misje Irlandii, Nigerii, Norwegii, Republiki Singapuru i Państwa Katar. Tematem tego dnia była: „Edukacja: kluczowy czynnik inkluzji i wzmocnienia społecznego”. Drugi Międzynarodowy dzień edukacji był obchodzony pod hasłem: „Uczenie się dla ludzi, planety, dobrobytu i pokoju”. Trzeci Międzynarodowy Dzień Edukacji odbył się pod tytułem „Odbudowy i przywrócenia do życia edukacji dla pokolenia COVID-19”. 

W związku z pandemią COVID-19, która w Polsce panuje od marca 2019 roku edukacja w szkołach jest zdecydowanie utrudniona. W celu zmniejszania rozpowszechniania się wirusa. Rządzący byli zmuszeni do podjęcia decyzji o wprowadzeniu nauki zdalnej. Prawie dwuletnia nauka w trybie zdalnym na wszelkich etapach edukacji, drastycznie wpłynęła na prawidłowy proces socjalizacji młodzieży. Pozbawienie możliwości prawidłowej socjalizacji nie jest jedynym minusem nauki z domu. Niestacjonarny tryb nauki negatywnie wpłynął na zdolność koncentracji uczniów. Pogorszyła się również zdolność prawidłowego zapamiętywania, a także zmniejszyła się motywacja do nauki u uczniów.

Uczniowie po powrocie do nauki stacjonarnej, ponownie adaptują się do prawidłowego funkcjonowania w murach szkolnych. Niestety w związku z występującymi trudnościami w adaptacji równocześnie pojawiają się zaburzenia na polu emocjonalnym, co często prowadzi do nastoletniej depresji. 

Dorastająca młodzież oraz dzieci są aktualnie narażone na wiele niedogodności związanych z panującą Pandemią COVID-19. W związku z czym rodzice, nauczyciele oraz osoby pracujące w zawodach związanych z opieką i nauczaniem dzieci i młodzieży powinny włożyć dwa razy więcej pracy w pomoc w zaadaptowaniu się uczniów, uczulić się na możliwość wystąpienia depresji i innych zaburzeń psychicznych oraz przede wszystkim wyposażyć się w wyrozumiałość, cierpliwość i wsparcie, którymi otoczą swoich podopiecznych. 

Autorka: Mgr Dominika Urbańczyk

Źródła

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.