Laserowa korekcja wzroku – wskazania, przeciwwskazania, przebieg zabiegu
Laserowa korekcja wzroku, znana również jako zabieg laserowej korekcji wady wzroku, jest procedurą chirurgiczną, która ma na celu poprawę ostrości wzroku u osób z wadami refrakcji. Dzięki temu istnieje szansa, aby odzyskać pełną ostrość widzenia bez konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Sprawdź, jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu i jak wygląda sama procedura.
Spis treści
Czym jest laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to procedura chirurgiczna, która ma na celu poprawę ostrości wzroku u osób z wadami refrakcji, takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Likwidowanie zaburzeń widzenia jest możliwe dzięki precyzyjnemu laserowi, który kształtuje rogówkę, koryguje nieprawidłową refrakcję (załamanie) światła i przywraca właściwe ogniskowanie obrazu na siatkówce oka.
Kto powinien poddać się laserowej korekcji wzroku? Wskazania
Wskazaniem do korekcji laserowej są przede wszystkim zaburzenia wzroku, czyli błędne proporcje w budowie oka. Nowoczesnemu zabiegowi może poddać się każda osoba między 20. a 60 r.ż., która od co najmniej roku ma ustabilizowaną wadę wzroku i pomyślnie przeszła procedurę kwalifikacyjną, przeprowadzoną przez lekarza okulistę.
Za pomocą lasera można wyeliminować następujące wady w określonych stopniach zaawansowania:
- astygmatyzm (do 5 dioptrii), czyli schorzenie polegające na zaburzonej symetrii obrotowej układu optycznego;
- krótkowzroczność (od -0,5 do -10 dioptrii), czyli stan, w którym Pacjent źle widzi przedmioty obserwowane z większej odległości;
- nadwzroczność (od +0,5 do +6 dioptrii) – to sytuacja, w której dochodzi do zaburzenia ostrości widzenia z bliska, a w miarę rozwoju wady również z daleka.
Przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku
Chociaż zabieg laserowej korekcji wzroku jest stosunkowo bezpieczny i skuteczny, istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą dyskwalifikować pacjenta jako kandydata do tego rodzaju operacji. Należą do nich:
- ciąża i karmienie piersią – zachodzące w tym okresie zmiany hormonalne mogą wpływać na wynik operacji i powrót do zdrowia;
- choroby oczu – niektóre schorzenia oczu, takie jak zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej, mogą stanowić przeciwwskazanie do zabiegu;
- choroby ogólnoustrojowe, a wśród nich m.in. choroby tarczycy i cukrzyca;
- niepełnoletność lub zbyt zaawansowany wiek – zabieg jest przeznaczony dla osób pełnoletnich. Nie wykonuje się go u dzieci ani u osób starszych.
Przed wykonaniem zabiegu każdy pacjent musi przejść przez szczegółowe badania, a ich wynik ma wpływ na wybór metody laserowej korekcji wzroku.
Jakie są metody laserowej korekcji wzroku?
Istnieją różne metody laserowej korekcji wzroku. Lekarze używają dwóch podstawowych typów laserów:
- laser excimerowy – główne narzędzie używane do właściwej korekcji wady wzroku. Emituje on wiązkę ultrafioletowego światła, które precyzyjnie usuwa mikroskopijne warstwy rogówki, zmienia jej kształt i przywraca odpowiednie ogniskowanie światła;
- laser femtosekundowy, czyli zaawansowane urządzenie, używane do tworzenia precyzyjnych cięć w rogówce w celu poprawienia refrakcji światła.
Wykorzystanie tych narzędzi pozwala na korygowanie nawet bardzo dużych wad i może się odbyć u Pacjentów z bardzo cienką rogówką. Dzięki nowoczesnym metodom koryguje się krótkowzroczność nawet do -10 dioptrii oraz astygmatyzm krótkowzroczny. Współczesne technologie pozwalają także na laserową korekcję starczowzroczności, która rozwija się u osób po 40. roku życia.
Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku?
Zabieg laserowej korekcji wzroku jest zazwyczaj przeprowadzany w kilku krokach.
1. Konsultacja przedoperacyjna
Przed przystąpieniem do zabiegu Pacjent spotyka się z lekarzem okulistą, który przeprowadza szczegółowe badanie wzroku i kwalifikuje do zabiegu. Podczas konsultacji lekarz omawia również oczekiwania pacjenta oraz wyjaśnia cały proces zabiegu i potencjalne ryzyko.
2. Przygotowanie oka
Przed rozpoczęciem zabiegu, pacjentowi podaje się krople znieczulające, które mają na celu złagodzenie dyskomfortu. Następnie oko jest przygotowywane poprzez usunięcie warstwy rogówki za pomocą specjalnego narzędzia, zwanego mikrokeratomem lub laserem femtosekundowym.
3. Korekcja za pomocą lasera
Po przygotowaniu oka lekarz przystępuje do właściwej korekcji za pomocą lasera. W zależności od rodzaju wady wzroku używany jest odpowiedni laser, który precyzyjnie modeluje kształt rogówki. Procedura jest zazwyczaj szybka i trwa kilka minut.
4. Wkładanie soczewki kontaktowej
Po zakończeniu zabiegu lekarz umieszcza na oku pacjenta opatrunkową soczewkę kontaktową, która pomaga w gojeniu rogówki i chroni ją przed zewnętrznymi czynnikami.
5. Okres rekonwalescencji
Po zabiegu Pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących okresu rekonwalescencji, który zazwyczaj wynosi kilka dni lub tygodni. W tym czasie wzrok stopniowo się poprawia.
Efekt zabiegu laserowej korekcji wzroku zazwyczaj jest trwały, co oznacza, że pacjent nie będzie musiał korzystać z okularów lub soczewek kontaktowych po przeprowadzeniu procedury. Jednak ostrość widzenia na ogół pogarsza się w starszym wieku, dlatego wizyty u optometrysty mogą być jeszcze konieczne.