Lęki – jak sobie z nimi radzić?

15.06.2023

Kto nie zaznał w życiu lęku? Chyba nie ma takiego człowieka. Lęk jest naturalną, adaptacyjną reakcją na sytuacje (bodźce) stresowe, zagrożenie. Jeśli jednak uczucie lęku utrzymuje się i powraca może stać się zaburzeniem, którym należy się zająć. Jeśli lęk utrudnia życie, pracę, ogranicza kontakty z ludźmi, powoduje wycofywanie się z życia i cierpienie emocjonalne – trzeba działać. Przede wszystkim znaleźć odpowiedniego terapeutę i/ lub  lekarza psychiatrę oraz – zdobywając wiedzę na temat zaburzeń – wypracować własne sposoby na komfortowe życie.

leki-jak-sobie-z-nimi-radzic.jpg

Spis treści

Co robić by dążyć  do emocjonalnej harmonii?
Jak obniżyć stres
Oddychanie
Dbanie o siebie i innych
Realizacja celów, zainteresowania
Kontakt z naturą 
Urealnienie

Lęk przyjmuje różne formy: zamartwianie się, ciągły niepokój, ataki paniki, myśli obsesyjne, fobie. Objawami lękowymi mogą być dolegliwości somatyczne związane z układem krążenia, oddechowym czy pokarmowym, takie jak:  bóle w klatce piersiowej, nudności, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, uderzenia gorąca czy też uczucie drętwienia i swędzenia. Stany lękowe mogą  towarzyszyć chorobom tarczycy, hipoglikemii, chorobie Alzheimera i Parkinsona. Zaburzenia lękowe mogą być również skutkiem ubocznym leków lub konsekwencją stosowania środków psychoaktywnych.

Psychoterapia indywidualna

Skuteczną terapią, która dysponuje sprawdzonymi technikami leczenia zaburzeń lękowych jest terapia poznawczo behawioralna. Przy pomocy szczegółowych, stosowanych przez terapeutę protokołów, możliwe jest zlikwidowanie reakcji lękowej i poprawa funkcjonowania. Na co dzień, poza terapią możemy zrobić wiele, aby redukować stres i tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanów lękowych. 

Co robić by dążyć  do emocjonalnej harmonii?

Przede wszystkim warto uświadomić sobie własną rolę w procesie leczenia i dochodzenia do równowagi. Własna decyzja to połowa sukcesu, następny krok to działanie, sięganie po profesjonalną pomoc i regularność w stosowaniu ćwiczeń i kształtowaniu nawyków. 

Jak obniżyć stres

Ćwiczenia fizyczne są nieodzowne, gdy chcemy  kortyzol – hormon stresu zamienić na hormony szczęścia – endorfiny. Wybór ćwiczeń zależy od preferencji – kolarstwo, biegi, joga, taniec. Wybierz to co lubisz. Spokojne ćwiczenia rozciągające lub trening w domu też przyniesie efekt.

Modne i propagowane obecnie techniki uważności, ćwiczenia medytacyjne i metody relaksacyjne maja wspólny mianownik – pozwalają na poprawę zdrowia i kondycji emocjonalnej: dobrze działają na serce, mózg, układ trawienny, polepszają koncentrację, zmniejszają stres i objawy lękowe, poprawiają jakość snu, spowalniają starzenie się. 

Oddychanie

Nauczenie się spokojnego, głębokiego oddychania daje możliwość szybkiego reagowania w sytuacjach stresowych – gdy zalewa nas fala emocji, zbliżamy się do granicy paniki, czujemy chwilową niemoc spowodowaną lękiem. Kilkanaście głębokich, dotleniających oddechów dziennie, to podstawa ćwiczeń antystresowych. Trening oddechowy zapewnia równowagę hormonalną, działa pozytywnie na płuca, serce i oczywiście mózg.

Dbanie o siebie i innych

Dla osób wrażliwych, często zmagających się z lękiem, niezbędne jest prowadzenie regularnego trybu życia, zdrowa dieta, ale też dbanie o własny rozwój i relacje z innymi. Co może być lepszym lekiem niż udane relacje przyjacielskie, partnerskie, rodzinne? Bliskość, dzielenie się przeżyciami z ludźmi, którym możemy zaufać jest fundamentem zdrowia.

Bądź otwarty na innych, okazuj zainteresowanie, doceniaj. Współczucie i empatia wobec innych, a także wobec siebie, pomagają w drodze od niszczącego krytycyzmu do akceptacji siebie. 

Realizacja celów, zainteresowania

Aktywność życiowa ukierunkowana na realizację celów i pasji, od małych do wielkich, to panaceum na troski. Pisanie dziennika, uczenie się języków obcych czy inne wciągające hobby odgrywa niebagatelną  rolę w obniżaniu napięcia i niwelowaniu lęków. 

Kontakt z naturą 

Uważny, powolny spacer po lesie to świetny sposób na odstresowanie – forma terapii naturalnej. Pochylanie się nad roślinami, obserwowanie życia owadów, nieśpieszne podglądanie przyrody wpływa na wyciszenie emocji. Kontakt z przyrodą wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu, obniża ciśnienie krwi, redukuje niepokój. Jeśli najbliższy las jest daleko, idź do parku, do własnego ogródka lub skup się na roślinach, które masz w domu. 

Urealnienie

Warto pamiętać, że dobrym sposobem na lęk i niepokojące myśli, które wydają się prawdziwe, jest zderzenie ich z rzeczywistością i faktami. Pomaga również obserwacja i akceptacja lęku jako elementu życia psychicznego oraz świadomość jego przemijalności. Do równowagi emocjonalnej prowadzi też uważne działanie w codziennym życiu, a także na polu zainteresowań i życiowych pasji. 

Autorka: Mgr Monika Ziółkowska – psycholog

Źródła

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

Do czego prowadzi nieleczone ADHD?
Psychologia

Do czego prowadzi nieleczone ADHD?

Wiemy, że nieleczone ADHD u dorosłych oraz u dzieci zwiększa ryzyko zachorowania na choroby psychiczne i fizyczne. Potencjalnych konsekwencji jest jednak więcej. Dotyczą one już wspomnianego zdrowia psychicznego oraz fizycznego, a także uzależnień, zaburzeń snu, nadwagi i otyłości. Badania wykazują duży związek między ADHD a przestępczością i przemocą. Konsekwencje widoczne są również w życiu społecznym, obszarach pracy i edukacji.

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
CiążaPsychologia

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

Autyzm – objawy, diagnostyka i leczenie
Psychologia

Autyzm – objawy, diagnostyka i leczenie

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to szeroka gama schorzeń rozwojowych, które najczęściej diagnozowane są we wczesnym dzieciństwie między 3. a 10. rokiem życia. Dowiedz się dokładnie, na czym polega autyzm, jakie są objawy i przyczyny autyzmu, a także, jak przebiega leczenie tego zaburzenia.

Wszystkie artykuły i poradniki