Menopauza- czym jest i kiedy warto zasięgnąć pomocy specjalisty?
Menopauza jest, z biologicznego punku widzenia, normą która spotyka każdą kobietę. Stanowi etap życia, podobnie jak okres dojrzewania, cechujący się dużymi zmianami w funkcjonowaniu kobiecego organizmu, na poziomie psychicznym jak i fizycznym. W tym czasie szczególnie należy o siebie dbać. Jak? To zależy od indywidualnego doświadczania zmian, ale zawsze warto sięgnąć po pomoc specjalisty, w tym psychologa.
Menopauza, czyli klimakterium to czas przejścia organizmu w stan bezpłodności. Jest procesem naturalnym, więc warto jak najwięcej wiedzieć na ten temat, by przygotować się na nadchodzące zmiany i skutecznie sobie pomóc przy pomocy specjalistów: lekarzy ginekologów, endokrynologów, psychiatrów a także psychoterapeutów.
Spis treści
Czym jest menopauza i kiedy można się spodziewać jej nadejścia?
Kobiety zaczynają doświadczać klimakterium zazwyczaj między 45 a 55 rokiem życia, średnio jest to 50 rok życia. Czas trwania przejścia od płodności do zatrzymania cyklu reprodukcyjnego jest podzielony na kilka etapów, związanych ze zmianami hormonalnymi . Na skutek tych zmian, czyli zmniejszaniem się ilości estrogenu, rozpoczyna się szereg przemian, które objawiają się m.in.: uderzeniami gorąca, zmianami nastroju, w wyglądzie skóry nieregularnymi miesiączkami, zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób kardiologicznych, czy zmniejszeniem gęstości kości, czyli osteoporozy, dyskomfort w trakcie współżycia, infekcje. W rezultacie pojawiających się objawów ze strony ciała mogą nastąpić trudności ze snem, a jeżeli nie można się wyspać, czyli zregenerować, jesteśmy rozdrażnione, trudno się skoncentrować, mamy problemy z pamięcią, odczuwamy zmęczenie i brak energii.
Jak zadbać o swoje samopoczucie?
Z powodu następującej rewolucji w kobiecym organizmie, która u każdej kobiety przebiega z różnym nasileniem, należy być bardzo uważną na siebie, na swoje potrzeby i granice. W tym miejscu należy sprawdzić jak wygląda nasze życie. W czasie trwającej menopauzy często z jednej strony mamy więcej czasu, gdyż dzieci są już coraz bardziej samodzielne, często mamy już ustabilizowaną karierę zawodową, jednak z drugiej strony opiekujemy się rodzicami, którzy stają się coraz mniej samodzielni, to może być źródłem dużego stresu i smutku. W tym czasie możemy także doświadczać, lub oczekiwać zbliżającego się już kolejnego etapu cyklu życia rodziny, czyli syndromu pustego gniazda. Jest to czas refleksji nad związkiem, jak będzie wyglądał, gdy znów zostaniemy tylko z mężem w domu. Zmienia się także nasze ciało, to ważny czas zaopiekowania się swoją samooceną, by nie ucierpiała, bo nie jest to zupełnie potrzebne.
Menopauza jako czas samorozwoju!
Ponownie mierzymy się z rewolucją, przez którą przechodzi nasze ciało. Udało się przetrwać to co się działo z nami podczas dojrzewania, to tym bardziej uda się to teraz, gdy mamy większe doświadczenie życiowe. Możemy pozwolić sobie na dystans, którego zupełnie nie miałyśmy będąc nastolatkami, teraz to zbieranie owoców tego, co przeżyłyśmy. Zastanów się jak chciałabyś o siebie zadbać, na co masz ochotę, może to czas na nowe hobby, zrobienie czegoś, co do tej pory wydawało ci się głupie, „nie wypadało”. Wiele kobiet na tym etapie życia mówi, że nie odczuwa już takiej presji ze strony otoczenia, lub po prostu już się nią nie przejmuje. Dlatego zaczynają lepiej się bawić, w końcu wypoczywają podczas urlopu, ponieważ nie analizują nerwowo swojego wyglądu, czy będą się podobać, czy na brzuchu nie robi się jakaś „podejrzana fałdka”. Zaczynają funkcjonować w myśl zasady „nic nie muszę, wszystko mogę”. Stają się wobec siebie łagodniejsze, akceptujące, bardziej wyrozumiałe. To także może być czas na ponowne zbliżenie się do partnera, ale już na innych zasadach, takich które opierają się na tym, kim aktualnie jesteśmy i czego chcemy, albo nadszedł czas zbudowanie nowego związku. W tym miejscu należy pamiętać także o tym, że mężczyźni również przechodzą przekwitanie, zwane u nich andropauzą, jest to temat nadal rzadziej poruszany niż menopauza, a tak samo wiąże się z różnymi zmianami na poziomie ciała i psychiki. To może być czas na odbudowanie życia towarzyskiego, podupadłego z powodu codziennych obowiązków.
Jeżeli jednak czujemy, że nie potrafimy poradzić sobie z naturą reorganizującą funkcje naszego ciała, śmiało szukajmy pomocy. Bardzo istotne jest budowanie poczucia bezpieczeństwa, samoświadomości kim jesteśmy, jakie mamy zasoby, jakie ograniczenia, na kogo możemy liczyć. Konsultujmy się z lekarzami, bo być może farmakoterapia bez problemu złagodzi objawy, z którymi nie mamy przymusu się męczyć. Podobnie zadbajmy o swoją psychikę. Odczuwasz przeciążenie, zmęczenie, nagle pojawiają się lęki, odbierające spokój i stabilność? Nie ma potrzeby, aby borykać się ze swoimi myślami i stanami psychicznymi w samotności. Udajmy się do specjalisty – psychologa, psychoterapeuty. Gabinet jest doskonałymi miejscem, by przyjrzeć się sobie w spokoju, bez oceniania, bez presji czasu i otoczenia. To czas na zrobienie podsumowań tego co mamy do dyspozycji i tworzenia planów na przyszłość. Ile spotkań jest potrzebnych? Nie ma tu reguły, najważniejsze jest szczera rozmowa o swoich potrzebach z terapeutą, to pozwoli określać na jakim etapie jesteśmy, czy już możemy zakończyć proces. Potraktujmy zatem menopauzę jako bodziec do refleksji, że może warto poczynić zmiany będące dobre dla nas, , a jeżeli jesteśmy dobre dla siebie, otoczenie także na tym przy okazji skorzysta.
Autor: mgr Monika Wróbel-Harmas