Kto powinien stosować marihuanę medyczną?
Konopie medyczne stosowane są jako terapia modyfikująca przebieg choroby, której celem jest uwolnienie od cierpienia przy jednoczesnej poprawie funkcjonowania i ogólnej jakości życia pacjenta. Mogą być pomocne w kontrolowaniu pierwotnych i wtórnych objawów różnych schorzeń, a zatem mogą być postrzegane jako terapia modyfikująca przebieg choroby.
Spis treści
Powszechnie stosowane wskazania i zastosowania leczenia uzupełniającego lekami z konopi indyjskich to:
Przewlekły i neuropatyczny ból
Wykazano, że kannabinoidy mogą skutecznie łagodzić bóle neuropatyczne związane z cukrzycą, chemioterapią, pourazowe i związane z HIV.
Stwardnienie rozsiane
Kannabinoidy okazały się skuteczne w zwalczaniu ośrodkowego bólu nerwowego i bolesnej spastyczności u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i mogą powodować zmniejszenie natężenia i częstotliwości występowania spastyczności.
Ból nowotworowy
Pacjenci, u których działanie opioidów nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów, często korzystają dodatkowo z konopi medycznych.
Padaczka
Wyniki kilku badań RCT wskazują, że w szczególności CBD jest w stanie znacznie zmniejszyć częstość ataków u dzieci z farmakoopornymi postaciami padaczki, takimi jak zespół Lennoxa-Gastauta lub zespół Draveta. Terapia ta była również z powodzeniem stosowana w Polsce
Nudności i wymioty wywołane chemioterapii
Ze względu na działanie przeciwwymiotne THC może łagodzić nudności i wymioty u pacjentów otrzymujących chemioterapię.
Ograniczenie stosowania opioidów
Leki konopne i opioidy rozwijają synergię, gdy są przyjmowane jednocześnie, co może prowadzić do ograniczenia stosowanych dawek opioidów. Ponadto można spodziewać się bardziej korzystnego profilu działań niepożądanych przy ich łącznym stosowaniu, co może pozytywnie wpłynąć na przestrzeganie zaleceń.
Marihuana medyczna na receptę
Konopie medyczne i wytwarzane z nich leki są środkami odurzającymi z grupy 1-N i jako takie mogą być przepisywane tylko na receptę Rpw. W LUX MED taka recepta może zostać wystawiona przez przeszkolonego w tym zakresie lekarza specjalistę, w trakcie konsultacji stacjonarnej w poradni leczenia marihuaną leczniczą. Tak jak każda inna recepta Rpw, recepta na konopie medyczne musi zawierać albo całkowitą ilość przepisanej substancji wyrażoną słownie, albo ilość środka odurzającego wyrażoną liczbą jednostek dawkowania i wielkością dawki. Ilość nie może przy tym przekraczać potrzeb pacjenta przez więcej niż 90 dni.
Ponadto na recepcie musi zostać podana dokładna dawka dzienna (maksymalna dawka dzienna nie jest obecnie określona). Na jedną receptę można przepisać tylko jeden lek, a receptę należy zrealizować w aptece w ciągu 30 dni od wystawienia.
Jeżeli przepisana ilość nie będzie wystarczająca dla planowanego okresu, np. gdy lekarz i pacjent uznają za konieczne zwiększenie dawki, lekarz może wystawić kolejną receptę również przed upływem pierwotnie zamierzonego okresu stosowania.
Początkowo mogą zostać wystawione 3 kolejne recepty Rpw. Okres stosowania nie może łącznie przekraczać 90 dni. Jeśli lekarz i pacjent zdecydują się kontynuować terapię marihuaną po 90 dniach, lekarz może zadecydować o kontynuacji leczenia według własnego uznania.
Przy wystawianiu recepty przydatne może być zorientowanie się w dostępności różnych opakowań, tak aby całkowita ilość przepisana na jednej recepcie mogła zostać wydana w postaci jednego opakowania lub jego wielokrotności. Nie jest to jednak absolutnie konieczne, ponieważ farmaceuta może otwierać i przepakowywać opakowania, jeśli wymaga tego przepisana ilość.